Przybliżenie zasad funkcjonowania Sprawiedliwego Handlu (ang. Fair Trade) oraz dyskusja na temat szans rozwoju ruchu w Polsce to główny cel konferencji „Co Sprawiedliwy Handel wnosi do polskiej gospodarki?”. Spotkanie, które organizuje Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu oraz Ministerstwo Gospodarki, we współpracy z partnerami biznesowymi, tj. Det Norske Veritas i PKN Orlen S.A. odbędzie się 2 października br.
Ruch Sprawiedliwego Handlu istnieje w Europie i Ameryce Północnej od prawie 50 lat. Jest on moderowany przez organizacje pozarządowe, których celem jest pomoc marginalizowanym społecznościom krajów rozwijających się poprzez budowę ich podmiotowości i potencjałów ekonomicznych oraz rozwój sprzedaży wytwarzanych przez nie produktów. W prosty sposób pozwala konsumentom na zakup towarów wysokiej jakości, a jednocześnie udzielenie pomocy i wyrażenie poparcia dla etycznych praktyk handlowych.
Certyfikat Fairtrade przyznawany jest obecnie produktom spożywczym, roślinom ozdobnym, bawełnie i piłkom sportowym. W Polsce, według szacunków organizacji pozarządowych, ok. 3 proc. konsumentów rozpoznaje logo Fairtrade. Towary Sprawiedliwego Handlu dostępne są w jednej z polskich sieci delikatesów, sklepach ze zdrową żywnością, sklepach internetowych, a także ofercie nielicznych kawiarni i restauracji.
W wielu innych krajach rozpoznawalność logo Fairtrade jest bardzo wysoka, np. w Wielkiej Brytanii odsetek ten sięga 70 proc. Oprócz dynamicznie rosnącej sprzedaży produktów poparcie dla ruchu objawia się też takimi inicjatywami, jak miasta oraz szkoły Sprawiedliwego Handlu.
Konferencja „Co sprawiedliwy Handel wnosi do polskiej gospodarki” odbędzie się 2 października br. o godz. 11:00 w Centrum Prasowym PAP przy ul. Brackiej 6/8 w Warszawie. Podczas spotkania będzie możliwość dyskusji z p. Hugo Enrique Roblero Gordillo, reprezentantem zrzeszenia spółdzielni drobnych producentów kawy z meksykańskiego stanu Chiapas, który w dniach 1-6 października br. będzie gościł w Polsce na zaproszenie Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu.
Do udziału w konferencji zaproszeni zostali reprezentanci resortów i urzędów zaangażowanych w promowanie zrównoważonego rozwoju w Polsce, a także przedstawiciele biznesu, m.in. BOMI S.A., Żółty Cesarz oraz Kępa Cafe.
źródło: Ministerstwo Gospodarki
28 wrz 2009
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz