21 gru 2009

Najbliższe jarmarki ekologiczne we Wrocławiu i w Toruniu

Nabywanie produktów ekologicznych bezpośrednio od rolnika nie tylko daje pewność ich pochodzenia, ale także jest najtańszym sposobem ich nabycia. Jarmarki i kiermasze są ku temu najlepszą okazją. Podajemy najbliższe terminy takich inicjatyw we Wrocławiu, Lublinie i Toruniu.

W grudniu:
Wrocław, 22 grudnia (wtorek), kawiarnia/księgarnia Falanster


W styczniu
Toruń, 6 stycznia (sobota) 10-14, Muzeum Etnograficzne
Lublin 16 stycznia (sobota) 12-15, ul.Krasińskiego 7

Serdecznie zapraszamy!

19 gru 2009

Świąteczny BioKurier dostępny ON LINE


Najnowszy numer BioKuriera można czytać już także w internecie. Mamy nadzieję, że dostarczy on przynajmniej kilku miłych chwil lektury w przedświątecznym czasie.

W numerze:
- ekologiczny chleb - zalety, porady, przepis
- ekologiczne pomarańcze
- pierogi BIO
- kącik wegetariański: Wegetariańska kuchnia rozgrzewająca
- kosmetyka naturalna
- aktualności ze świata BIO
- porady
- przepisy na świąteczne słodkości
- EKO QUIZ DLA DZIECI


Numer dostępny jest na stronie BioKurier.pl w dziale archiwum

18 gru 2009

Ekożywność na igrzyskach olimpijskich i mundialu


Żywność ekologiczna będzie stanowić istotny element cateringu najważniejszych, światowych zawodów sportowych. Organizatorzy Mistrzostw Świata 2014 (Brazylia) oraz letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 i 2016 (Londyn, Rio de Janeiro) zapowiadają, że przy okazji mega imprez będą promować zrównoważony rozwój i wykorzystywać żywność ekologiczną oraz produkty Fair Trade.

Komitet Organizacyjny Igrzysk w Londynie (LOCOG) to pierwsza organizacja tego typu, która opublikowała strategię żywnościową (Food Vision, http://www.london2012.com/documents/locog-publications/food-vision.pdf) dla igrzysk. Przesłanie dokumentu jest proste: zapewnić żywność w najwyższej jakości, na gigantyczną skalę i przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju. Produkty wykorzystywane w trakcie imprezy będą musiały spełniać określone standardy. Dla przykładu: banany, herbata, kawa czy cukier powinny pochodzić ze Sprawiedliwego Handlu (Fair Trade), a produkty mleczne, jaja i mięso, w miarę możliwości z gospodarstw ekologicznych. Standardy związane z rybami odwołują się do Standardów Postępowania wyznaczonych przez FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa).

Także Brazylijczycy, którzy w najbliższym czasie organizować będą dwie imprezy o skali światowej: Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej (2014) oraz Igrzyska Olimpijskie(2014), zamierzają zorganizować je w „zielonym” stylu. –Chcielibyśmy, aby żywność serwowana w trakcie zawodów była w 100% ekologiczna. Zdajemy sobie jednak sprawę, że to raczej niemożliwe. Jeśli uda się osiągnąć 10% udział takich produktów w cateringu mundialu będziemy usatysfakcjonowani. Mistrzostwa Świata i Igrzyska Olimpijskie postrzegamy jako dobrą okazję do promocji ekoproduktów i zrównoważonego rozwoju – tłumaczy w wywiadzie udzielonym portalowi organic-market.info Joe Carlo Viana Valle, brazylijski sekretarz stanu odpowiedzialny za naukę, technologię i sprawy społeczne.

14 gru 2009

Sprawiedliwy Handel na święta


Tych wszystkich, którzy zastanawiają się, czy warto wspierać ideę Sprawiedliwego Handlu, może przekona ten krótki wpis, który zaczerpnęliśmy z zaprzyjaźnionego serwisu "Fair Trade. Sprawiedliwy Handel w praktyce".
Do poniższych punktów można by jeszcze dodać kilka kolejnych, równie istotnych, ale to i tak dobry początek. Robiąc świąteczne zakupy, warto zarezerwować część budżetu na produkty Fair Trade.


1. Kupując produkty Sprawiedliwego Handlu możemy przyczyniać się do zmniejszania biedy i negatywnych skutków działalności człowieka. Sprawiedliwy Handel zapewnia godziwą cenę i zapłatę drobnym producentom, którzy dzięki temu wiążą koniec z końcem oraz mają stabilne źródło dochodu.
2. Sprawiedliwy Handel zapewnia pracę oraz źródło dochodu tym, którzy żyją na marginesie społeczeństwa (w krajach Globalnego Południa są to zwłaszcza kobiety, osoby niepełnosprawne oraz tubylcy).
3. Sprawiedliwy Handel zmienia warunki wymiany handlowej przez podkreślanie znaczenia praw człowieka, eliminację niewolnictwa, pracy przymusowej oraz pracy dzieci.
4. Sprawiedliwy Handel promuje pokój przez zmniejszanie biedy, która stanowi główne zarzewie konfliktów.
5. Sprawiedliwy Handel wzmacnia małe i średnie firmy oraz promuje silną gospodarkę na szczeblu lokalnym i krajowym.
6. Standardy i zasady Sprawiedliwego Handlu uwzględniają ochronę środowiska naturalnego oraz promują zrównoważony rozwój przez stosowanie metod upraw ziemi, które są przyjazne dla środowiska.
7. Sprawiedliwy Handel zmniejsza problem zmian klimatycznych dzięki zrównoważonej produkcji.
8. Sprawiedliwy Handel pomaga w użyźnianiu wyjałowionych gleb poprzez promowanie naturalnych metod upraw ziemi.
9. Sprawiedliwy Handel prowadzi do zmniejszania emisji dwutlenku węgla i promocji alternatywnych, ekologicznych rozwiązań.
10. Sprawiedliwy Handel podkreśla wagę recyklingu i czystości środowiska naturalnego.
11. Sprawiedliwy Handel zachęca rolników do stosowania organicznych metod upraw.
12. Sprawiedliwy Handel promuje etyczny styl życia. Dzięki konsumentom, którzy kupują produkty Sprawiedliwego Handlu, zmniejsza się obszar biedy, a zwiększa sprawiedliwość społeczna.

Zbigniew Szalbot
www.fairtrade.net.pl

10 gru 2009

Ekologiczna żywność hitem gastronomii?



Serwowanie żywności ekologicznym będzie modne w 2010 roku – to wniosek płynący z ankiety przeprowadzonej przez Amerykańską Federację Kulinarną. Wyniki corocznej ankiety „What’s Hot” wskazują, że 73% szefów kuchni serwuje lub zamierza serwować BIO produkty w swojej restauracji.

Badanie przeprowadzono na 1800 szefach kuchni zrzeszonych w American Culinary Federation. A jak będzie w Polsce? Nad Wisłą gastronomia także coraz chętniej sięga po BIO. W większych aglomeracjach znaleźć można pierwsze restauracje wzbogacające o takie produkty swoje menu. Przebijają się także bio bary i kawiarnie np. Bio Way w Gdańsku, Kępa Café w Warszawie czy też Ekowiarnia w Poznaniu.

O tym jak może przebiegać współpraca między gospodarstwami ekologicznymi a przedsiębiorstwami z branży HoReCa (Hotele Restauracje Catering) przeczytać można w najnowszym numerze czasopisma Eko Arka. W artykule Magdaleny Przybylak – Zdanowicz zawarto spostrzeżenia i wiedzę zdobytą w praktyce przez Tomasa Vaclavika - czeskiego eksperta w dziedzinie marketingu i ekologicznej żywności.
Eko Arka dostępna jest w sklepie internetowym Wydawnictwa Gaj.

(kp)

8 gru 2009

Jak samemu zrobić ser?

Zapraszamy do obejrzenia, krótkiego filmu znalezionego na youtube:



Więcej na temat wytwarzania sera wkrótce na kartach książki "Wytwarzamy ekologiczny ser", która ukaże się na początku 2010 roku nakładem Wydawnictwa Gaj w ramach serii Rękodzieło Ekologiczne "Eko smak". Na razie w tej serii dostępna jest książka Pieczemy ekologiczny chleb.

Noś rzeczy dobrze szyte!

Bangladesz. Shahida Sarkar mając kilkanaście lat musiała rozpocząć pracę w fabryce w stolicy, z dala od domu. Od tamtej pory nie widziała rodziców, a zarobki nie starczają na godne życie.

Jej koleżanka z pracy Adiba Begu pracuje od 13 roku życia. Ostatnio Adiba straciła męża i została z dwójką dzieci. Obie szyją spodnie markowe, obie ledwo wiążą koniec z końcem. Wiele podobnych im pracownic spędza w fabrykach długie nadgodziny, ma problemy ze zorganizowaniem związku zawodowego, który zadbałby o ich prawa, często pracuje bez umowy lub na czasowych i zewnętrznych kontraktach nie dających podstaw do domagania się praw pracowniczych, ubezpieczenia, opieki zdrowotnej, emerytury itd. Zarabiają za mało, by móc się utrzymać, dodatkowo często mieszkają i żywią się na terenie fabryki, a koszty tego utrzymania potrącane są z ich pensji. Clean Clothes Campaign (CCC) powstała, by wspierać tysiące pracownic i pracowników w tej sytuacji. Polskie organizacje postanowiły wspomóc CCC.

Już 9 grudnia rusza Clean Clothes Polska – koalicja na rzecz ubrań „dobrze uszytych”. CCP powstała z inicjatywy Koalicji KARAT, Polskiej Akcji Humanitarnej, Polskiej Zielonej Sieci oraz Grupy eFTe Warszawa i reprezentuje polskie organizacje w platformie międzynarodowej Clean Clothes Campaign.

Kampania Clean Clothes (Clean Clothes Campaign – CCC) łączy wysiłki związków zawodowych, organizacji pozarządowych i osób indywidualnych na rzecz poprawy warunków pracy w przemyśle odzieżowym. Kampania jest w tym momencie platformą 13 europejskich koalicji krajowych. CCC opiera się w swoich działaniach na ścisłej współpracy z siecią ponad 200 partnerów z krajów producenckich. Domaga się od firm odzieżowych, by wzięły odpowiedzialność za warunki pracy w ich łańcuchach produkcji, a od konsumentów - by wspierali te żądania zarówno odpowiedzialnymi zakupami jak i udziałem w kampaniach.

CCP będzie przenosić na teren Polski międzynarodowe działania Kampanii, a także organizować własne przedsięwzięcia związane przede wszystkim z edukacją konsumencką oraz dialogiem z firmami odzieżowymi. CCP wspierać będzie również rozwój rynku etycznej mody w Polsce.

7 gru 2009

Wybierz nowe logo produktów ekologicznych

Ponad 3400 studentów z 27 krajów członkowskich UE wzięło udział w konkursie na nowe logo rolnictwa ekologicznego UE.

W pierwszym etapie konkursu jury wybrało z wszystkich zgłoszeń 100 najlepszych propozycji.W następnym etapie wybrano trzy ostateczne propozycje. Było to trudne zadanie! Doceniając wielki wkład pracy entuzjastycznego i doświadczonego jury, Komisja Europejska prezentuje finalistów konkursu

Zapraszamy do głosowania na stronie:
http://ec.europa.eu/agriculture/organic/logo/index_en.htm

Głosowanie online jest możliwe do 31 stycznia 2010

Free - delikatesy wolne od GMO

Czynne są już delikatesy FREE z żywnością wolną od GMO. Sklep znaleźć można w Warszawie na Mokotowie w Europlexie ( parter), przy ulicy Puławskiej 17.

Godziny otwarcia :
Poniedziałek - Piątek godz. 09:00 - 21:00
Sobota godz. 09:00 - 19:00
Niedziela godz. 11:00 - 19:00

I jeszcze zdjęcie:

4 gru 2009

Fair Trade na Mikołajki?

Podukty Fairtrade: bakalie, czekolady, herbaty, kawy i wiele innych smakołyków - zakupić będzie można w trakcie Kiermaszu produktów Sprawiedliwego Handlu.

Impreza odbędzie się w sobotę 5 grudnia w godz.11 - 22 w Kawiarni Kępa Cafe w Warszawie.
Tego samego dnia, osobom z potomstwem polecamy warsztaty robienia pacynek, misiów i innych zabawek w księgarni EFKA, którą najdziecie na dolnej kondygnacji Kępy:
11 - 13 zrób pacynkę >> warsztat dla dorosłych, prowadzenie Katarzyna Gruszczyńska
11- 19 uszyj misia, zrób zabawkę >> warsztat dla dzieci i dorosłych
Impreza pod hasłem NIE SMUĆ MISIE odbędzie się w ramach kampanii KUPUJ ODPOWIEDZIALNIE ZABAWKI.
Szczegóły na stronie ekonsument.pl
Wstęp wolny.

Namiary:
Kępa Cafe
Finlandzka 12a
Saska Kępa
www.kepacafe.blog.pl
22 616 1225

3 gru 2009

Kto konsumuje bio?

Aby pomóc studentce SGGW piszącej pracę magisterską na temat żywności ekologicznej zamieszczamy poniższe ogłoszenie:

Poszukuję mężczyzn w wieku: 26-40, którzy spożywają regularnie organic food, do wypełnienia ankiety, która pozwoli zdobyć informacje na temat tego kim są konsumenci ekologicznej żywności.

Wszyscy zainteresowani mogą kontaktować się z redakcją BioKuriera - my zgłosimy chęć udziału w badaniu studentom.

Jarmarki ekologiczne

Podajemy terminy najbliższych jarmarków ekologicznych:

5 grudnia, Toruń, Muzeum Etnograficzne, od godz 10.00 do 14.00.
12 grudnia, Wrocław, Kawiarnia Falanster, od godz 11.00 do 14.00.
19 grudnia, Lublin przy ul.Krasińskiego 7 w godz.od 12.00 do 15.00.


Zapraszamy!

2 gru 2009

Raport. GMO: z czym to się je


Bez względu na to, jaki mamy stosunek do żywności GM, jedno nie powinno budzić wątpliwości. Żywność modyfikowana genetycznie powinna być wyraźnie oznaczona. Jeżeli jest ona rzeczywiście bezpieczna, to producenci powinni przekonać do tego konsumentów wiarygodnymi badaniami i racjonalnymi argumentami.

Jeżeli jest lepsza (jak twierdzą jej zwolennicy), to znak „wyprodukowano z GMO” byłby dla takich produktów dodatkową reklamą. Z naszego punktu widzenia najważniejsze jest to, by wybór pozostawić konsumentom. Będzie to możliwe tylko poprzez znakowanie produktów. Najlepiej za pomocą jednoznacznego i wyraźnego symbolu graficznego. Jest to absolutne minimum, jakiego mogą powinni domagać się obywatele
– napisał Szymon Surmacz we wstępie do Raportu: „GMO – z czym to się je”.

Pełna treść raportu, oraz inne informacje dotyczące GMO, dostępne są na stronie kampanii Naturalne Geny www.naturalnegeny.pl

1 gru 2009

Reni Jusis wybiera BIO


Skrzynka z ekologicznymi warzywami trafia co tydzień do domu znanej piosenkarki Reni Jusis.

W udzielonym niedawno dla magazynu PANI wywiadzie, gwiazda przyznała, że:
Ostatnio żyję od czwartku do czwartku, bo wtedy odbieram skrzynkę z ekologicznymi warzywami. Od dawna dużą wagę przykładam do zdrowego trybu życia, ekologii. Nie mogę się pogodzić z faktem, że naturalna żywność, według starych receptur, stała się luksusem. Cieszą mnie proste rzeczy, spokojne, domowe życie. Nie potrzebuję więcej fajerwerków, dramatycznych zwrotów akcji czy wyznaczania sobie kolejnych wysokich poprzeczek…