30 lip 2009

Europejski marsz przeciw GMO


Już od 18 czerwca trwa EUROPEJSKI MARSZ PRZECIW GMO. Rozpoczęty został w Berlinie przez 1500 osób, dalej uczestnicy przeszli Niemcy, Holandię; teraz są w Belgii. Razem przejdą 1000 km organizując różne wydarzenia oraz zbierając podpisy mi. pod DEKLARACJĄ WARSZAWSKĄ, w której domagamy się zakazu na GMO w UE.

30 lipca 2009 w Brukseli, na zakończenie marszu, jego uczestnicy spotkają się z przedstawicielami Komisji Europejskiej i/lub Parlamentu Europejskiego i przekażą m. in. DEKLARACJĘ WARSZAWSKĄ.

W tym samym czasie (30 lipca) w wielu miastach w Polsce odbędą się SYMBOLICZNE MARSZE SOLIDARNOŚCIOWE i towarzyszące im imprezy, podczas których uczestnicy przekażą lokalnym władzom listy wyrażające poparcie dla uczestników EUROPEJSKIEGO MARSZU PRZECIW GMO oraz żądań DEKLARACJI WARSZAWSKIEJ.

PONIŻEJ LISTA MIEJSC I KONTAKTÓW.

Organizatorzy wydarzeń w Polsce są członkami Koalicji 'Polska Wolna od GMO', która skupia ponad 360 organizacji i specjalistów. Poniosą oni transparenty z hasłami: 'SOLIDARNI Z EUROPEJSKIM MARSZEM PRZECIW GMO' , 'ŻĄDAMY ZAKAZU MON 810 w POLSCE", 'MYŚLĄCA EUROPA WOLNA OD GMO, A POLSKA CO?!", 'ŻYWNOŚĆ GM ZAGŁADĄ PRZYSZŁYCH POKOLEŃ', 'STOP PATENTOM NA ŻYCIE', 'STOP ŻYWNOŚCI FRANKENSTEINA' czy też 'SOLIDARNE TAK DLA DEKLARACJI WARSZAWSKIEJ'

Więcej informacji na temat EUROPEJSKIEGO MARSZU PRZECIW GMO zorganizowanego przez RAPUNZEL NATURKOST AG na stronie: http://www.genfrei-gehen.de/

MARSZE i inne imprezy SOLIDARNOŚCIOWE odbędą się:

1. w Bydgoszczy, kontakt: Danuta Pilarska, tel.: 0668527624, początek godz. 9:00, przed Urzędem Wojewódzkim, godz.10 wręczenie Wojewodzie Kujawsko- Pomorskiemu Panu Rafałowi Bruskiemu listu
2. w Białymstoku, kontakt: Rafal Kosno, tel. 791 242 245 3. w Krakowie, kontakt: Jadwiga Łopata, tel:033 8797114, początek godz. 12:00 na Rynku Głównym od strony Ratusza
4. w gminie Jeleniewo, kontakt: Thomas Notter, tel: 087 568 35 35
5. w Katowicach, kontakt: Anna Szmelcer, tel.: 0607295055, początek godz. 11:00 na ul. Stawowej
6. w Lublinie, kontakt: Jarosław Niezabitowski, tel.: 0508226176
7. w Kielcach, kontakt: Anna Grzelec, tel.:0608503084, początek na ul. Sienkiewicza
8. w Kolbuszowej, Zbigniew Kuraś, tel.: 0664494617, początek godz. 12:00, Rynek w Kolbuszowej
9. w Mielcu, kontakt: Zbigniew Kuraś, tel.: 0664494617, początek na Rynku, Stary Mielec
10. w Nakle, kontakt: Danuta Pilarska, tel.: 0668527624, początek godz. 12:00 Starostwo Powiatowe, o godz. 13 wręczenie Staroście Powiatowemu Tomaszowi Miłowskiemu listu 11. w Opolu, kontakt: Mateusz Kłokosiński, tel.: 051 8530433, początek godz. 13:00, Rynek w Opolu
12. w Szczecinie, kontakt: Edyta Jaroszewska-Nowak, tel.: 0609645386, początek godzina 11.00 Brama Portowa
13. w Wadowicach, kontakt: Paweł Kobielus, tel.: 0502523692, na ul. Zatorskiej, początek godz. 16:00
14. w Warszawie, kontakt: Grażyna Juśkiewicz-Kłobukowska, 0514109271, początek na ul. Nowogrodzkiej godz. 10:00, marsz na ul. Wspólną do Ministerstwa Rolnictwa, potem przez plac Trzech Krzyży do Kancelarii Prezydenta.
15. w Zielonej Górze, kontakt: Wiesława Kowal, tel.: 609629651, początek godz. 11:30, finał będzie miał miejsce w Urzędzie Marszałkowskim,
Materiały dodatkowe:

Tekst DEKLARACJI WARSZAWSKIEJ dostępny na stronie:
http://icppc.pl/antygmo/pliki/marsz-eklaracjawarszawska.pdf
http://icppc.pl/antygmo/pliki/marsz-deklaracjawarszawska.doc

List do władz dostępny na stronie:
http://icppc.pl/antygmo/pliki/marsz-listdowladz.doc
http://icppc.pl/antygmo/pliki/marsz-listdowladz.pdf

24 lip 2009

Lider Tour De France je banany Fairtrade


Alberto Contador, aktualny lider Tour de France, jest bez wątpienia
zdolny, ale może również jego siły pochodzą od bananów ze zrównoważonych upraw Fair Trade. Dowodem jest zdjęcie wychwycone przez Max Havellar France. Jak piszą Francuzi: Contador wszytko dobrze przemyślał. Aby wygrać wielką pętlę trzeba spożywać produkty Sprawiedliwego Handlu. ;-)

źródło: Max Havelaar / facebook

22 lip 2009

Wyróżnienia dla produktów ekologicznych

Eko Laur konsumenta oraz Złota Pieczęć Natury - to dwie nagrody, którymi wyróżniano w ostatnim czasie produkty ekologiczne. Wśród zdobywców Eko Lauru Konsumenta znalazły się środki czyszczące i piorące marki SONETT.

Eko-Laur Konsumenta to specjalny sektor programu Laur Konsumenta, który wyróżnia wyroby zdrowe,produkowane metodami ekologicznymi, zakładające poszanowanie środowiska naturalnego. Konkurs Laur Konsumenta organizowany jest przez Grupę Media Partner, wydawcę dodatku dziennika Rzeczpospolita „Rzecz o biznesie” .

Przy przynawaniu nagród ZŁOTA PIECZĘĆ NATURY, jury złożone z wybitnych specjalistów oceniało przede wszystkim skład produktów,który powinien być możliwie jak najbardziej „naturalny”. Ważnym kryterium są też walory użytkowe oraz rodzaj opakowań. Listę laureatów zobaczyć można tutaj: www.cosmetic.pl/info/zalaczniki/2009/07/14/1247585067/1247585657.pdf (kp)

źródło: ekologiczny.pl / www.cosmetic.pl

21 lip 2009

Targi NaturaFood, 23-25 października w Łodzi

Zdrowa żywność kluczem do zdrowego życia - pod takim hasłem odbywać się będzie tegoroczna edycja Dni Naturalnej Żywości NATURA FOOD.

Celem imprezy jest popularyzacja żywności bio, promocja rolnictwa ekologicznego, a także bezpośrednio z tym związanego zrównoważonego stylu życia zorientowanego na zdrowie, racjonalne odżywianie, kondycję i środowisko.

W ramach targów obędzie się Konferencja ECOLIFE, organizowana przez Polskie Towarzystwo Promocji Zdrowego Życia i Żywności, przy współpracy Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi i Koalicji Polska Wolna od GMO, pod patronatem Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji SA, której tematyką będą zagadnienia związane z ograniczaniem wprowadzania żywności modyfikowanej genetycznie, proekologicznymi uwarunkowaniami produkcji oraz promowaniem zrównoważonego stylu życia.

Konferencji towarzyszyć będzie program edukacji prozdrowotnej ZDROWA ŻYWNOŚĆ KLUCZEM DO ZDROWEGO ŻYCIA. W ramach akcji będzie można bezpłatnie poddać się badaniom poziomu cholesterolu, glukozy, ciśnienia krwi czy skorzystać z porad lekarskich.

23 października planowane jest również podpisanie DEKLARACJI ŁÓDZKIEJ DLA POLSKI I EUROPY WOLNEJ OD GMO.

W ramach targów odbędą się także:

* Konkurs NAJLEPSZE GOSPODARSTWO EKOLOGICZNE 2009 Po raz pierwszy w tym roku, podczas Dni Naturalnej Żywności NAURA FOOD wręczone zostaną nagrody w konkursie na najlepsze gospodarstwo ekologiczne. Konkurs organizowany jest już po raz drugi przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy ścisłej współpracy z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu
* ŁÓDZKI TYGIEL SMAKÓW - druga edycja wojewódzkiego konkursu produktów tradycyjnych organizowanego przez Urząd Marszałkowski w Łodzi
* Konkurs o Złoty Medal ECOLIFE
* ALEJA REGIONÓW - prezentacja produktów tradycyjnych i ekologicznych z różnych regionów Polski
* SZLAKIEM POLSKICH SMAKÓW. - prezentacja polskich szlaków kulinarnych i bogactwa kulinarnego polskich regionów
* ANIOŁ i DIABLIK Potraw Regionalnych
* konkursy kulinarne i widowiskowe pokazy mistrzów kuchni

BioKurier jest PARTNEREM INTERNETOWYM targów.

Strona internetowa targów: www.naturafood.pl

16 lip 2009

Wakacyjny numer BioKuriera dostępny


W wakacyjnym numerze Biokuriera znaleźć można informacje na temat ekologicznej lemoniady oraz wskazówki związane z przyrządzaniem pysznego grilla. Oczywiście z mięsa i…warzyw BIO.

Tematy numeru:
- ekologiczne lemoniady
- ekologiczny grill
- nowości na rynku BIO
- przepisy podesłane przez naszych czytelników
- Marchewka: reaktywacja
- porady dietetyka
- truskawka - zalety zdrowotne
- warto przeczytać, ciekawe strony www

Sklepy zainteresowane dystrybucją Biokuriera proszone są o kontakt e-mailowy: redakcja@biokurier.pl . Pismo można także zamawiać za pośrednictwem sklepu internetowego: www.sklep.wydawnictwogaj.pl
Zachęcamy do reklamy na łamach pisma, szczegółowa oferta pod adresem redakcja@biokurier.pl .

Następny numer BioKuriera ukaże się we wrześniu 2009.

15 lip 2009

Podsumowanie kulinarnej akcji serwisu Eko Quchnia

Zdrowie na talerzu - tak nazywała się akcja zainicjowana przez autorkę bloga www.ekoquchnia.pl. Przez ponad miesiąc czytelnicy serwisu przesyłali swoje przepisy na zdrowe potrawy.

Udało się zebrać 101 przepisów od 31 osób. Receptury przejrzeć można na stronie internetowej: http://www.ekoquchnia.pl/?p=547

14 lip 2009

Hiszpania: Szpital z ekologicznym certyfikatem

Szpital Virgen de las Nieves of Granada jest pierwszą hiszpańską placówką tego typu, która otrzymała certyfikat ekologiczny. Szpital uniwersytecki został wyróżniony na Pierwszym Forum Ekologicznej Gastronomii w Sevilli.

Żywność ekologiczna ma stałe miejsce w menu szpitala. Na razie ekologiczne produkty wchodzą w skład śniadania i lunchu, ale w przyszłości mają pojawić się we wszystkich posiłkach. Szpital wykorzystuje żywność BIO, aby promować profilaktykę zdrowotną wśród pacjentów, wspierać ochronę środowiska a także rozwój sektora BIO w Andaluzji. (kp)

źródło: http://organic-market.info / http://infobio.pl

13 lip 2009

Spóźniona lekcja chemii - PALENIE PLASTIKÓW

Ciekawy list i wiersz przysłany do naszej redakcji Eko Arki i Biokuriera:

Mieszkam w mieście, ale pochodzę ze wsi. Bardzo mnie niepokoi to, że powszechnie wrzuca się do pieców centralnego ogrzewania różne plastiki. Ludzie nie chcą płacić 1 zł za worek odpadów plastikowych – wolą je spalić. Tłumaczą się też tak, że jeden raz w miesiącu następuje odbiór odpadków – śmieci chemicznych. Ubolewając nad tym ułożyłam dwie wersje wiersza. Ta krótsza została wydrukowana w gminie, z którą jestem przez rodzinę związana. Wysyłam ją również do Waszej redakcji – może się przyda.
Henryka Krawczyk – Kielce

Córeńko idź zanieś mi te plastiki do pieca
Tak ładnie się nimi ogień roznieca
Co ty mamo?! – co ty masz w głowie!?
To są przecież trucizny!! – córka jej odpowie
Córeńko jakie trucizny, przecież to kubeczki po jogurcikach,
Reklamówki i buteleczki po twoich pejsikach.
Zobacz przez tydzień worek tego uzbierałam
Mówisz, że będą z tego trucizny – pojęcia nie miałam.
Mamo gdyby wszyscy przez jeden rok tyle plastików spalali
Już byśmy na pewno w naszej wsi nie zamieszkiwali.
Panował by tu Pan OŁÓW, CHROM, CJANOWODÓR,
DWUTLENEK SIARKI, RTĘĆ i CHOLOWODÓR
Nasze płuca by się udusiły!!!
A twoje wnuki by się nie narodziły!!!
Fakt córeńko śmierdzą te spaliny, to się nawet czuje
Ale, że życie zabiera się dzieciom – tego nikt nie przewiduje,
Przecież się tak szybko i ładnie pali
Ach! Ten plastikowy świat nam chyba sami diabli nadali
Babcia tego się nasłuchała
Zmartwiła się i tak powiedziała –
Patrzajta jakie te młode ucone
Chłopoki bierzta tę małą mądrale za zone
A za te plastyki
Co przylazły z Ameryki
I trują nasą ziemie któro jest tak piekno jak Zakopane
Kumuś tu się noleży dobre lonie
Niechaj prędziutko je stąd zabierajo
A o Kosta się ludzi niech nie cepiajo

Światło, życie, zdowie - wykłady dra Marka Rolanda Mieszkowskiego11 lip 2009

Nowy numer e!Stilo dostępny


Zapraszamy do lektury pierwszego w Polsce lifestylowego pisma kobiecego o tematyce ekologicznej – e!stilo, czyli etycznie, ekologicznie, empatycznie.
Celem pisma jest:
- promowanie zdrowego stylu życia,
- informowanie o produktach przyjaznych dla środowiska,
- edukowanie w aspekcie szeroko rozumianej ekologii,
- pomaganie w dokonywaniu świadomych wyborów konsumenckich,
- wspieranie na łamach pisma działań organizacji ekologicznych i prozwierzęcych,

Stałe działy to:
- ekologiczna moda, naturalne kosmetyki, zdrowa kuchnia, eko-dom, ekoturystyka, lektura i film, newsy ze świata,

Misją pisma jest promowanie i współpraca z firmami, którym bliska jest idea CSR, czyli społecznej odpowiedzialności w biznesie i których działania aktywnie wspierają ochronę środowiska, zwierząt i praw człowieka.

W nowym wakacyjnym numerze e!stilo:

- wywiad z Vegan Queen – młodą Polką z Ostrołęki, która jako projektantka ekskluzywnych ekologicznych toreb robi oszałamiającą karierę w Nowym Jorku,
- „Etyczna moda” prezentująca klapki, torby i plecaki wyselekcjonowane według zasady – bez skóry naturalnej,
- „Zdecydowana manifestacja poglądów” czyli T-shirty z ekologicznej bawełny z interesującymi hasłami,
- przegląd ekologicznych dezodorantów i kosmetyków nie testowanych na zwierzętach.
- sezonowe warzywa i owoce,
- kupuj świadomie – mądrze i mniej,
- dieta bez glutenu,
- poradnik „SOS zwierzę na drodze - pierwsza pomoc dla zwierząt po wypadkach komunikacyjnych”,
-„Rowerowy zawrót głowy” to przewodnik dla tych, którzy planują rowerowe dalsze i bliższe podróże,
- „(Nie)ginący przemyt, czyli skąd pochodzą egzotyczne zwierzęta w polskich sklepach”.
A jako ciekawostka - Zielona Zebra, czyli pierwsza wegetariańska restauracja w Radomiu.

Wakacyjny numer E!stilo do nabycia w salonach Empik, Ruch, Kolporter, Inmedio, Relly w całej Polsce. Cena 6,50 szt. www.estilopress.com

9 lip 2009

Jarmarki i kiermasze ekologiczne - lato 2009


Na stronach InfoBIO i BioKuriera staramy się informować o jarmarkach i kiermaszach, w trakcie których nabyć można żywnośc ekologiczną oraz lokalną bezpośrednio od rolników i producentów. Oto najbliższe jarmarki:

Wrocław - Bazar Lipcowy - 25 lipca
Otwock - Otwarte Wrota - 25 lipca (jarmark+ pokaz tłoczenia oleju rzepakowego)
Brodnica - Międzynarodowy Jarmark z Królewną Anną - 26 lipca
Otwock - Otwarte Wrota - 8 sierpnia
Łukówiec - Otwarte Wrota - 22 sierpnia (pokaz zaplatania warkoczy z czosnku)
Przysiek - Dożynki ekologiczne -12 września

Serdecznie zachęcamy do przysyłania informacji o jarmarkach na redakcja@biokurier.pl lub infobio@infobio.pl

Więcej informacji na temat jarmarków OTWARTE WROTA
www.ekolandwschodniomazowiecki.republika.pl
(kp)

7 lip 2009

Można już zamawiać Ekologiczny Poradnik Księżycowy 2010


Ekologiczny Poradnik Księżycowy ukazuje się od 1993 roku. Co roku zamieszczamy w nim najlepsze dni siewów, przepowiednie pogody, dni najlepszych brań, recepty zielarskie. Wśród naszych czytelników znajdują się przede wszystkim rolnicy, działkowcy, ogrodnicy, gospodynie, wędkarze, pszczelarze, zielarze i grzybiarze.

Jak napisał Zbigniew Przybylak - autor Ekologicznego Poradnika Księżycowego:
Jest on odkurzeniem i usystematyzowaniem starej wielowiekowej wiedzy, tradycji ludowej oraz osiągnięć współczesnej kosmobiologii. Nie jest to więc wiedza nowa, wymyślona, czy nawet tylko powstała w oparciu o krótki cykl badań, na który powołują się autorzy tzw. kalendarzy biodynamicznych. Jest to uwspółcześniona dawna wielowiekowa tradycja. Gdyby nie sprawdzała w życiu myślę, że na pewno by nie przetrwała.

Ekologiczny Poradnik Księżycowy można zamawiać w sklepie internetowym Wydawnictwa Gaj: www.sklep.wydawnictwogaj.pl

Strona internetowa Ekologicznego Poradnika Księżycowego: www.poradnikksiezycowy.pl

Ekologiczne kosmetyki wyróżnione w konkursie Złota Pieczęć Natury 2009

Kosmetyki Organiczne firmy Florame, otrzymały I miejsce w konkursie Złota Pieczęć Natury 2009 w kategorii Najlepszy Kosmetyk Zagraniczny.

Kosmetyki ekologiczne zyskują sobie coraz większą popularność i uznanie wśród konsumentów. Niedawno informowaliśmy o tym, że ustalone zostały normy dotyczące ich produkcji. Więcej tutaj.

6 lip 2009

Konkurs na plakat promujący kampanię "Stop dla GMO w Polsce"

Zapraszamy wszystkich grafików, rysowników oraz wszystkie osoby umiejące tworzyć do wzięcia udziału w konkursie na plakat promujący kampanię "Stop dla GMO w Polsce", której celem jest pokazanie zagrożeń GMO, ochrona różnorodności biologicznej w Polsce oraz tradycyjnego i zdrowego dla konsumentów rolnictwa.

Aby wziąć udział w konkursie należy:
1.zgłosić swój udział w konkursie przesyłając e-mail na adres biuro@icppc.pl
2.wykonać plakat w formacie A2
3.przesłać go na e-mail podany przez Organizatora w odpowiedzi na zgłoszenie.

Zwycięzców zaprosimy do EKOCENTRUM ICPPC www.eko-cel.pl na nocleg z ekologicznym
śniadaniem.

REGULAMIN KONKURSU dostępny na
http://www.icppc.pl/antygmo/2009/07/konkurs-na-plakat/


Pomóż ICPPC prowadzić kampanię przeciwko GMO - czytaj
http://gmo.icppc.pl/index.php?id=30

2 lip 2009

Ego Eco Sum, czyli bądź świadomie ekologiczny

Nadużywanie słów „ekologia” i „ekologiczny” stało się ostatnio powszechne. Z jednej strony zainteresowanie tymi zagadnieniami jest po prostu trendy, zaś z drugiej, coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, że ochrona środowiska to konieczność. Świadomość społeczeństwa na ten temat cały czas wzrasta, a wraz z nią rośnie popyt na produkty ekologiczne. W sklepach można spotkać artykuły reklamowane jako te naturalnego pochodzenia, bez modyfikacji genetycznych, bez konserwantów i nie testowane na zwierzętach. W rzeczywistości często jest to jedynie chwyt marketingowy. Aby faktycznie działać na rzecz ekologii musimy być świadomi decyzji, które podejmujemy kupując jedzenie, ubrania, kosmetyki oraz środki czystości.

Trzeba zacząć działać od siebie i swojego bezpośredniego otoczenia: domu, ogródka, miejsca pracy. Należy kształtować w sobie umiejętności i postawy warunkujące podejmowanie skutecznych działań wobec pojawiających się zagrożeń dla środowiska. Tylko w ten sposób możemy faktycznie coś zmienić i powiedzieć o sobie: Ego Eco!


O Ego&Eco
Idea przestrzeni Ego&Eco powstała z doświadczeń i refleksji jej założycielek: Pań Dalii i Ewy Wojnowskich. Ego&Eco to połączenie użytkowego podejścia do sztuki, przedmiotu i ekologii dedykowane dla tych, którzy chcą dbać zarówno o siebie, swoje otoczenie i środowisko naturalne nie rezygnując przy tym z wygody i estetyki W Przestrzeni Ego&Eco znajdują się produkty wykonane z materiałów oraz surowców wyłącznie naturalnych takich jak szkło, drewno, len, kamienie naturalne, zioła itp. Zapraszamy na naszą stronę www.ego&eco.eu oraz w samo serce Warszawy - na ul. Nowy Świat 35.

1 lip 2009

Dla dzieci: komiks o fairtrade, ekologicznych produktach i świadomej konsumpcji

Ze strony Grupy EFTE: Polecamy komiks “Pasta, czyli makaron po naszemu” stworzony przez uczennice i uczniów gimnazjum im. K. K. Baczyńskiego w Poczesnej w ramach programu Aktywni z Natury (Centrum Edukacji Obywatelskiej). Trochę o sprawiedliwym handlu, trochę o lokalnym kupowaniu, dużo o tym, co młodzi ludzie mogą w tej sprawie. Gratulacje dla autorów i autorek!!!

Komiks pobrać można klikając tutaj.

Więcej o projekcie gimazjalistów z Poczesnej na stronie ich projektu! www.kupujeodpowiedzialnie.republika.pl

źródło: efte.org

Ekologiczne produkty na Heineken Open'er Festiwal

Przez 4 dni trwania najważniejszego wydarzenia muzycznego w Polsce produkty ekologiczne będą dostępne w miasteczku festiwalowym i w sklepie na kampingu. Na fanów muzyki czekać będzie między innymi limitowana „open’erowa” seria ekologicznych hot dogów Hot ParUfffkos.

Podczas 4 niezapomnianych dni Open’er Festiwal 2009 każdy z uczestników będzie mógł zjeść zdrowe śniadanie! W sklepie kampingowym Gdynia Kosakowo po raz pierwszy dostępne będą płatkosie ekologiczne, pożywne musy owocowe i eko - bakalie.

źródło: MyEcoLife