3 mar 2009

Nowości z BioFachu: Camembert BIO po polsku


„Słupski Chłopczyk” to ser pleśniwy typu camembert, który zachwycił swym delikatnym smakiem, zwiedzających stoisko województwa pomorskiego. Oprócz ekologicznych miodów z Eko-Barci i pysznego chleba z BioPiekarni, klienci mogli zapoznać się z historią powstania obecnie pierwszego w Polsce sera pleśniwego camembert.


Słupski chłopczyk powstaje w rodzinnej mleczarni Ser-milk i jest tworzony według oryginalnej receptury sprzed II Wojny Światowej. Właśnie w Słupsku na początku lat dwudziestych ubiegłego wieku mleczarnia wytwarzała delikatesowy ser o nazwie „Stolper Jungchen”, czyli „Słupski Chłopczyk”. Zarówno oryginalna receptura jak i opakowanie, wzorowane na pierwowzorze niemieckim, zachwycają swą prostota i oryginalnością. Właściciele zdobyli przedwojenne opakowanie na aukcji i w przyszłości pragną, na jego wzór, wytwarzać opakowanie serka drewniane, a nie papierowe. Nietypowe niebiesko-granatowe pudełko przedstawia wędrującego chłopca odzianego w czerwony surdut i czerwony beret. W prawej ręce mały chłopiec niesie długi kostur, a w lewej duży krążek sera, na którym widać taki sam obrazek jak na opakowaniu sera. Tło stanowią nieco rozmyte kontury słupskich zabytków, m.in. Bramy Młyńskiej.

Chłopiec, opuszczający miasto nad Słupią, kojarzy się z wędrowcem, który niesie w świat produkt ze Słupska i symbolizuje tym samym eksport tego znakomitego sera. I tak też rzeczywiście było, gdyż w latach 20 i 30 XX wieku słupskie sery przeznaczone były głównie na eksport jako produkt delikatesowy. „Słupski Chłopczyk” szybko zyskał dobrą markę, którą zawdzięczał tradycyjnej recepturze i dobrej promocji. W Polsce ekologiczny ser pleśniowy camembert wytwarzany jest od zeszłego roku. Mleko do wyrobu pochodzi z Kaszub z gospodarstwa ekologicznego. Ser już zachwycił Duńczyków, którzy zamawiają regularnie ser do swoich bio sklepów, a Francuzi stwierdzili, że delikatny smak sera jest lepszy niż oryginał francuski. Warto dodać, że w odróżnieniu od innych serów, ten zawiera tylko 22% tłuszczu. Pudełko ma objętość 125g.
Słupski ser można kupić w sklepach ekologicznych i delikatesach. Orientacyjny koszt to 4 złote.
(mpz)

Brak komentarzy: