11 wrz 2008

Ekologiczne jarmarki/ kiermasze!


Degustacja, możliwość rozmowy z rolnikiem lub wytwórcą, czy wreszcie zakup (często po niższej cenie) ekologicznej żywności - to tylko niektóre z zalet, które dają konsumentom jarmarki ekologiczne. Dla rolników jest to znakomita forma promocji wytwarzanej przez nich żywności.

Organizowanie jarmarków ekologicznych zdobyło sobie dużą popularność krajach zachodniej Europy. W ostatnich latach coraz więcej jarmarków organizowanych jest także w Polsce. Międzynarodowy Jarmark Ekologiczny organizowany jest od 2006 roku w Brodnicy (w ostatnią niedzielę lipca).
Duży cykl kiermaszy ekologicznych, pod szyldem „Otwarte wrota” organizuje wschodniomazowiecki oddział Ekolandu. Spotkania te organizowane są na terenie gospodarstw lub w szkole podstawowej w Otwocku (w sezonie zimowym).
-Zaczynaliśmy od kilkunastu klientów. Ostatnio bywa około 100, a nawet więcej. Zazwyczaj sprzedaje 10 rolników z różnorodnym asortymentem: warzywa, zioła , owoce, mleko, sery, jaja, wędliny. Na kiermaszach w gospodarstwach przygotowujemy różne atrakcje - pokazy tradycyjnego przetwórstwa, przejażdżki koniem.Ostatnio czas umilała muzyka z katarynki. Bywa też ognisko, gdzie można upiec zakupioną kiełbasę. Niektórzy klienci bywają na każdym kiermaszu. Kupują żywność na dłuższy okres - mrożą ją, robią przetwory na zimę. Z wieloma jesteśmy zaprzyjaźnieni - opowiada Urszula Wyrwicka jedna z organizatorek cyklu. Dokładny spis miejsc, w których odbywają się Otwarte wrota znaleźć można pod adresem internetowym:
www.ekolandwschodniomazowiecki.republika.pl.
Okazją do bezpośredniego kontaktu konsumentów z rolnikami i producentami ekologicznymi są także wszelkiego rodzaju dożynki, których we wrześniu jest zawsze bez liku. Od kilku już lat, Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Przysieku wraz ze Stowarzyszeniem Ekoland przygotowują dożynki wraz z festynem „Barwy Lata, Dary Jesieni”. Imprezę odwiedza wielu mieszkańców pobliskiego Torunia, są też goście z Bydgoszczy i innych rejonów Polski.

4 października Wielki Jarmark św. Franciszka odbędzie się w Lublinie. Głównym celem jest promocja tzw. rękodzieła ekologicznego, czyli żywności wytwarzanej przez rolników metodami domowymi, bezpośrednio w gospodarstwie. Imprezie towarzyszyć będzie konkurs na najlepszą tego typu potrawę.

Karol Przybylak
(artykuł ukaże się w najbliższym, wrześniowo - październikowym numerze BioKuriera.

Najbliższe jarmarki ekologiczne:

20 września
Przysiek k/ Torunia
Plac przed Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego

11 października,
8 listopada
Otwock
Szkoła Podstawowa nr 6
ul. Ambasadorska 1

4 października
Lublin
Aleje Kraśnickie 76

11 października
Gliwice
ul. Akademicka 2

Brak komentarzy: