Komunikat od grupy EFTE Warszawa:
Efte Cook Book to książka kucharska, której celem jest przedstawienie zależności między kuchnią, społeczeństwem, a środowiskiem naturalnym. Wierzymy, że kuchnia to coś więcej niż tylko potrawy, to przede wszystkim ludzie, którzy produkują poszczególne jej składniki, to ziemia, która daje plony, to w końcu Ci którzy gotują i jedzą - my wszyscy.
Celem książki jest zwrócenie uwagi czytelników i czytelniczek na to jak nasza dieta wpływa na otaczający nas świat, jak technologia produkcji, transport, dystrybucja i konsumpcja oddziałują na ekosystem i społeczeństwo. Pokazujemy jak zmiany klimatyczne i problemy krajów Globalnego Południa splatają się z tematem żywności.
Publikacja dzieli się na dwie części. W pierwszej omawiamy zagadnienia teoretyczne takie jak: ekologiczna produkcja i certyfikacja, sprawiedliwy handel, żywność genetycznie modyfikowana, opakowania, przemysłowa hodowla zwierząt, przełowienie mórz i oceanów. W drugiej natomiast przedstawimy przepisy na zrównoważone potrawy ze świeżych, nieprzetworzonych, lokalnych, ekologicznych, sezonowych, bezmięsnych składników. Jednym z celów książki jest także promocja sprawiedliwego handlu, dlatego znajdą się w niej receptury na dania z czekoladą, kawą herbatą i wieloma innymi produktami posiadającymi ten certyfikat.
Do projektu zapraszamy tych, którym bliskie jest prawdziwe, zdrowe i zrównoważone jedzenie, ludzi z różnych środowisk, którzy chcą podzielić się swoimi przepisami i doświadczeniami związanymi z kuchnią.
Naszych Gości poprosiliśmy o przepisy, a także możliwość przeprowadzenia sesji zdjęciowej i krótki osobisty komentarz do swojego dania. Potrawy, które zaprezentowaliśmy, w olbrzymiej większości, zostały przygotowane z produktów ekologicznych, lokalnych, fair trade, sezonowych, nieprzetworzonych i bezmięsnych.
Książka nie ma charakteru komercyjnego. Została wydrukowana w nakładzie 2000 tys. egzemplarzy na papierze pochodzącym z recyclingu. Jest dystrybuowana wśród dziennikarzy, naukowców, polityków, organizacji pozarządowych, aktywistów jej rozszerzona wersja znajdzie się także w Internecie na stronie efte.org.
12 sty 2009
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz