8 sty 2009

Fair Trade czyli Sprawiedliwy Handel - kilka informacji


Na niektórych produktach ekologicznych można znaleźć logo Sprawiedliwego Handlu. Czym jest sprawiedliwy handel? Kto zajmuje się jego kontrolą? Jakie standardy kryją się za znakiem “Fair Trade”? Jakie produkty Sprawiedliwego Handlu są dostępne na rynku?

Fair Trade dąży do większej równości w międzynarodowej wymianie pomiędzy krajami tzw. bogatej Północy oraz biednego Południa. Podstawową cechą Sprawiedliwego Handlu jest równoprawne partnerstwo, dialog, przejrzystość i obustronny szacunek pomiędzy producentami, importerami, sklepami, organizacjami certyfikującymi i konsumentami na Północy. Dzięki swoim zasadom Fair Trade przyczynia się do zrównoważonego rozwoju społeczności lokalnych głównie w krajach Afryki, Azji i Ameryki Południowej.

Istnieje wiele organizacji zrzeszających mniejsze organizacje, producentów i sklepy działające na płaszczyźnie Sprawiedliwego Handlu. Największymi są FLO, IFAT, NEWS! i EFTA. Swoje działania koordynują one pod wspólnym szyldem FINE.
Standardy Sprawiedliwego Handlu zapewniają:
- płacenie przez kupujących wyższych cen i zapewnienie ciągłości stosunków handlowych, co zapewnia producentom sprawiedliwe wynagrodzenie za ich pracę,
- poprawę warunków pracy i życia producentów i pracowników (np. w wielu przypadkach cześć zysku przeznaczana jest na poprawę warunków socjalnych w pracy i miejscu zamieszkania, często tworzone i wspierane są szkoły lokalne),
- ochronę praw ludności tubylczej; promocję równych szans dla kobiet; ochronę przed wykorzystywaniem dzieci przy produkcji.
Ze względu na wymóg poszanowania środowiska naturalnego wiele produktów Sprawiedliwego Handlu wytwarzanych jest zgodnie z kryteriami rolnictwa ekologicznego. W związku z tym wśród produktów Sprawiedliwego Handlu można znaleźć wiele bio produktów . Ale nie wszystkie produkty Sprawiedliwego Handlu są ekologiczne.
Wśród żywności z logo Fair Trade można znaleźć kawę, kakao, czekoladę, herbatę, przyprawy, cukier trzcinowy, produkty zbożowe (ryż, quinoa czyli komosa ryżowa), soki i produkty z owoców egzotycznych (np. banan, papaja czy ananas), orzechy i wino.

Andrzej Szeremeta
Autor jest doktorantem SGGW w Warszawie i stażystą IFOAM EU Group w Brukseli

Więcej informacji w naszym dziale biopodstawy:
http://www.biopodstawy.biokurier.pl/fairtrade.html

Brak komentarzy: