16 wrz 2009

Przestawiciel małych producentów ekokawy fairtrade w Polsce

Dzięki staraniom Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu, w dniach 1-6 .10.2009 będzie przebywał w Polsce Hugo Enrique Roblero Gordillo - przedstawiciel FIECH- zrzeszenia spółdzielni drobnych producentów kawy ze stanu Chiapas w Meksyku współpracującej z ruchem Sprawiedliwego Handlu.

Jest to pierwsza tego typu wizyta w naszym kraju. Ta rozpowszechniona i popularna w Europie inicjatywa stała się możliwa dzięki współpracy z austriacką organizacją Sprawiedliwego Handlu - EZA. Program obejmuje:

1-3.10: Warszawa gdzie w dniu 2.10.2009 planowana jest konferencja prasowa (informacja w terminie późniejszym) oraz wręczenie dyplomu Sprawiedliwego Handlu spółdzielni uczniowskiej „Kardamon” z I Społecznego LO w Warszawie (ul. Bednarska godz. 13:50). Spółdzielnia jako pierwsza w Polsce inicjatywa uczniowska podjęła sprzedaż produktów Sprawiedliwego Handlu.

2.10. godz: 18:30 w Kępa Cafe – Spotkanie z przedstawicielami organizacji i firm oraz osobami wspierającymi Sprawiedliwy Handel. Wszyscy chętni będą mile widziani. Koordynacja spotkania – Paweł Osipowski tel. 600373724

4-6.10 Gdańsk gdzie w dniu 5 października planowane jest spotkanie z przedstawicielami RM i Zarządu Miasta Gdańsk, spotkania w z uczniami w gdańskich szkołach. Odbędzie się także spotkanie z uczniami szkół średnich w Kwidzyniu organizowane przez Fundację Ekoinicjatywa.

Przedstawiciel Zrzeszenia FIECH w trakcie pobytu w Polsce (1-6.10.2009) będzie dzielił się wiedzą na temat uprawy i produkcji dobrej organicznej kawy z certyfikatem Fairtrade, udzieli również odpowiedzi na pytania: jak rozpoczęła się i co daje współpraca jego społeczności z organizacjami Sprawiedliwego Handlu.
Pan Girdillo, jest kierownikiem meksykańskiej federacji Federación Indígena Ecológica de Chiapas (FIECH),zrzeszającej ekologiczne spółdzielnie rolne złożone z drobnych rolników. Federacja powstała w 1996 roku w ubogim i rolniczym stanie Meksyku –Chiapas.

W niedługim czasie od powstania dzięki podjęciu współpracy z EZA- austriacką Organizacją Sprawiedliwego Handlu oraz niemiecką organizacją GEPA federacja uzyskała certyfikacje Fairtrade na swoje produkty i mogła rozpocząć ich sprzedaż na rynkach zagranicznych. Zawarcie długoterminowych umów z zagranicznymi partnerami umożliwiło zrzeszeniu uzyskanie zdolności kredytowej niezbędnej do budowy własnego potencjału produkcyjnego.

FIECH zrzesza około 2030 drobnych producentów (w tym 700 kobiet) z mniejszości etnicznych Tzotzil, Tzeltal i Mame z ponad 120 społeczności wiejskich na południu Chiapas. Ich ziemie uprawne są wciąż organizowane na zasadzie „ejidal”, co oznacza, że ziemia należy do społeczności, a członkom przysługuje „tylko” prawo jej użytkowania. Działki są mniejsze od 1 ha.

źródło: Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu "Trzeci Świat i My"

Brak komentarzy: