27 sty 2009

Porady na zdrowie!

Wszystkim zainteresowanym zdrowiem oraz medycyną naturalną gorąco polecamy nowy kwartalnik PORADY NA ZDROWIE. Szczegółowe informacje o prenumeracie, a także niektóre artykuły dostępne pod adresem:

http://www.poradynazdrowie.manpol.pl

Gorąco polecamy, bo to ciekawe i wartościowe pismo! Zbigniew Przybylak

W czerwcu 2007 roku ukazał się pierwszy numer nowego kwartalnika "Porad na zdrowie". We "wstępniaku", redaktor naczelny pisma, Krzysztof Kamiński zauważył, że: "...pisząc na temat zdrowia, nie wystarczy poprzestać na omawianiu chorób i środków leczniczych do walki z nimi. Do zdrowego życia trzeba stwarzać - samemu sobie i całemu społeczeństwu - optymalne warunki. Dlatego właśnie (zgodnie z powiedzeniem, Lepiej zapobiegać niż leczyć) na kartach Porad na zdrowie znaleźć można nie tylko informacje dotyczące naturalnych kuracji (m.in. relacja kuracjuszy z ośrodka im. Ojca Pio w Radawie) i leków, ale także wiadomości dotyczące żywienia i ekologii. W pierwszym numerze Porad na zdrowie wiele miejsca poświęcono m.in. ekologicznej żywności, wpływowi postu na nasze życie, sposobom walki ze stresem. Mottem kwartalnika są słowa o. Pio: "Pragnę, aby cała ziemia była Domem Ulgi w Cierpieniu".

14 sty 2009

Gazeta Prawna: Kryzys nie zaszkodzi żywności ekologicznej

Polski rynek żywności ekologicznej, rozwijający się dotychczas w tempie 30-50 proc., wyhamuje na skutek kryzysu. Producenci liczą jednak na wzrosty sprzedaży w tym roku.


Polscy producenci żywności ekologicznej nie obawiają się kryzysu. Podobnie zresztą sieci oferujące produkty bio. Według nich rodzimy rynek żywności ekologicznej wciąż jest w fazie rozwoju, dlatego powinien oprzeć się kryzysowi. Obecnie po ekoprodukty sięga niecałe 10 proc. polskich konsumentów.

- Dopuszczamy możliwość, że dotychczasowe tempo wzrostu zostanie zmniejszone, nawet o połowę, ale na pewno nie zahamowane - podkreśla Sławomir Chłoń, właściciel sieci Organic Farma Zdrowia.

Klienci szukają tańszych

Dodaje, że w ciągu ostatnich kilku lat wart 350 mln zł rynek rozwijał się w tempie 30 proc. w skali roku. Teraz, w czasach zaciskania pasa, klienci będą skłaniali się bardziej ku tańszym produktom, co może odbić się na segmencie droższych towarów. A żywność ekologiczna do takich należy.

- Ich cena jest średnio o 20 proc. wyższa niż w przypadku tradycyjnych wyrobów - zauważa Sławomir Chłoń i dodaje, że najbardziej z tego segmentu zagrożone są produkty luksusowe z najwyższej półki cenowej.

Surowce z importu

Mowa o słodyczach ekologicznych, w tym czekoladzie, musli, produktach przetworzonych pochodzących z importu, gdzie dodatkowo niekorzystnie na ich ceny działa wzrost cen walut.

- Póki co, nie odczuwamy spadku sprzedaży naszych przetworów z owoców i warzyw. Liczymy, że utrzymamy dynamikę wzrostu sprzedaży z poprzednich lat, kiedy to sięgała ona 10-12 proc. rocznie - mówi Tadeusz Szynkiewicz z firmy Bio Food.

Szczególnie, że, jak dodaje, firma wciąż otrzymuje zapytania ze strony sieci handlowych, które są zainteresowane wprowadzeniem ekologicznej żywności na swoje półki.

- Ostatnio nawiązaliśmy współpracę z Kauflandem i Selgrosem - uzupełnia Tadeusz Szynkiewicz.

Kryzysu nie obawia się również firma Symbio, która pod koniec 2008 r. zdecydowała się nawet wejść na alternatywny rynek publiczny. Firma uważa, że rynek żywności ekologicznej czekają dobre czasy i planuje dalsze inwestycje.

- Chcemy być bardziej obecni z naszymi produktami w sklepach. Dotychczas skupialiśmy się na eksporcie. Do 2011 roku planujemy zwiększyć udział sprzedaży detalicznej w strukturze firmy do 30 proc. Obecnie stanowi ona 10 proc. - mówi Artur Tymiński, wiceprezes spółki Symbio Polska.

Dodaje również, że w związku z tym firma liczy na wzrosty sprzedaży swoich towarów w kolejnych latach.

- W 2008 roku wzrosła ona trzykrotnie - uzupełnia.

Certyfikat ekologiczny

Można więc przypuszczać, że w tym roku o certyfikat ekologiczny postarają się kolejne firmy spożywcze. Obecnie posiada go 200 producentów spożywczych.

Inwestować zamierzają także sieci sklepów działające na tym rynku. Obecnie w kraju można robić zakupy w 500 sklepach ze zdrową żywnością. W tym roku ich liczba powinna wzrosnąć o kolejne 10-15 proc.

- W najbliższym czasie uruchomimy dwie placówki, a w tym roku na pewno przekroczymy liczbę 20 sklepów w sieci. Teraz ich jest 17 - informuje Sławomir Chłoń.

SZERSZA PERSPEKTYWA - ŚWIAT

Rynek żywności ekologicznej na świecie, wart ponad 40 mld dolarów, rósł w ciągu ostatnich lat w tempie 18 proc. rocznie. Według prognoz w 2010 r. wydatki na żywność ekologiczną miały wynieść 60 mld dolarów. Ostatnie szacunki mówią o wzrostach 10 proc. w skali roku. Co oznacza, że rynek nie przekroczy 50 mld zł. W Wielkiej Brytanii przewiduje się nawet, że tempo wzrostu zmaleje z 26 proc. w latach 1993-2008 do 7,5 proc. w 2009 r.

Autor: Patrycja Otto
Źródło: GP/forsal.pl

12 sty 2009

Książka kucharska Fair Trade i EKO

Komunikat od grupy EFTE Warszawa:

Efte Cook Book to książka kucharska, której celem jest przedstawienie zależności między kuchnią, społeczeństwem, a środowiskiem naturalnym. Wierzymy, że kuchnia to coś więcej niż tylko potrawy, to przede wszystkim ludzie, którzy produkują poszczególne jej składniki, to ziemia, która daje plony, to w końcu Ci którzy gotują i jedzą - my wszyscy.

Celem książki jest zwrócenie uwagi czytelników i czytelniczek na to jak nasza dieta wpływa na otaczający nas świat, jak technologia produkcji, transport, dystrybucja i konsumpcja oddziałują na ekosystem i społeczeństwo. Pokazujemy jak zmiany klimatyczne i problemy krajów Globalnego Południa splatają się z tematem żywności.

Publikacja dzieli się na dwie części. W pierwszej omawiamy zagadnienia teoretyczne takie jak: ekologiczna produkcja i certyfikacja, sprawiedliwy handel, żywność genetycznie modyfikowana, opakowania, przemysłowa hodowla zwierząt, przełowienie mórz i oceanów. W drugiej natomiast przedstawimy przepisy na zrównoważone potrawy ze świeżych, nieprzetworzonych, lokalnych, ekologicznych, sezonowych, bezmięsnych składników. Jednym z celów książki jest także promocja sprawiedliwego handlu, dlatego znajdą się w niej receptury na dania z czekoladą, kawą herbatą i wieloma innymi produktami posiadającymi ten certyfikat.

Do projektu zapraszamy tych, którym bliskie jest prawdziwe, zdrowe i zrównoważone jedzenie, ludzi z różnych środowisk, którzy chcą podzielić się swoimi przepisami i doświadczeniami związanymi z kuchnią.

Naszych Gości poprosiliśmy o przepisy, a także możliwość przeprowadzenia sesji zdjęciowej i krótki osobisty komentarz do swojego dania. Potrawy, które zaprezentowaliśmy, w olbrzymiej większości, zostały przygotowane z produktów ekologicznych, lokalnych, fair trade, sezonowych, nieprzetworzonych i bezmięsnych.

Książka nie ma charakteru komercyjnego. Została wydrukowana w nakładzie 2000 tys. egzemplarzy na papierze pochodzącym z recyclingu. Jest dystrybuowana wśród dziennikarzy, naukowców, polityków, organizacji pozarządowych, aktywistów jej rozszerzona wersja znajdzie się także w Internecie na stronie efte.org.

8 sty 2009

Fair Trade czyli Sprawiedliwy Handel - kilka informacji


Na niektórych produktach ekologicznych można znaleźć logo Sprawiedliwego Handlu. Czym jest sprawiedliwy handel? Kto zajmuje się jego kontrolą? Jakie standardy kryją się za znakiem “Fair Trade”? Jakie produkty Sprawiedliwego Handlu są dostępne na rynku?

Fair Trade dąży do większej równości w międzynarodowej wymianie pomiędzy krajami tzw. bogatej Północy oraz biednego Południa. Podstawową cechą Sprawiedliwego Handlu jest równoprawne partnerstwo, dialog, przejrzystość i obustronny szacunek pomiędzy producentami, importerami, sklepami, organizacjami certyfikującymi i konsumentami na Północy. Dzięki swoim zasadom Fair Trade przyczynia się do zrównoważonego rozwoju społeczności lokalnych głównie w krajach Afryki, Azji i Ameryki Południowej.

Istnieje wiele organizacji zrzeszających mniejsze organizacje, producentów i sklepy działające na płaszczyźnie Sprawiedliwego Handlu. Największymi są FLO, IFAT, NEWS! i EFTA. Swoje działania koordynują one pod wspólnym szyldem FINE.
Standardy Sprawiedliwego Handlu zapewniają:
- płacenie przez kupujących wyższych cen i zapewnienie ciągłości stosunków handlowych, co zapewnia producentom sprawiedliwe wynagrodzenie za ich pracę,
- poprawę warunków pracy i życia producentów i pracowników (np. w wielu przypadkach cześć zysku przeznaczana jest na poprawę warunków socjalnych w pracy i miejscu zamieszkania, często tworzone i wspierane są szkoły lokalne),
- ochronę praw ludności tubylczej; promocję równych szans dla kobiet; ochronę przed wykorzystywaniem dzieci przy produkcji.
Ze względu na wymóg poszanowania środowiska naturalnego wiele produktów Sprawiedliwego Handlu wytwarzanych jest zgodnie z kryteriami rolnictwa ekologicznego. W związku z tym wśród produktów Sprawiedliwego Handlu można znaleźć wiele bio produktów . Ale nie wszystkie produkty Sprawiedliwego Handlu są ekologiczne.
Wśród żywności z logo Fair Trade można znaleźć kawę, kakao, czekoladę, herbatę, przyprawy, cukier trzcinowy, produkty zbożowe (ryż, quinoa czyli komosa ryżowa), soki i produkty z owoców egzotycznych (np. banan, papaja czy ananas), orzechy i wino.

Andrzej Szeremeta
Autor jest doktorantem SGGW w Warszawie i stażystą IFOAM EU Group w Brukseli

Więcej informacji w naszym dziale biopodstawy:
http://www.biopodstawy.biokurier.pl/fairtrade.html

7 sty 2009

Nowe przepisy w rolnictwie ekologicznym od 1 stycznia 2009 r

W dniu 1 stycznia 2009 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące rolnictwa ekologicznego. Uregulowano w nich podstawowe wymagania w zakresie produkcji, znakowania, pakowania, transportu, magazynowania i kontroli. Działania te mają na celu zwiększenie przejrzystości na rynku produktów ekologicznych.

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła nowe rozporządzenie nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 roku w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie (EWG) nr 2092/91.

Najważniejsze zmiany zasad w ekologicznej produkcji rolniczej:

* obowiązkowe stosowanie logo rolnictwa ekologicznego UE do znakowania produktów paczkowanych przez producentów, a importerzy ekologicznej żywności będą mieli prawo do jego stosowania. Obowiązek ten przesunięto jednak do czasu wprowadzenia nowego logo wspólnotowego tj. do dnia 1 lipca 2010 r. Do tego czasu można dobrowolnie używać aktualnego logo rolnictwa ekologicznego UE.

* produkt oznakowany jako ekologiczny musi składać się w co najmniej 95% z ekologicznych składników żywnościowych. Wszystkie inne wyroby żywnościowe produkowane zgodnie z przepisami mogą zawierać informacje o składnikach ekologicznych wyłącznie na liście składników.

* całkowity zakaz stosowania w produkcji genetycznie modyfikowanych organizmów (GMO). Jednak produkty zawierające nie więcej niż 0,9 procenta pozostałości GMO powstałych wskutek przypadkowego i nieuniknionego zanieczyszczenia będą mogły być znakowane jako ekologiczne.

* żywność ekologiczną będzie można importować pod warunkiem, że będzie ona produkowana według takich samych lub równoważnych zasad produkcji.

* lista substancji (m.in. nawozów, środków poprawiających właściwości gleby, środków ochrony roślin) dopuszczonych w rolnictwie ekologicznym nie ulegnie zmianie.

* podstawa dla nowych uregulowań w zakresie ekologicznej produkcji wina, ryb, wodorostów i drożdży.

Komisja Europejska ustanowiła szczegółowe zasady wdrożenia powyższego rozporządzenia ogłaszając rozporządzenie Komisji (WE) nr 889/2008 z dnia 5 września 2008 r. ustanawiające szczegółowe zasady wdrażania rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych w odniesieniu do produkcji ekologicznej, znakowania i kontroli.

Etykietowanie

Na etykiecie produktów oznakowanych z powołaniem się na ekologiczne metody produkcji powinny znajdować się: nazwa i numer upoważnionej jednostki certyfikującej np. ABCDE Sp. z o.o. RE-00/2005/PL. Numery jednostek certyfikujących nadane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmienią się w najbliższym czasie, jednak etykiety wydrukowane do dnia 31.12.2008 r. będzie można wykorzystać do 1.01.2012 r.

Pełna informacja na temat prawa UE dotyczącego rolnictwa ekologicznego dostępna jest na stronach internetowych: http://ec.europa.eu/agriculture/organic/eu-policy/legislation_pl

Dorota Metera (Bioekspert)

6 sty 2009

Dlaczego warto spróbować BIO?


Niektórym przypomina smaki i zapachy z babcinej kuchni. Dla innych jest sposobem na walkę z alergią. Jeszcze inni zwracają uwagę na to, że kupując ją, dbają o środowisko. Nie brakuje takich, którzy przy jej wyborze kierują się strachem wznieconym przez coraz powszechniejsze afery w przemyśle spożywczym. Sięga się po nią także z pobudek związanych z ... aktualną modą na bycie "eko". Asortyment żywności ekologicznej w Polsce zwiększa się w imponującym tempie - na sklepowych półkach z żywnością BIO jest coraz tłoczniej i barwniej. Chcielibyśmy przypomnieć dlaczego warto sięgać po BIO.

Gwarancja jakości potwierdzona certyfikatem

Smak jest uczuciem bardzo subiektywnym, ważne jednak by "niebo w gębie" nie okazało się piekłem dla naszego zdrowia. Kupując certyfikowaną żywność ekologiczną wiemy, że ścisłej kontroli (więcej na ten temat w artykule A. Szeremety wewnątrz numeru) poddany został nie tylko efekt końcowy w postaci produktu na sklepowej półce, ale także jego przechowywanie, proces przetwórczy, konfekcjonowanie i oznakowanie. Wiemy więc, że jemy nie tylko smacznie, ale i bezpiecznie.

Wspieranie gospodarowania przyjaznego naturze

Wybór ekologicznej żywności ma głębszy podtekst systemowy. Sięgając po takie produkty popieramy oparte na bliskich naturze zasadach rolnictwo. Rolnik, czy sadownik ekologiczny nie używa syntetycznych nawozów mineralnych oraz chemicznych środków ochrony roślin. Do nawożenia gleby stosowane są naturalne nawozy organiczne. Co więcej, w gospodarstwach ekologicznych warunki chowu zwierząt są zgodne z ich wymaganiami gatunkowymi pod względem potrzeb bytowych, w tym dostępu do światła i swobodnych wybiegów, wielkości stada oraz wyżywienia. Do pasz nie dodaje się antybiotyków ani stymulatorów wzrostu i apetytu. Rolnictwo ekologiczne przyczynia się także do zachowania urozmaiconego krajobrazu wiejskiego poprzez unikanie wielkich upraw monokulturowych.

Nie dla GMO


Produkty ekologiczne nie mają nic wspólnego z gentechniką, której obawia się wielu z konsumentów. W chwili gdy w Polsce brak odpowiednich przepisów i systemu znakowania żywności zawierającej GMO, wybór produktów ekologicznych jest najlepszy sposobem na to by unikać genetycznie modyfikowanych organizmów.

Bio jest zdrowsze

Twierdzenia tego nie da się jednoznacznie potwierdzić badaniami naukowymi (choć są one wciąż przeprowadzane), ze względu na trudność w sporządzeniu w pełni wiarygodnej i akceptowanej przez wszystkich metodologii badań. Nie brakuje jednak relacji i doświadczeń autentycznych ludzi, którzy "na sobie" przekonali się o korzyściach płynących ze spożywania żywności ekologicznej.

Karol Przybylak, (BioKurier, nr 5/2008)/ www.biopodstawy.biokurier.pl

5 sty 2009

BioKurier + Eko Arka w pakiecie wprost do Twojego domu.

BioKurier dostępny jest w sklepach ekologicznych i innych punktach prowadzących sprzedaż żywności BIO w całej Polsce

Wszyscy, którzy chcieliby otrzymywać nasz magazyn bezpośrednio do domu mogą skorzystać z prozpozycji Wydawnictwa Gaj - wydawcy czasopisma Eko Arka. Za pośrednictwem sklepu internetowego www.sklep.wydawnictwogaj.pl możliwe jest zamówienie rocznej prenumeraty na 6 numerów BioKuriera z 2009 roku oraz 4 numerów Eko Arki. W skład pakietu dochodzi jeszcze Ekologiczny Poradnik Księżycowy na 2010 rok. Koszt to 40 zł.

2 sty 2009

Ekologiczny Catering w trakcie Monachijskiego Festiwalu Kulturalnego




Ekologiczne kebaby, pizza czy też prażona kukurydza - to tylko niektóre ze składników menu dostępnego w trakcie monachijskiego Festiwalu Kulturalnego. Impreza odbywa się dwa razy w roku: latem i zimą.

Przez festwialowe imprezy przewija się około 1 miliona osób. Każdy festiwal niesie ze sobą potrzebę zamówienia około 30 ton mięsa 50 ton ziarne i mąki, 83 ton sałaty, owców i warzyw oraz 70 ton ziemniaków i ryżu - relacjonował niemieckiemu portalowi Organic.Info, Norbert Kessler odpowiedzialny za catering festiwalu. Jest on także odpowiedzialny za to, by żywność i sposoby jej przygotowywania były zgodne z zasadami ekologicznego rolnictwa. Według szacunków firmy Toolwood, około 90% jedzenia serwowanego w trakcie festiwalu to BIO żywność.

Więcej o imprezie na stronach:
http://www.organic-market.info/web/Europe/Germany/Tollwood/220/228/0/4858.html
http://www.tollwood.de/