30 wrz 2008

Ekojarmark we Wrocławiu

Zapraszamy wszystkich Wrocławian na jesienną edycję Jarmarku Ekologicznego na Solnym. Rozpocznie się on już w piątek 26 września o godzinie 12 degustacją regionalnych smakołyków, które przez kolejne dziesięć dni, do niedzieli 5 października, dostępne będą na stoiskach naszych wystawców. W budkach na Placu Solnym tradycyjnie już można będzie znaleźć wyroby dolnośląskich artystów i rzemieślników oraz spróbować lokalnych produktów Dolnego Śląska, prezentowanych przez regionalne partnerstwa: Ducha Gór, Doliny Baryczy, Partnerstwo Szlaku Odry, Wrzosowej Krainy oraz Dobrej Widawy.
Więcej informacji na: www.ekojarmark.pl

Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju

29 wrz 2008

Zaproszenie na warsztaty permakultury

Serdecznie zapraszam na warsztat Permacultura - jak żyć w zgodzie z Ziemią, który poprowadzi Douglas Bullock, światowej sławy nauczyciel i projektant permakultury.

(z biokurierowej poczty)

18-19 października 2008
Permakultura to taki sposób projektowania domu i jego otoczenia, ogrodu i całych osiedli ludzkich, który pozwala maksymalnie wykorzystać zasoby przyrody, w tym również energię, nie marnować ich a odnawiać. Projektanci permakultury wzorują się na przyrodzie i jej ekosystemach – tworzą domowy eko-system, opierający się na wzajemnym oddziaływaniu gleby, żywiołów oraz roślin, zwierząt i ludzi.

Permakultura jest odpowiedzią na eksploatację ziemi przez współczesną cywilizację, na degradację środowiska i niszczenie bioróżnorodności. Łączy nowoczesne technologie pozyskiwania energii odnawialnej z praktyką i wiedzą tradycyjnego rolnictwa.

Douglas Bullock, światowej sławy autorytet permakultury, jeden z jej pionierów, nauczyciel i projektant, uczy i projektuje domy i ośrodki zgodnie z zasadami permakultury na całym świecie, szczególnie w Kaliforni, Kostaryce, Nikaragui i na Hawajach. Często kieruje realizacją projektów.

W programie:

• Zasady permakultury
• Projektowanie domu i ogrodu zgodnie z zasadami permakultury (budowanie
stref, różnorodność gatunków)
• Współpraca z roślinami
• Systemy wodne/energii, zagospodarowanie odpadów/śmieci
• Permakultura na świecie

Zgłaszając się na warsztat powiedz nam, co najbardziej Cię interesuje, jakiej wiedzy potrzebujesz. Uwzględnimy to, modyfikując program!

Ten warsztat da Ci nowe spojrzenie na świat – przez filtr permakulturowego projektowania zobaczysz na nowo Ziemię, dom, okolicę!

Douglas Bullock ma wielkie doświadczenie w wielu aspektach permakulturowego projektowania i tworzeniu systemów (wodnych, słonecznych etc.). Jego pasją jest bioróżnorodność – posiada encyklopedyczną wiedzę o gatunkach roślin z całego świata.
Od 1982 roku, prowadzi wraz z dwoma braćmi i ich rodzinami Ośrodek Permakultury na Orcas Island w stanie Waszyngton, który przez wielu jest uważany za najlepszy przykład permakultury w Ameryce Północnej. Odbywa się tu coroczna Letnia Szkoła Permakultury, wiele osób z całego świata przyjeżdża także na dłuższy, trwający nawet do roku staż, żeby w praktyce nauczyć się wszystkich zasad życia zgodnego z Ziemią.

Zapraszamy:
Właścicieli domów, działek, ogródków, każdego, kto chce dowiedzieć się, jakw swoim otoczeniu żyć w zgodzie z Ziemią.Ekologów, pragnących pogłębić swoją praktyczną wiedzę. Architektów, zainteresowanych projektowaniem zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i alternatywnym budownictwem. Leśników, którzy chcą ugruntować ekologiczne podejście do obszarów leśnych

Zajęcia będą odbywały się w Borowcu pod Warszawą, w gospodarstwie, na przykładzie którego będziemy poznawać zasady Permakultury. Zajęcia będą prowadzone w języku angielskim i tłumaczone na język polski.
Czas trwania: sobota 10-17 i wieczorem dodatkowo pokaz slajdów oraz dla
chętnych spotkanie przy ogniu 19-21. Niedziela 10-17.
Opłata za warsztat obejmuje wyżywienie (lunch i kolację w sobotę, lunch w
niedzielę).

Nocleg: możliwość załatwienia noclegu w pobliskich Grzegorzewicach, w
Ośrodku Wypoczynku Adwokatów, cena 30, 40 zł. W razie brzydkiej pogody,
część zajęć będzie również odbywała się w sali w Ośrodku.

Zgłoszenia: Natalia Miłuńska tel. 606 831 140, e-mail:
warsztaty@dakini.org.pl www.dakini.org.pl. (Proszę w nagłówku e-maila
wpisz: Permakultura).

Cena: 350zł do 15 października, po tym terminie 400zł.

Ilość miejsc ograniczona. Miejsce rezerwuje zgłoszenie + przedpłata.

pozdrawiam
Natalia Miłuńska
Stowarzyszenie Kobiet Dakini

22 wrz 2008

XIII Śląski Kiermasz Żywności Ekologicznej i Tradycyjnej

Polski Klub Ekologiczny Koło Miejskie w Gliwicach zaprasza na:

XIII Śląski Kiermasz Żywności Ekologicznej i Tradycyjnej

Konferencję pt. „Ekologiczne drzewa owocowe w śląskich sadach i ogrodach działkowych”

Wystawę i sprzedaż sadzonek drzew i krzewów z produkcji ekologicznej

Spotkania odbędą się na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach, przy ul. Akademickiej 2

w dniu 11 października (w sobotę) 2008:

Kiermasz, w godz.: 9.30 – 15.30
Konferencja, w godz.: 11.30 – 14.00

Sekretariat Kiermaszu i Konferencji:

Polski klub Ekologiczny Koło Miejskie w Gliwicach
44-100 Gliwice, ul. Ks. Ziemowita 1, IIIp
tel. /faks: 32/ 231 85 91
e-mail: biuro@pkegliwice.pl www.pkegliwice.pl

Udział w konferencji jest bezpłatny.
Osoby zainteresowane udziałem w Konferencji i otrzymaniem materiałów konferencyjnych prosimy o kontakt z sekretariatem- telefoniczny lub mailowy.

11 wrz 2008

Ekologiczne jarmarki/ kiermasze!


Degustacja, możliwość rozmowy z rolnikiem lub wytwórcą, czy wreszcie zakup (często po niższej cenie) ekologicznej żywności - to tylko niektóre z zalet, które dają konsumentom jarmarki ekologiczne. Dla rolników jest to znakomita forma promocji wytwarzanej przez nich żywności.

Organizowanie jarmarków ekologicznych zdobyło sobie dużą popularność krajach zachodniej Europy. W ostatnich latach coraz więcej jarmarków organizowanych jest także w Polsce. Międzynarodowy Jarmark Ekologiczny organizowany jest od 2006 roku w Brodnicy (w ostatnią niedzielę lipca).
Duży cykl kiermaszy ekologicznych, pod szyldem „Otwarte wrota” organizuje wschodniomazowiecki oddział Ekolandu. Spotkania te organizowane są na terenie gospodarstw lub w szkole podstawowej w Otwocku (w sezonie zimowym).
-Zaczynaliśmy od kilkunastu klientów. Ostatnio bywa około 100, a nawet więcej. Zazwyczaj sprzedaje 10 rolników z różnorodnym asortymentem: warzywa, zioła , owoce, mleko, sery, jaja, wędliny. Na kiermaszach w gospodarstwach przygotowujemy różne atrakcje - pokazy tradycyjnego przetwórstwa, przejażdżki koniem.Ostatnio czas umilała muzyka z katarynki. Bywa też ognisko, gdzie można upiec zakupioną kiełbasę. Niektórzy klienci bywają na każdym kiermaszu. Kupują żywność na dłuższy okres - mrożą ją, robią przetwory na zimę. Z wieloma jesteśmy zaprzyjaźnieni - opowiada Urszula Wyrwicka jedna z organizatorek cyklu. Dokładny spis miejsc, w których odbywają się Otwarte wrota znaleźć można pod adresem internetowym:
www.ekolandwschodniomazowiecki.republika.pl.
Okazją do bezpośredniego kontaktu konsumentów z rolnikami i producentami ekologicznymi są także wszelkiego rodzaju dożynki, których we wrześniu jest zawsze bez liku. Od kilku już lat, Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Przysieku wraz ze Stowarzyszeniem Ekoland przygotowują dożynki wraz z festynem „Barwy Lata, Dary Jesieni”. Imprezę odwiedza wielu mieszkańców pobliskiego Torunia, są też goście z Bydgoszczy i innych rejonów Polski.

4 października Wielki Jarmark św. Franciszka odbędzie się w Lublinie. Głównym celem jest promocja tzw. rękodzieła ekologicznego, czyli żywności wytwarzanej przez rolników metodami domowymi, bezpośrednio w gospodarstwie. Imprezie towarzyszyć będzie konkurs na najlepszą tego typu potrawę.

Karol Przybylak
(artykuł ukaże się w najbliższym, wrześniowo - październikowym numerze BioKuriera.

Najbliższe jarmarki ekologiczne:

20 września
Przysiek k/ Torunia
Plac przed Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego

11 października,
8 listopada
Otwock
Szkoła Podstawowa nr 6
ul. Ambasadorska 1

4 października
Lublin
Aleje Kraśnickie 76

11 października
Gliwice
ul. Akademicka 2

2 wrz 2008

Nowy numer Eko Arki

Ukazał się nowy numer Eko Arki.


W dziale "gospodarstwa" przeczytać będzie można o sprzedaży bezpośredniej, działalności Stowarzyszenia Heifer International oraz Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka. Jeden z artykułów poświęcony jest także wypierającej hodowli bydła rasy Limousin. W sekcji RĘKODZIEŁO EKOLOGICZNE udostępnione zostały wiadomości dotyczące śmietany, śmietanek do kawy oraz zalewajek śmietankopodobnych.

Ponadto w numerze stałe działy: Kosmetyka naturalna, Ziołowa apteczka weterynaryjna, Ogród w zgodzie z przyrodą oraz odsłaniający techniki sprzedaży i promocji produktów ekologicznych, artykuł Marketing po chłopsku.

Eko Arka dostępna jest w sprzedaży wysyłkowej. Szczegóły na www.ekoarka.com.pl lub www.sklep.wydawnictwogaj.pl.