28 lis 2008

Międzynarodowy dzień bez kupowania

Z biokurierowej poczty:

29 listopada to międzynarodowy Dzień Bez Kupowania. Dzień ten obchodzimy w bardzo prosty sposób – ograniczając zakupy. Jego istotą nie jest utopijna wizja świata bez sklepów i pieniądza - jest on raczej pretekstem do refleksji nad naszymi nawykami konsumenckimi.


Poddając refleksji nasze nawyki konsumenckie powinniśmy sobie przede wszystkim uświadomić, że każdy z nas jest konsumentem. Codziennie każdy i każda z nas wypija filiżankę kawy lub herbaty, przemieszcza się środkiem lokomocji, zużywa wodę do kąpieli i w toalecie, włącza światło, telewizor, komputer, ładuje telefon. Za każdą z tych czynności płacimy. Kupujemy codziennie. Kupujemy jedzenie, ubrania, kosmetyki, środki czystości, wodę, energię, benzynę, usługi. Poprzez to, na co wydajemy pieniądze kształtujemy jednak nie tylko nas samych, ale również świat, w którym żyjemy.


Świadoma konsumpcja to nie lada wyzwanie. Jej kluczowym założeniem jest minimalizacja zużycia nieodnawialnych surowców naturalnych, redukcja wytwarzanych odpadów i zanieczyszczeń oraz odpowiedzialność społeczna. Poprzez to co kupujemy i od kogo możemy kształtować otaczający nas świat.


Konsumpcja zaspokaja nasze potrzeby dlatego warto poświęcić nieco więcej czasu i podczas dokonywania wyborów zastanowić się nad koniecznością zakupu nowego dobra lub usługi, a także nad jego pochodzeniem, warunkami, w jakich został wyprodukowany, nad jego wpływem na środowisko naturalne i innych ludzi, producentów i pracowników. To na nas, konsumentach, spoczywa odpowiedzialność za kształt świata, w którym żyjemy, i w którym będą żyły nasze dzieci.


Polska Zielona Sieć serdecznie zaprasza na konferencje prasowe z okazji Dnia Bez Kupowania. Opowiemy o zasadach zrównoważonej konsumpcji oraz o tym jak nie ulegać zakupowemu szaleństwu w okresie przedświątecznym. Przedstawimy również nasz program konsumencki „Kupuj Odpowiedzialnie! – Twoje pieniądze kształtują świat", a wszystko to przy kawie i herbacie z certyfikatem Fairtrade wraz z poczęstunkiem ekologicznym!


Spotkania te odbędą się we Wrocławiu, Poznaniu i Lublinie.


Szczegóły:


Wrocław

kiedy: 28 listopada/piątek, godz. 14

gdzie: siedziba Dolośląskiej Fundacji Ekorozwoju, ul. Białoskórnicza 26
kontakt: Magdalena Grochowska, tel.: 0-605-558-995


Poznań

kiedy: 29 listopada/sobota, godz. 11.00

gdzie: siedziba Fundacji Biblioteka Ekologiczna, ul. Kościuszki 79

kontakt: Jan Śmiełowski, tel.: 0-61-852-41-39



Lublin

kiedy: 29 listopada/sobota, godz. 10

gdzie: stoisko na Targowisku Miejskim przy ul. Wileńskiej 21

kontakt: Michał Wolny, tel.: 0-888-844-66


Więcej informacji o kampanii Polskiej Zielonej Sieci "Kupuj odpowiedzialnie! - Twoje pieniądze kształtują świat"
udziela Małgorzata Krzystkiewicz, tel: 0-603-888-289, e-mail: g.krzystkiewicz@zielonasiec.pl
Zachęcamy także do odwiedzania naszej strony: www.ekonsument.pl

27 lis 2008

Świąteczny EKO-QUIZ

Już wkrótce światło dzienne ujrzy 5 numer BioKuriera. Z okazji świąt, dla naszych czytelników ogłosiliśmy specjalny konkurs.

Quiz przygotowany został we współpracy z Komisją Europejską. Wśród wszystkich, którzy odpowiedzą poprawnie na pytania i napiszą na nasz redakcyjny adres pocztowy lub e-mailowy rozlosowane zostaną pendrive’y w drewnianych obudowach! Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie. W odpowiedzi na pytania pomóc może strona internetowa www.organic-farming.europa.eu .



1. Jaka jest minimalna liczba kontroli w roku dla gospodarstw i przetwórni ekologicznych?

a) raz na dwa lata
b) raz w roku
c) tak często, jak to jest potrzebne, w zależności od analiz ryzyka

2. Od jakiego terminu unijne logo ekologiczne będzie musiało znajdować się na opakowaniach produktów ekologicznych?

a) od 1 stycznia 2009
b) od 1 lipca 2010
c) od 17 kwietnia 2000


3. Czy kwestia ekologicznych tekstyliów i kosmetyków jest uregulowana w prawie europejskim?

a) nie
b) legislacja dotyczy tylko tekstyliów
c) tak

Prosimy także odpowiedzieć na PYTANIE DODATKOWE: O czym chciał(a)byś przeczytać w BIOKURIERZE?

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres:

BioKurier, Pokrzydowo 139,
87-312 Pokrzydowo

można też użyć poczty elektronicznej:

redakcja@biokurier.pl

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU 30 stycznia 2009.

26 lis 2008

BIO żywność w czeskich szkołach

„Żywność ekologiczna w szkołach“ to nazwa projektu pilotowego mającego ułatwić czeskim rolnikom ekologicznym dostęp do nowego rynku zbytu….

W siedmiu szkołach pilotowych na południowym wschodzie Republiki Czeskiej przepytano rodziców, nauczycieli oraz kierowników stołówek na temat ich nastawienia w kwestii żywności ekologicznej w stołówkach. Wyniki ankiety były zadziwiająco pozytywne. 85% spośród 280 ankietowanych rodziców życzy sobie posiłki obiadowe z produktów ekologicznych, 60% ankietowanych jest natomiast gotowa zapłacić 10% lub więcej za taki posiłek. Pozytywnie odnieśli się do tego projektu również ankietowani nauczyciele.
Jednym z głównych założeń projektu jest kompleksowe podejście do zagadnień żywności ekologicznej, wyżywienia w szkołach oraz rolnictwa ekologicznego. Ważnym elementem projektu jest również proces uświadamiania uczniom, rodzicom oraz kierownikom stołówek, co to jest rolnictwo ekologiczne. Projekt ten powstał w ramach programu informacyjnego na temat rolnictwa i środowiska (tworzenie sieci centrów informacyjnych) i jest m.in. finansowany przez Europejski Fundusz Socjalny i rząd.
Na najbliższe miesiące zaplanowane są wycieczki do zakładów przetwarzających ekologicznie oraz liczne wykłady w szkołach na ten temat. Celem tych działań jest też m.in. pokazanie społeczeństwu jak funkcjonuje rolnictwo. We wrześniu odbędą się we wszystkich szkołach dni projektu żywienia ekologicznego. W tym okresie oferowane obiady będą się składały w 100% z produktów ekologicznych. Dzieci mają być dodatkowo zainteresowane produktami ekologicznymi poprzez gry i zabawy.

za www.roik.pl
(źródło: Tomáš Václavík, Green marketing)

25 lis 2008

Fair trade zagląda do krajów nadbałtyckich

Jak informuje strona http://www.fairtrade.org.pl:

W dniach 19-20.11.2008 odbyło się w Wilnie seminarium “Fairtrade goes Baltic” będące kolejnym z cyklu spotkań nt Fairtrade w krajach bałtyckich, które mają szansę utworzyć nową, klastrową strukturę w ramach Fairtrade Labelling Organisation.

Zostało ono zorganizowane przez litewskie i estońskie organizacje ekologiczne (w tym Estonianian Green Movement będący jednocześnie lokalną organizacją Fairtrade i członkiem FoE Europe), Association for Promoting Fairtrade in Finland oraz Transfair Germany.

Pierwszy dzień poświęcony był działalności NGOs, drugiego dnia odbyło się śniadanie dla mediów oraz spotkanie ze sprzedawcami.

Litewscy ekolodzy dopiero rozpoczynają swą działalność promocyjną w zakresie sprawiedliwego handlu, ale już teraz dzięki wsparciu ambasady holenderskiej, wydali materiały promocyjne w swym języku, np. pocztówkę z adresami miejsc, w których można nabyć produkty Fairtrade.

Interesujący sposób na promocję Fairtrade zaprezentowali Finowie – krótki spot reklamowy, na którym Miss piękności pytana „co najbardziej lubisz robić?” odpowiada „– robić zakupy”. Po chwili konsternacji konferansjer gali mówi „wspaniale…” i pyta „a jak pomagasz ubogim na świecie?” „– robiąc zakupy!”, po czym pojawia się znak Fairtrade.

Niemniej zabawne i ciekawe były materiały, na których Fairtrade promowany jest w inny sposób niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni. I tak na jednym obrazku banan leży w hamaku a na innym widzimy ziarenka kawy wylegujące się w plażowych fotelach co ma pokazać, że towary wyprodukowane w sposób etyczny, przez zadowolonych ze swej pracy rolników, są lepsze i smaczniejsze.

Więcej na: http://www.fairtrade.org.pl

24 lis 2008

Ogólnopolska Akcja STOP KONSERWANTOM

Jak piszą organizatorzy akcji:

Lekarze alarmują, że choroby wynikające z niewłaściwego odżywiania stały się plagą i najczęstszą przyczyną zgonów. Czas powiedzieć im STOP!!!Przyłącz się do walki z wrogami zdrowia!

Konserwanty, sztuczne barwniki, ulepszacze smaku i wyglądu potraw –to szajka złoczyńców, która w XX wieku sterroryzowała branżę spożywczą. Jej członkowie, ścigani listami gończymi na całym świecie, są oskarżeni o: alergie, pokrzywki, astmy, a nawet choroby nowotworowe.

19 września 2008 r. ruszyła akcja informacyjna o najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia konserwantach, a wraz z nią rozpoczął się protest tych, którzy uważają, że należą im się pełne informacje o zawartości produktów spożywczych.

Producenci mają obowiązek zamieszczania informacji o składzie na etykietach, jednak symbole typu „E 200” niewiele mówią przeciętnemu konsumentowi. Brak powszechnego dostępu do odpowiednich informacji na temat konserwantów i ich wpływu na zdrowie sprawia, że na nasze talerze każdego dnia trafia wiele niepożądanych substancji. Co roku zjadamy ich kilogramy. Czas to zmienić!

Wspólnie chcemy walczyć o prawo do pełnej informacji na temat składu produktów spożywczych. Pragniemy budować społeczność świadomych konsumentów, którzy pomogą w rozwoju naszej akcji.

Więcej na stronie: www.stopkonserwantom.pl

20 lis 2008

„Zaprzyjaźnij się z dżdżownicą” nowa publikacja Stowarzyszenia Wiejskiego „Zielona Przestrzeń”

Książka „Zaprzyjaźnij się z dżdżownicą” stanowi zbiór ciekawych eksperymentów oraz informacji związanych z rolnictwem ekologicznym: uprawie zgodnej z naturą, ekologicznej żywności, starych odmianach drzew owocowych i tradycyjnych rasach zwierząt, bioróżnorodności na wsi oraz ekorolnikach - pasjonatach. Przeznaczona głównie dla dzieci, będzie również inspiracją dla nauczycieli oraz rolników ekologicznych zajmujących się edukacją we własnym gospodarstwie.

Publikacja zawiera wiele kolorowych zdjęć. Została wydrukowana na papierze w 100% makulaturowym.

Osoby, organizacje i instytucje zainteresowane otrzymaniem książki prosimy o składanie zamówień (imię i nazwisko lub nazwa organizacji, adres) pod adresem: info@zielona.org

Książka jest bezpłatna.

Publikację można także pobrać w formacie pdf: http://zielona.org/499

Patronat medialny nad publikacją objął kwartalnik Eko Arka – specjalistyczne czasopismo ekologiczne dla rolników, ogrodników i konsumentów.


Publikacja ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Humane Earth Foundation oraz Global Greengrants Fund.

19 lis 2008

Olsztyn. Seminarium na temat sprzedaży produktów ekologicznych

Polski Klub Ekologiczny Koło Miejskie w Gliwicach organizuje w dniach 29-30 listopada w Olsztynie SEMINARIUM DLA HANDLOWCÓW NA TEMAT SPRZEDAŻY PRODUKTÓW ROLNICTWA EKOLOGICZNEGO.


Seminarium odbędzie się w sali „Ogród Zielony” (pod kopułą) Biblioteki Głównej Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego, ul. Oczapowskiego 12 B, Olsztyn - Kortowo 2. Seminarium adresowane jest do właścicieli sklepów, sprzedawców produktów rolnictwa ekologicznego oraz osób zainteresowanych podjęciem takiej działalności.

Wszyscy uczestnicy otrzymają Zaświadczenie o ukończeniu Seminarium. Seminarium jest bezpłatne - finansowane ze środków Unii Europejskiej i Rzeczpospolitej Polskiej. Jedynym warunkiem udziału jest potwierdzenie uczestnictwa najpóźniej do dnia 26 listopada 2008 r. telefonicznie, faksem lub pocztą elektroniczną na adres:

Polski Klub Ekologiczny - Koło Miejskie w Gliwicach
ul. Ziemowita 1, 44-100 GLIWICE, skr. poczt. 489
tel./fax: (032) 231 85 91
tel. kom.: 697 988 056
E-mail: biuro@pkegliwice.pl

Wszyscy uczestnicy otrzymają materiały seminaryjne, w tym spis ponad 200 certyfikowanych przetwórni i hurtowni oferujących produkty rolnictwa ekologicznego. Poznają również smak produktów rolnictwa ekologicznego w ramach poczęstunku
w pierwszym i drugim dniu.

Szczegółowy program dostępny jest na infobio.pl.

18 lis 2008

Rusza forum dyskusyjne BioKuriera

Wraz z zaprzyjaźnionym serwisem infobio.pl uruchomiliśmy forum poświęcone BioKurierowi.

Serdecznie zachęcamy do wyrażania tam opinii na temat magazynu, proponowania tematów i pisania o ciekawych, podejmowanych przez Państwa inicjatywach.

Pierwszy wątek na forum zawiera pytanie: Dlaczego wybierasz BIO? Temat ten rozwiniemy także w najbliższym numerze, który już za kilka dni zostanie oddany do druku. Serdecznie zapraszamy do dyskusji: http://forum.infobio.pl/.

17 lis 2008

Szkolenie „Profesjonalizacja działań polskich NGO w zakresie sprawiedliwego handlu"

W dniach 8-9 listopada odbyło się w Warszawie szkolenie „Profesjonalizacja działań polskich NGO w zakresie sprawiedliwego handlu" zrealizowane przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych w partnerstwie z Polską Zieloną Siecią i Grupą EFTE Warszawa.


Zagraniczni eksperci, przedstawiciele polskich NGO, właściciele kawiarni i sprzedawcy dyskutowali jak rozwijać sprawiedliwy handel w naszym kraju i jakie kroki należy podjąć w najbliższym czasie, aby produkty ze znakiem FAIRTRADE stały się bardziej dostępne także dla konsumentów w Polsce. Aby tego dokonać, potrzebne są spójne i skoordynowane przy współudziale wszystkich zainteresowanych stron (organizacji pozarządowych, sprzedawców, producentów) działania na rzecz rozwoju ruchu sprawiedliwego handlu.

BEZPOŚREDNIE EFEKTY SPOTKANIA:

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Fairtrade Labelling Organisations International (międzynarodowej organizacji non-profit, zarządzającej systemem certyfikacji FAIRTRADE na świecie), TransFair Germany z Niemiec i Fairtrade Foundation z Wielkiej Brytanii będących członkami FLO a także reprezentant organizacji z Czech – Asociace pro Fair Trade.

Uczestnicy z Polski (organizacje zaangażowane w pomoc rozwojową, prawa człowieka, edukację ekologiczną, konsumencką i obywatelską, a także dystrybutorzy i sprzedawcy produktów sprawiedliwego handlu) podjęli wspólnie decyzję o utworzeniu w Polsce, w porozumieniu z organizacjami zagranicznymi, struktur promujących i organizujących sprawiedliwy handel w naszym kraju.

Pierwszym krokiem ku temu celowi jest zawiązanie Koalicji na rzecz Sprawiedliwego Handlu, która będzie reprezentować jak najszersze grono zainteresowanych z Polski oraz utrzymywać ścisłą współpracę z organizacjami międzynarodowymi. Będą w nią mogły włączyć się organizacje pozarządowe oraz, ze statusem partnerów i think-tanków, instytucje komercyjne działające w obszarze sprawiedliwego handlu.

Jest to ważny krok do powołania formalnej i rozpoznawalnej instytucji, która w sposób profesjonalny prowadzić będzie marketing, zajmować się edukacją i lobbingiem i tym samym wspierać rozwój branży sprawiedliwego handlu w naszym kraju.


ZADANIEM KOALICJI BĘDZIE:

• Monitoring użycia znaku FAIRTRADE na polskim rynku
• Edukacja i rozpowszechnianie informacji o sprawiedliwym handlu poprzez aktywną promocję i organizowanie kampanii ogólnokrajowych
• Po podpisaniu umowy z FLO Int. zatwierdzanie użycia znaku FAIRTRADE na materiałach promocyjnych
• Informowanie stron zaangażowanych w proces certyfikacji i licencjonowania oraz kontaktowanie ich z odpowiednimi organizacjami międzynarodowymi
• Koordynacja działań wspierających sprawiedliwy handel na poziomie ogólnopolskim

Ramy formalne Koalicji zostaną opracowane i poddane konsultacji w grudniu br.

Ważnym narzędziem Koalicji jest strona internetowa www.fairtrade.org.pl wraz z forum internetowym (Zachęcamy do wypowiadania się na forum!!!)

Dodatkowo założona została także lista dyskusyjna otwarta dla wszystkich zainteresowanych działaniami na rzecz sprawiedliwego handlu. Aby się na nią zapisać wystarczy wysłać maila na adres >> fairtrade@fairtrade.org.pl

14 lis 2008

O BioKurierze za granicą

Kilka redakcyjnych nowości:

Z przyjemnością odnotowujemy fakt, że o BioKurierze pisze się także poza granicami Polski. Informacja na temat naszego czasopisma zamieszczona została przed dwoma tygodniami w oficjalnym newsletterze norymberskich Targów BioFach. Wzmiankę dotyczącą BioKuriera (tytuł: Nueva revista ecológica polaca para consumidores) opublikował także hiszpańskojęzyczny portal ECOALIMENTA.


Od pewnego czasu współpracujemy z portalem internetowym dla kobiet femia.pl, gdzie zamieszczane są przedruki z BioKuriera. Jesteśmy także partnerem działu EKOŻYCIE we wspomnianym portalu.

Wszystkich chętnych do współpracy, czy to dziennikarskiej czy reklamowej serdecznie zachęcamy do kontaktu: redakcja@biokurier.pl

13 lis 2008

Organic Marketing Forum

Organic Marketing Forum 2009 - Czwarte Międzynarodowe Spotkanie Branżowe w Zakresie Przetwórstwa i Sprzedaży Żywności i Produktów Ekologicznych oraz Surowców Naturalnych w maju 2009 roku w Warszawie – zgłoszenia już możliwe

„Ucząc się od siebie, rozwijamy się wzajemnie” – pod tym hasłem 25 i 26 maja 2009 r. w Warszawie podczas Organic Marketing Forum spotkają się europejscy producenci surowców naturalnych oraz przetwórcy i handlowcy żywności ekologicznej.

Już po raz czarty w stolicy Polski podczas Organic Marketing Forum dojdzie do spotkania wiodących przedsiębiorstw tej branży w celu przedyskutowania nowych kierunków rozwoju rynku ekologicznego, wymiany doświadczeń, jak i nawiązywania kontaktów handlowych. W tym roku spodziewanych jest około 450 uczestników z 30 krajów, przez co Forum należy do najważniejszych wydarzeń branży ekologicznej w tej części kontynentu.

Celem spotkania jest intensyfikacja współpracy międzynarodowej oraz wzmacnianie rynków krajowych w Europie Środkowej i Wschodniej, jak i przedstawienie doświadczeń, wiedzy, produktów i firm rynku ekologicznego ze Wschodu i z Zachodu. W ramach programu Forum przedstawione zostaną liczne prezentacje i sprawozdania przedsiębiorców związanych z produkcją surowców, przetwórstwem, gastronomią i handlem na rynku ekologicznym. Wystąpienia referentów prezentują nie tylko aktualne informacje i nowe idee, ale również pomnażają wymianę doświadczeń. Dzięki „Biznes-Giełdzie Partnerskiej”, zawierającej oferowane i poszukiwane przez uczestników produkty lub usługi oraz dzięki warsztatom dotyczącym poszczególnych rynków produktów, będzie wiele okazji do rozmów i kontaktów biznesowych. Towarzysząca konferencji wystawa po raz pierwszy odbędzie się na hali targowej Expo 21. Po raz drugi będzie miał miejsce konkurs na najlepszy produkt ekologiczny „Best of Organic”, jak również tradycyjne zwiedzanie przedsiębiorstw ekologicznych w Warszawie.

„Rynki ekologiczne Środkowej i Wschodniej Europy rozwijają się dynamicznie, a rozwój regionalnych rynków będzie znacząco kształtował międzynarodową współpracę. Organic Marketing Forum zgodnie z mottem „Ucząc się od siebie, rozwijamy się wzajemnie” stwarza możliwość poznania w bardzo krótkim czasie właśnie tych rynków i procesów “ mówi Bernhard Jansen, prezes Ekoconnect. Spotkanie organizuje EkoConnect – Międzynarodowe Centrum Rolnictwa Ekologicznego Środkowej i Wschodniej Europy z siedzibą w Dreźnie, przy współpracy z polskim Stowarzyszeniem Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi Ekoland, Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu oraz Stowarzyszeniem Ekologicznych Sprzedawców Detalicznych (ORA). Patronat honorowy objęło Polskie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz IFOAM EU Group. Termin zgłoszeń „first minute” upływa 31. stycznia 2009 roku.

Dalsze informacje pod adresem monika.swigon@ekoconnect.org oraz na stronie www.organic-marketing-forum.org.

3 lis 2008

Jak wybrać najlepszą oliwę z oliwek?

Tradycją targów BioFach jest coroczne wybieranie przez konsumentów najlepszej oliwy w oliwek w barze oliwkowym. W 2008 roku do konkursu zgłoszono 61 oliw z oliwek. Degustacja oliwy trwa 3 dni i po tym terminie ogłoszony zostaje zwycięzca. Każda oliwa ma kod i przypisany numer. Biorący udział w degustacji otrzymują 3 niebieskie szklanki i 4 różne gatunki oliwy z oliwek do degustacji. Minimum 10 razy każda oliwa jest smakowana. Szklanka do degustacji jest ogrzewana w dłoni i z niej smakowana jest oliwa. Aby zneutralizować smaki poszczególnych oliw, konsumenci spożywali kawałki surowych jabłek. Każdy z oceniających musiał odpowiedzieć na 3 pytania dotyczące: zapachu, smaku i ogólnych odczuć po degustacji danej oliwy. Cały konkurs odbywa się na żywo, więc do ostatniego momentu nie wiadomo, która z oliwa z oliwek zwycięży.