W roku 2008 powstanie w Polsce około 5 milionów ton odpadów opakowaniowych, a kolejne lata zapowiadają wzrost tej liczby z dynamiką pół miliona ton rocznie! Alarmowo zatem narasta problem takiej ilości odpadów! Źle zagospodarowywane jednorazowe torby z tworzyw tylko ten problem pogłębiają. Niestety zastąpienie ich torbami z papieru lub torbami biodegradowalnymi nie przyczyni się do rozwiązania problemu odpadów w naszym kraju. Z punktu widzenia wymagań ochrony środowiska najkorzystniejszym rozwiązaniem jest stosowanie toreb wielokrotnego użycia.
10 prawd o jednorazowych torebkach foliowych
Warto pamiętać, iż:
1. Do produkcji 1 jednorazowej torby plastikowej wystarczy 1 sekunda.
2. Średnia żywotność jednorazowej torby plastikowej to 20 minut ( droga od sklepu do domu).
3. Rozkład jednorazowej torby plastikowej trwać może nawet 1000 lat.
4. Rocznie na świecie produkuje się i wprowadza w obieg prawie 1 bilion plastikowych torebek – jednorazówek i reklamówek.
5. Bilion torebek na zakupy to około 10 milionów ton plastiku.
6. 4% wydobytej ropy naftowej jest transformowane na produkcję tworzyw sztucznych.
7. Ilość rozdanych lub sprzedanych jednorazowych torebek plastikowych w marketach czy sklepach można oszacować nawet na ok. 10 miliardów sztuk rocznie.
8. 10 miliardów torebek tworzy po wykorzystaniu ok. 55 tysięcy ton surowców wtórnych lub odpadów (decyzja należy do konsumenta, co zrobi z torebką po wykorzystaniu).
9. 10 miliardów torebek jest równoznaczne z zapotrzebowaniem na ok. 75 tysięcy ton polimeru syntetycznego (tworzyw sztucznych), a więc i na ropę naftową.
10. Tylko sami warszawiacy zużywają dziennie ok. 1.8 mln toreb plastikowych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz