80% wszystkich zabawek produkowanych jest w Chinach. W fabrykach często zatrudniane są dzieci między 13 a 15 lat. Pracują do 14 godzin dziennie, 6 do 7 dni w tygodniu.* Czy zgadzasz się, aby Twoje dziecko znalazło pod choinką prezent okupiony czyimś cierpieniem?
W okresie przedświątecznym sklepy sprzedają więcej zabawek niż kiedykolwiek. Okres przedświąteczny w fabrykach zabawek zaczyna się jeszcze wcześniej niż w sklepach i wcale nie jest radosny dla pracownic i pracowników azjatyckich fabryk. Są oni zmuszani do pracy w nadgodzinach do późna w nocy za głodowe płace. Zasady bezpieczeństwa są zaniedbywane, aby utrzymać szybkie tempo produkcji. Robotnice i robotnicy obsługują niebezpieczne maszyny bez odpowiedniego przeszkolenia, co często kończy się tragicznymi wypadkami. Pracodawcy nie zapewniają im też ubrań ochronnych ani nawet wentylacji, więc pracują w upale, oparach farb i rozpuszczalników.
Disney, Hasbro, Mattel i inne wielkie firmy mogą to zmienić, jeśli tylko zaczną przykładać wagę do warunków produkcji zabawek swojej marki. Zlecając produkcję zakładom w krajach azjatyckich, powinny sprawdzać panujące tam warunki, a także udostępniać informacje o swoich podwykonawcach niezależnym audytorom.
1 grudnia 2009 roku w Krakowie i Warszawie Polska Zielona Sieć zaprasza na happening NIE SMUĆ MISIE. W maskach smutnego misia wejdziemy w przestrzeń galerii handlowych uczulając kupujących na łamanie praw człowieka w przemyśle zabawkarskim.
Kraków | 1 grudnia (wtorek)| godzina 17.00 | Galeria Krakowska
Punkt mediowy Kraków | przejście pod skrzyżowaniem ulic Lubicz/Basztowa/Pawia/Westerplatte
Warszawa | 1 grudnia (wtorek) | godzina 17.00 | Złote Tarasy
Punkt mediowy Warszawa | skrzyżowanie ulicy Złotej/E.Platter
„Kupuj odpowiedzialnie zabawki” to część europejskiej kampanii na rzecz poprawy warunków pracy w przemyśle zabawkarskim. W Polsce projekt realizowany jest przez Polską Zieloną Sieć. Bierzemy przemysł zabawkarski pod lupę, z przekonaniem że żadne dziecko nie chciałoby się bawić klockami ani misiami okupionych cudzą krzywdą. Więcej informacji o kampanii: www.ekonsument.pl/zabawki
Kontakt z koordynatorami akcji:
Kraków:
Justyna Szambelan
ekspertka merytoryczna/organizatorka happeningu
Tel.: 0-604-622-339
Email: justyna@zielonasiec.pl
Warszawa:
Marlena Truszkowska
organizatorka happeningu
Tel.: 0-662-302-687
Email: marlena.truszkowska@gmail.com
30 lis 2009
Dzień Dobry TVN o GMO
Polecamy krótki materiał dotyczący obecności GMO na naszych stołach i sklepowych półkach. Reportaż wyemitowany został w programie Dzień Dobry TVN.
http://dziendobrytvn.plejada.pl/29,26694,wideo,,133523,gmo,aktualnosci_detal.html
http://dziendobrytvn.plejada.pl/29,26694,wideo,,133523,gmo,aktualnosci_detal.html
25 lis 2009
Boom na żywność BIO już wkrótce...?
300-600 milionów złotych - to kwota, którą według szacunków Rzeczpospolitej Polacy wydają rocznie na produkty ekologiczne. Według Sławomira Chłonia, prezesa sieci ekomarketów Organic Farma Zdrowia wydatki Polaków na żywność ekologiczną powinny przekroczyć 1 mld zł, a za dziesięć lat powinny sięgnąć 6 mld zł.
Jak pisze Portal Spożywczy: Polacy kupują coraz chętniej ekożywność, ponieważ ich wiedza na jej temat jest coraz większa - zauważa dziennik. Ponadto przybywa sklepów i sieci handlowych oferujących ekożywność, a krajowe przetwórnie zwiększają liczbę produktów.
info: Portal Spożywczy, Rzeczpospolita
Jak pisze Portal Spożywczy: Polacy kupują coraz chętniej ekożywność, ponieważ ich wiedza na jej temat jest coraz większa - zauważa dziennik. Ponadto przybywa sklepów i sieci handlowych oferujących ekożywność, a krajowe przetwórnie zwiększają liczbę produktów.
info: Portal Spożywczy, Rzeczpospolita
Etykiety:
edukacja ekologiczna,
ekologicznej,
rynek,
żywności,
żywność
24 lis 2009
Raport. GMO zwiększa użycie pestycydów w uprawie zbóż
W ciągu ostatnich 13 lat zużycie pestycydów wzrosło o ok. 144 milionów kilogramów w porównaniu do czasów gdy w uprawach nie wykorzystywano roślin GMO – to najważniejszy wniosek z raportu amerykańskich naukowców z The Organic Center.
W 69 stronicowym raporcie „Wpływ upraw GMO na użycie pestycydów. Ostatnie trzynastolecie” naukowcy, na podstawie danych Departamentu Rolnictwa USA, porównywali średnie wykorzystywanie pestycydów zarówno na polach, na których uprawiane były rośliny GMO, jak i na konwencjonalnych uprawach bez GMO. W przypadku roślin GMO zanotowano średni wzrost o około 0,25 funta na akr. Tylko w 2008 roku na polach z odmianami genetycznie modyfikowanymi wykorzystano 26% pestycydów więcej niż w uprawach niemodyfikowanych odmian. Najczęściej uprawiane rośliny genetycznie modyfikowane to odmiany: kukurydzy, soi i bawełny. Warto wziąć to pod uwagę podczas zakupów.
Pestycydy to substancje syntetyczne lub naturalne stosowane do zwalczania organizmów szkodliwych lub niepożądanych, używane głównie do ochrony roślin uprawnych, lasów, zbiorników wodnych, ale również zwierząt, ludzi, produktów żywnościowych, a także do niszczenia żywych organizmów, uznanych za szkodliwe, w budynkach inwentarskich, mieszkalnych, szpitalnych i magazynach. Oprócz negatywnego oddziaływania na glebę i środowisko naturalne, ich pozostałości w żywności mogą być szkodliwe dla ludzi.
Raport: Impacts of Genetically Engineered Crops on Pesticide Use: The First Thirteen Year odstępny jest na stronie internetowej The Organic Center
19 lis 2009
Nie podgrzewaj atmosfery!
Zmiany klimatu spowodowane działalnością człowieka są faktem. Przełom wieków XX i XXI wieku to najcieplejszy okres w ostatnim tysiącleciu. W ciągu ostatnich 100 lat temperatura w Europie wzrosła o 0,95ºC. W dzisiejszych czasach wzrosty temperatury nabrały niespotykanej szybkości. Zdaniem klimatologów z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) takie zmiany temperatury są nienaturalne.
W czwartym raporcie IPCC stwierdza, że z 90% prawdopodobieństwem to antropogeniczna emisja gazów cieplarnianych ma bezpośredni wpływ na tempo i skalę obecnie obserwowanych zmian klimatu. Choć efekt cieplarniany jest zjawiskiem naturalnym, to człowiek, spalając węgiel, ropę i gaz efekt ten potęguje. Od czasu rewolucji przemysłowej stężenie CO2 w atmosferze wzrosło o ponad 38%.
Jeżeli radykalnie nie zmniejszymy emisji CO2, temperatura na Ziemi będzie wciąż gwałtownie rosnąć. Już dziś w efekcie globalnego ocieplenia topnieją lodowce, podnosi się poziom oceanów, coraz częściej występują coraz dotkliwsze w skutkach huragany, susze, powodzie. Ale jeszcze możemy powstrzymać zmiany klimatu. Każdy z nas może chronić klimat.
Nie podgrzewaj atmosfery! Zrób coś dla klimatu!
Oszczędzaj energię elektryczną
•Wymień żarówki na energooszczędne świetlówki lub lampy LED.
•Wyłączaj lampy oraz urządzenia z których nie korzystasz, wyłączaj stand-by
•Nie zostawiaj w gniazdku ładowarek.
•Nie przegrzewaj mieszkania, przykręć termostat.
•Oszczędzaj wodę, a oszczędzisz energię potrzebną na jej podgrzanie
Wybieraj transport przyjazny środowisku
•W mieście staraj się poruszać pieszo lub rowerem, a nie samochodem.
•Korzystaj z transportu publicznego.
•Podróżuj pociągiem zamiast samolotem.
Świadomie rób zakupy
•Wybieraj produkty lokalne i sezonowe, dzięki temu ograniczysz energochłonny transport.
•Jedz mniej mięsa lub zostań wegetarianinem. Produkcja mięsa wiąże się z intensywną emisją CO2 i metanu.
•Nie używaj jednorazowych toreb foliowych.
•Kupuj tylko to, co jest ci naprawdę potrzebne i tyle ile naprawdę potrzebujesz.
Ograniczaj powstawanie odpadów
•Kupuj tak, aby pozostawić jak najmniej śmieci.
•Dziel się z innymi: wymieniaj się książkami, zabawkami, ubraniami
•Segreguj odpady.
Chroń lasy, sadź drzewa - drzewa kumulują CO2
•Oszczędzaj papier by uratować drzewa.
•Drukuj dwustronnie.
•Zbieraj makulaturę i wybieraj papier makulaturowy.
Żródło komunikatu:
www.klimat.edu.pl
Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”
www.zrodla.org
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
18 lis 2009
Społeczna odpowiedzialność biznesu – moda, manipulacja czy strategia?
10-12 grudnia bieżącego roku na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona problematyce odpowiedzialności w biznesie pt. „Społeczna odpowiedzialność biznesu – moda, manipulacja czy strategia?”.
Konferencji towarzyszyć będzie inauguracja działalności Centrum Przywództwa i Społecznej Odpowiedzialności Biznesu utworzonego przy UMK oraz polskiego oddziału Clean Clothes - międzynarodowej platformy organizacji zajmujących się walką o poszanowanie praw pracowników w fabrykach odzieżowych oraz monitorowaniem firm odzieżowych pod względem standardów etycznych.
Udział w konferencji potwierdziło wielu znamienitych gości, m.in. Janina Ochojska - Prezes Polskiej Akcji Humanitarnej, Marcella Kraay – Koordynatorka Sekretariatu Międzynarodowego Clean Clothes Campaign oraz renomowane przedsiębiorstwa, takie jak PricewaterhouseCoopers.
Celem organizatorów, Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK oraz Polskiej Akcji Humanitarnej - jako przedstawicieli 2 sektorów, jest stworzenie platformy wymiany doświadczeń, wiedzy, wzajemnych poglądów oraz starcia opinii zarówno teoretyków, jak i praktyków. Dlatego też konferencja kierowana jest nie tylko do naukowców, ale także do przedstawicieli organizacji pozarządowych i biznesu.
Podczas trzech dni uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wysłuchać ponad 20 ciekawych wystąpień na temat odpowiedzialności w biznesie, uczestniczyć w grze symulacyjnej i warsztacie, które będą prowadzone przez trenerki CSRinfo oraz PAH. Zaplanowane zostały również debata z udziałem polityków i działaczy lokalnych oraz debata oksfordzka przedstawicieli firm polskich.
Dodatkowe informacje:
Szczegółowy program konferencji znajduje się na stronie Modnie i Etycznie.
Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o kontakt pod adresem komitet.organizacyjnyCSR@gmail.com
Etykiety:
biznesu,
corporate,
csr,
odpowiedzialność,
responsibility,
social,
społeczna
17 lis 2009
Świąteczny numer BioKuriera dostępny!
Z przyjemnością informujemy, że ukazał się nowy, świąteczny Biokurier.
W numerze przeczytać będzie można o:
- ekologicznym chlebie
- BIO pierogach
-soczystych ekologicznych pomarańczach
- zaletach zdrowotnych kasz (w nowym kąciku wegetariańskim)
- naturalnych kosmetykach
Poza tym jak zawsze przepisy na pyszne świąteczne potrawy oraz garść aktualności ze świata BIO.
Przyjemnej lektury!
BioKurier dostępny jest w sklepach z żywnością ekologiczną, barach i restauracjach ekologicznych a także marketach prowadzących sprzedaż BIO produktów. Jeśli jednak mają Państwo problemy ze znalezieniem go, zachęcamy do zamówienia prenumeraty, dzięki której pismo będzie trafiać bezpośrednio do Państwa domów.
W 2010 roku ukażą się cztery numery: w marcu, maju, wrześniu i listopadzie. Koszt prenumeraty tych 4 numerów to 15 zł. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem e-mailowym: redakcja@biokurier.pl lub nr telefonu Wydawnictwa Gaj: 52 581 52 90. Każdy numer BioKuriera w Państwa skrzynce gwarantowany.
Prosimy o kontakt także sklepy zainteresowane dystrybucją pisma.
16 lis 2009
Lokalne rozwiązania - nowa książka
Sir Julian Rose, Prezes Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi przedstawia swoją nową książkę "Zmieniając kurs na życie. Lokalne rozwiązania globalnych problemów".
- Czy stanie się ona punktem zwrotnym dla Polaków, tak jak ma to miejsce w
Wielkiej Brytanii?
Niniejszym zapraszamy na promocję polskiego wydania książki i spotkania z
autorem, które odbędą się:
1. WARSZAWA, 19 listopada 2009, początek godz.11:00 w restauracji
"Mirador" na ul. Grzybowskiej 2, na parterze w Tapas Barze
http://www.kregliccy.pl/mirador.php?action=oNas
2. KRAKÓW, 26 listopada, początek o godz. 13:00 w KLUBIE PRALNIA, ulica
Grabowskiego 8 / oficyna, przecznica z ulicy Karmelickiej,
http://www.pralniakrakow.pl/
Wydana w marcu 2009 r., w Wielkiej Brytanii, książka "Zmieniając kurs na życie. Lokalne rozwiązania globalnych problemów", to najnowsza praca brytyjskiego pisarza, rolnika i aktywisty społecznego sir Juliana Rose'a. Czołowy brytyjski magazyn ekologiczny "The Ecologist" napisał o niej: "to natchniona i dająca natchnienie wszechstronna książka".
"Zmieniając kurs na życie" skupia się na pokazaniu praktycznych, zachowujących ludzką skalę rozwiązań, dla coraz bardziej konfliktogennych problemów społeczno-ekonomicznych. Proponuje dające się zrealizować oddolne i lokalne rozwiązania, w odróżnieniu od oderwanych od rzeczywistości "odgórnych strategii", prezentuje także nowy program przezwyciężenia widocznego i nie dającego się zatrzymać globalnego kryzysu.
Poprzez swoje działania w kampaniach społecznych razem z Jadwigą Łopatą, Julian Rose jest dobrze znany tym wszystkim, którzy interesują się przyszłością polskiej wsi, żywności i rolnictwa. Jednak jego najnowsza książka idzie dalej i podejmuje wyzwanie zasadniczej "zmiany kursu" w szerokim spektrum dyscyplin takich jak: rolnictwo, nauka, sztuka, zdrowie, edukacja, duchowość i polityka. Jej celem jest nadanie nowego impulsu i wizji napędzanym przez konsumpcję, zuniformizowanym i coraz bardziej pozbawionym głosu społeczeństwom. Bezkompromisowe przekonanie autora o konieczności przeciwstawienia się niszczycielskiej sile napędzanej przez korporacje i nieuczciwe rządy w dobie globalizacji z jednej strony oraz z drugiej, pełne szlachetnej pasji, dobrze uzasadnione argumenty na rzecz odbudowy życia wspólnotowego i demokracji tworzonej przez obywateli, to dwa motywy stale obecne w książce.
"Zmieniając kurs na życie" jest potężnym uniwersalnym wezwaniem ludzkości do przebudzenia i śmiałego zmierzenia się z najbardziej zasadniczymi wyzwaniami naszych czasów. Jak wierzy Julian Rose, będzie to działanie prowadzące do odrodzenia nadziei i kreatywności, co zmieni nasz sposób życia i doprowadzi do głębszych, bardziej subtelnych relacji z naturą i innymi ludźmi.
PROSIMY O POTWIERDZENIE UDIZAŁU!
Kontakt: Jadwiga Łopata, tel./fax: 338797114, e-mail: biuro@icppc.pl
- Czy stanie się ona punktem zwrotnym dla Polaków, tak jak ma to miejsce w
Wielkiej Brytanii?
Niniejszym zapraszamy na promocję polskiego wydania książki i spotkania z
autorem, które odbędą się:
1. WARSZAWA, 19 listopada 2009, początek godz.11:00 w restauracji
"Mirador" na ul. Grzybowskiej 2, na parterze w Tapas Barze
http://www.kregliccy.pl/mirador.php?action=oNas
2. KRAKÓW, 26 listopada, początek o godz. 13:00 w KLUBIE PRALNIA, ulica
Grabowskiego 8 / oficyna, przecznica z ulicy Karmelickiej,
http://www.pralniakrakow.pl/
Wydana w marcu 2009 r., w Wielkiej Brytanii, książka "Zmieniając kurs na życie. Lokalne rozwiązania globalnych problemów", to najnowsza praca brytyjskiego pisarza, rolnika i aktywisty społecznego sir Juliana Rose'a. Czołowy brytyjski magazyn ekologiczny "The Ecologist" napisał o niej: "to natchniona i dająca natchnienie wszechstronna książka".
"Zmieniając kurs na życie" skupia się na pokazaniu praktycznych, zachowujących ludzką skalę rozwiązań, dla coraz bardziej konfliktogennych problemów społeczno-ekonomicznych. Proponuje dające się zrealizować oddolne i lokalne rozwiązania, w odróżnieniu od oderwanych od rzeczywistości "odgórnych strategii", prezentuje także nowy program przezwyciężenia widocznego i nie dającego się zatrzymać globalnego kryzysu.
Poprzez swoje działania w kampaniach społecznych razem z Jadwigą Łopatą, Julian Rose jest dobrze znany tym wszystkim, którzy interesują się przyszłością polskiej wsi, żywności i rolnictwa. Jednak jego najnowsza książka idzie dalej i podejmuje wyzwanie zasadniczej "zmiany kursu" w szerokim spektrum dyscyplin takich jak: rolnictwo, nauka, sztuka, zdrowie, edukacja, duchowość i polityka. Jej celem jest nadanie nowego impulsu i wizji napędzanym przez konsumpcję, zuniformizowanym i coraz bardziej pozbawionym głosu społeczeństwom. Bezkompromisowe przekonanie autora o konieczności przeciwstawienia się niszczycielskiej sile napędzanej przez korporacje i nieuczciwe rządy w dobie globalizacji z jednej strony oraz z drugiej, pełne szlachetnej pasji, dobrze uzasadnione argumenty na rzecz odbudowy życia wspólnotowego i demokracji tworzonej przez obywateli, to dwa motywy stale obecne w książce.
"Zmieniając kurs na życie" jest potężnym uniwersalnym wezwaniem ludzkości do przebudzenia i śmiałego zmierzenia się z najbardziej zasadniczymi wyzwaniami naszych czasów. Jak wierzy Julian Rose, będzie to działanie prowadzące do odrodzenia nadziei i kreatywności, co zmieni nasz sposób życia i doprowadzi do głębszych, bardziej subtelnych relacji z naturą i innymi ludźmi.
PROSIMY O POTWIERDZENIE UDIZAŁU!
Kontakt: Jadwiga Łopata, tel./fax: 338797114, e-mail: biuro@icppc.pl
12 lis 2009
10 lis 2009
Belgia Dobre wyniki branży BIO
Rynek produktów ekologicznych w Belgii jest warty 300 milionów Euro, co oznacza 25% przyrost w porównaniu do ubiegłego roku – informuje raport przygotowany przez Greenplanet. Wzrost ma kilka przyczyn, z których główne to: wzrastające zainteresowanie konsumentów i wzrastająca inflacja.
Belgijska branża BIO nie ucierpiała wskutek światowego kryzysu ekonomicznego, mimo iż ceny produktów ekologicznych są średnio 33% wyższe niż konwencjonalnych. Prawie 50% eko towarów sprzedawanych jest za pośrednictwem wielko powierzchniowych marketów, reszta rozchodzi się w małych wyspecjalizowanych punktach i innymi kanałami dystrybucji. Jeśli chodzi o powierzchnię upraw ekologicznych, zgodnie z danymi FiBL, 2,4% belgijskiej ziemi uprawnej objętej jest certyfikacją ekologiczną. To wciąż mało, zważywszy, że planowano aby było to 10%. Udział branży BIO w belgijskim rynku FMCG wynosi ok. 2%.
Źródło: organic-market.info
Belgijska branża BIO nie ucierpiała wskutek światowego kryzysu ekonomicznego, mimo iż ceny produktów ekologicznych są średnio 33% wyższe niż konwencjonalnych. Prawie 50% eko towarów sprzedawanych jest za pośrednictwem wielko powierzchniowych marketów, reszta rozchodzi się w małych wyspecjalizowanych punktach i innymi kanałami dystrybucji. Jeśli chodzi o powierzchnię upraw ekologicznych, zgodnie z danymi FiBL, 2,4% belgijskiej ziemi uprawnej objętej jest certyfikacją ekologiczną. To wciąż mało, zważywszy, że planowano aby było to 10%. Udział branży BIO w belgijskim rynku FMCG wynosi ok. 2%.
Źródło: organic-market.info
9 lis 2009
Włókna naturalne i rośliny energetyczne - warsztaty
Dwa zagadnienia: Czy produkcja roślin nieżywnościowych może być przyjazna dla środowiska oraz opłacalna? oraz Czy uprawy włókniste mogą być realnym, alternatywnym sposobem wykorzystania użytków rolnych oraz stanowić bazę dla rozwoju konkurencjach produktów przemysłowych – to kluczowe tematy warsztatów organizowanych przez Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich oraz Center for Renewable Energy Resources (Grecja).
W warsztatach wezmą udział eksperci, którzy podzielą się wiedzą oraz swoimi poglądami na temat uprawy i wykorzystania roślin nieżywnościowych, w tym włókien naturalnych oraz upraw energetycznych. Spodziewana jest dyskusja panelowa nastawiona na uzyskanie odpowiedzi na pytanie: jak z sukcesem dążyć do osiągnięcia/rozwoju zrównoważonych systemów nieżywnościowych i tzw. „zielonego przemysłu”.
Warsztaty odbędą się w dniach 17,18 listopada w Poznaniu.
Oto program:
Dzień 17.11.2009
Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, Poznań, ul. Wojska Polskiego 71b, godz.: 9:00 do 16:00
Workshop 1: “Can the production of non-food crops be environmentally friendly and economically viable?” Czy produkcja roślin nieżywnościowych może być przyjazna dla środowiska oraz opłacalna?
Dzień 18.11.2009
Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, ul. Wojska Polskiego 71b,
godz.: 9:00 do 15:30
Workshop 2: “Can fibre crops offer a viable alternative land use option and could they support a competitive industry?” Czy uprawy włókniste mogą być realnym, alternatywnym sposobem wykorzystania użytków rolnych oraz stanowić bazę dla rozwoju konkurencjach produktów przemysłowych
Czy uprawy włókniste mogą być realnym, alternatywnym sposobem wykorzystania użytków rolnych oraz stanowić bazę dla rozwoju konkurencjach produktów przemysłowych
Warsztaty są organizowane w ramach projektu Unijnego:
4FCROPS -Future Crops for Food, Feed, Fiber and Fuel (Przyszłościowe rośliny uprawne z przeznaczeniem na żywność, pasze, włókno i paliwo), strona internetowa: www.4fcrops.eu
Zainteresowane osoby mogą kontaktować się z: Marią Mackiewicz-Talarczyk, IWNiRZ, Poznań, www.infmp.pl,e-mail: netflax@inf.poznan.pl, tel: (061) 8 455 823, kom.: 604 16 91 15
W warsztatach wezmą udział eksperci, którzy podzielą się wiedzą oraz swoimi poglądami na temat uprawy i wykorzystania roślin nieżywnościowych, w tym włókien naturalnych oraz upraw energetycznych. Spodziewana jest dyskusja panelowa nastawiona na uzyskanie odpowiedzi na pytanie: jak z sukcesem dążyć do osiągnięcia/rozwoju zrównoważonych systemów nieżywnościowych i tzw. „zielonego przemysłu”.
Warsztaty odbędą się w dniach 17,18 listopada w Poznaniu.
Oto program:
Dzień 17.11.2009
Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, Poznań, ul. Wojska Polskiego 71b, godz.: 9:00 do 16:00
Workshop 1: “Can the production of non-food crops be environmentally friendly and economically viable?” Czy produkcja roślin nieżywnościowych może być przyjazna dla środowiska oraz opłacalna?
Dzień 18.11.2009
Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, ul. Wojska Polskiego 71b,
godz.: 9:00 do 15:30
Workshop 2: “Can fibre crops offer a viable alternative land use option and could they support a competitive industry?” Czy uprawy włókniste mogą być realnym, alternatywnym sposobem wykorzystania użytków rolnych oraz stanowić bazę dla rozwoju konkurencjach produktów przemysłowych
Czy uprawy włókniste mogą być realnym, alternatywnym sposobem wykorzystania użytków rolnych oraz stanowić bazę dla rozwoju konkurencjach produktów przemysłowych
Warsztaty są organizowane w ramach projektu Unijnego:
4FCROPS -Future Crops for Food, Feed, Fiber and Fuel (Przyszłościowe rośliny uprawne z przeznaczeniem na żywność, pasze, włókno i paliwo), strona internetowa: www.4fcrops.eu
Zainteresowane osoby mogą kontaktować się z: Marią Mackiewicz-Talarczyk, IWNiRZ, Poznań, www.infmp.pl,e-mail: netflax@inf.poznan.pl, tel: (061) 8 455 823, kom.: 604 16 91 15
6 lis 2009
Łap smak - ciekawy program w kuchnia.tv
Jedzenie kształtuje nasze życie - nasze ciała, naszą kondycję psycho-fizyczną , nasze zdrowie. "Łap smak !" to program z misją.
Prowadzący Grzegorz Łapanowski, zachęca widzów do eksperymentowania w kuchni, odkrywania nowych smaków i kulinarnych inspiracji ale przede wszystkim zmusza do refleksji nad codzienną dietą i nakłania do zmian błędnych nawyków żywieniowych. W swoim programie proponuje rozwiązania, które nie tylko są pyszne ale również czynią nasze życie lepszym. Tematem przewodnim każdego odcinka są produkty, które najczęściej wkładamy do koszyka podczas zakupów, takie jak chleb, jajka czy ziemniaki.
Grzesiek "Łapa" Łapanowski ma ambitny cel: jest nim edukacja kulinarna. Chce przekonać widzów, jak ważne są poszczególne etapy przygotowywania potraw, począwszy do świadomego wyboru składników, poprzez ich odpowiednie zestawienie, właściwą obróbkę, aż do zaskakującego, bliskiego doskonałości efektu końcowego.
W każdym odcinku, Grzegorz przedstawi trzy propozycje dań. W pierwszej części programu, będzie to prezentacja produktu-klucza w jego podstawowej formie. Prowadzący skupi się na walorach odżywczych produktu, jego wartościach zdrowotnych i podstawowym smaku. W drugiej części, sprawdzi przepis pochodzący ze starej polskiej książki kucharskiej (Monatowa, Ćwierciakowiczowa) jednak zamiast używać niezdrowych metod przyrządzania potraw promowanych w zamierzchłych czasach przez kucharzy, zaproponuje zdrowsze rozwiązanie. Puentą programu będzie przygotowanie kreacji Grzegorza inspirowanej produktem-kluczem.
Grzegorz Łapanowski - 26 letni polityk wyżywienia, kucharz z zamiłowania, od 8 lat związany z branżą gastronomiczną. Swoje umiejętności rozwijał w Akademii Kurta Schellera (przez ponad rok był asystentem mistrza), w restauracji wegetariańskiej The Sanctuary w Brighton czy w Pałacu Sobańskich w Warszawie. Na co dzień zajmuje się działaniami mającymi na celu promocję zdrowego żywienia, slow food i fair trade. Jest wolontariuszem w Banku Żywności - prowadzi zajęcia edukacyjne z dziećmi, stworzył książkę kucharską EFTE Cook Book, jest także członkiem Koalicji na rzecz Sprawiedliwego Handlu.
Daty i godziny emisji:
8 listopada, niedziela, godz. 16:40 - odc. 1
9 listopada, poniedziałek, godz. 11:00 - odc. 1
9 listopada, poniedziałek, godz. 02:15 - odc. 1
10 listopada, wtorek, godz. 21:00 - odc. 1
11 listopada, środa, godz. 07:30 - odc. 1
info: kuchnia.tv
Prowadzący Grzegorz Łapanowski, zachęca widzów do eksperymentowania w kuchni, odkrywania nowych smaków i kulinarnych inspiracji ale przede wszystkim zmusza do refleksji nad codzienną dietą i nakłania do zmian błędnych nawyków żywieniowych. W swoim programie proponuje rozwiązania, które nie tylko są pyszne ale również czynią nasze życie lepszym. Tematem przewodnim każdego odcinka są produkty, które najczęściej wkładamy do koszyka podczas zakupów, takie jak chleb, jajka czy ziemniaki.
Grzesiek "Łapa" Łapanowski ma ambitny cel: jest nim edukacja kulinarna. Chce przekonać widzów, jak ważne są poszczególne etapy przygotowywania potraw, począwszy do świadomego wyboru składników, poprzez ich odpowiednie zestawienie, właściwą obróbkę, aż do zaskakującego, bliskiego doskonałości efektu końcowego.
W każdym odcinku, Grzegorz przedstawi trzy propozycje dań. W pierwszej części programu, będzie to prezentacja produktu-klucza w jego podstawowej formie. Prowadzący skupi się na walorach odżywczych produktu, jego wartościach zdrowotnych i podstawowym smaku. W drugiej części, sprawdzi przepis pochodzący ze starej polskiej książki kucharskiej (Monatowa, Ćwierciakowiczowa) jednak zamiast używać niezdrowych metod przyrządzania potraw promowanych w zamierzchłych czasach przez kucharzy, zaproponuje zdrowsze rozwiązanie. Puentą programu będzie przygotowanie kreacji Grzegorza inspirowanej produktem-kluczem.
Grzegorz Łapanowski - 26 letni polityk wyżywienia, kucharz z zamiłowania, od 8 lat związany z branżą gastronomiczną. Swoje umiejętności rozwijał w Akademii Kurta Schellera (przez ponad rok był asystentem mistrza), w restauracji wegetariańskiej The Sanctuary w Brighton czy w Pałacu Sobańskich w Warszawie. Na co dzień zajmuje się działaniami mającymi na celu promocję zdrowego żywienia, slow food i fair trade. Jest wolontariuszem w Banku Żywności - prowadzi zajęcia edukacyjne z dziećmi, stworzył książkę kucharską EFTE Cook Book, jest także członkiem Koalicji na rzecz Sprawiedliwego Handlu.
Daty i godziny emisji:
8 listopada, niedziela, godz. 16:40 - odc. 1
9 listopada, poniedziałek, godz. 11:00 - odc. 1
9 listopada, poniedziałek, godz. 02:15 - odc. 1
10 listopada, wtorek, godz. 21:00 - odc. 1
11 listopada, środa, godz. 07:30 - odc. 1
info: kuchnia.tv
Branża eko pełna optymizmu
Wiodące światowe Targi produktów ekologicznych BioFach
(oraz towarzyszące im Targi kosmetyki naturalnej Vivaness) spodziewają się około 2500 odwiedzających więcej niż w zeszłym roku. Konsumpcja „zielonych” i „ekologicznych” towarów stała się międzynarodowym trendem.
Sektor spodziewa się dwucyfrowego wzrostu za 2009 roku i optymistycznie patrzy w przyszłość. – Co prawda wzorst sprzedaży ekologicznej żywności w 2009 zmniejszył się, wciąż jest wyraźny – zauważa Amarjit Sachota z londyńskiej jednostki badawczej Organic Monitor. – Największy wzrost odnotowywany jest w Europie i Ameryce Północnej, ale popyt wzrasta także w rejonie Azji – Pacyfiku i Ameryce Południowej.
Obszar upraw ekologicznych w Europie wzrósł w 2009 roku z 7,8 do 8,3 hektarów – mówi Helga Willer z FiBL . Sprzedaż ekologicznych produktów na starym kontynencie w 2008 roku wzrosła o 10% i wyniosła 18 mld Euro. (kp)
info: organic-market.info
(oraz towarzyszące im Targi kosmetyki naturalnej Vivaness) spodziewają się około 2500 odwiedzających więcej niż w zeszłym roku. Konsumpcja „zielonych” i „ekologicznych” towarów stała się międzynarodowym trendem.
Sektor spodziewa się dwucyfrowego wzrostu za 2009 roku i optymistycznie patrzy w przyszłość. – Co prawda wzorst sprzedaży ekologicznej żywności w 2009 zmniejszył się, wciąż jest wyraźny – zauważa Amarjit Sachota z londyńskiej jednostki badawczej Organic Monitor. – Największy wzrost odnotowywany jest w Europie i Ameryce Północnej, ale popyt wzrasta także w rejonie Azji – Pacyfiku i Ameryce Południowej.
Obszar upraw ekologicznych w Europie wzrósł w 2009 roku z 7,8 do 8,3 hektarów – mówi Helga Willer z FiBL . Sprzedaż ekologicznych produktów na starym kontynencie w 2008 roku wzrosła o 10% i wyniosła 18 mld Euro. (kp)
info: organic-market.info
5 lis 2009
Znany jest już termin Organic Marketing Forum
5. Organic Marketing Forum odbędzie się w dniach 6 – 7 maja 2010 w Warszawie.
Konferencja wraz z towarzyszącą jej wystawą oraz wycieczka na terenie Warszawy są doskonałym miejscem do rozwoju i inicjacji interesów oraz wymiany wiedzy.Pod patronatem IFOAM EU-Gruppe spotkają się krajowi i międzynarodowi działacze rynku oraz eksperci z ponad 30 krajów. Mottem spotkania będzie: Sprawiedliwie i odpowiedzialnie handlować – Ekologicznie gospodarować – Wygrać przyszłość.
Więcej informacji na stronie: www.organic-marketing-forum.org.
Biokurier objął patronat medialny nad tą imprezą.
3 lis 2009
OrganicNation.Tv
Ludzie, miejsca i produkty – czyli cały Amerykański świat żywności ekologicznej i zrównoważonej pragnie obserwować i badać projekt OrganicNation.tv.
Reporterzy stacji docierają do miejskich ogrodników, rolników, nauczycieli, właścicieli restauracji czy też zwykłych konsumentów. Rozwój tego projektu śledzić można na witrynie internetowej: organicnation.tv
Źródło: organic-market.info
Reporterzy stacji docierają do miejskich ogrodników, rolników, nauczycieli, właścicieli restauracji czy też zwykłych konsumentów. Rozwój tego projektu śledzić można na witrynie internetowej: organicnation.tv
Źródło: organic-market.info
II Forum Rolnictwa Ekologicznego na Dolnym Śląsku
4 grudnia 2009 roku w Karpaczu odbędzie się II Forum Rolnictwa Ekologicznego na Dolnym Śląsku.
Wiodącym tematem spotkania zagadnienia związane z przetwórstwem produktów ekologicznych, a w tym szczególnie przepisy prawne, wymogi weterynaryjne i sanitarne, znakowanie produktów, kontrola i finansowanie. Swoimi doświadczeniami podzielą się również rolnicy i przedsiębiorcy branży ekologicznej. Głównym celem Forum jest wymiana informacji i omówienie praktycznych zagadnień przetwórstwa ekologicznego. Patronat medialny nad sprawować będą: Eko Arka i Biokurier.
Szczegółowy program.
Wiodącym tematem spotkania zagadnienia związane z przetwórstwem produktów ekologicznych, a w tym szczególnie przepisy prawne, wymogi weterynaryjne i sanitarne, znakowanie produktów, kontrola i finansowanie. Swoimi doświadczeniami podzielą się również rolnicy i przedsiębiorcy branży ekologicznej. Głównym celem Forum jest wymiana informacji i omówienie praktycznych zagadnień przetwórstwa ekologicznego. Patronat medialny nad sprawować będą: Eko Arka i Biokurier.
Szczegółowy program.
2 lis 2009
Nie marnuj jedzenia. Wyrzuc do smieci stare przyzwyczajenia
Żywność, która nie została wykorzystana, czyli mówiąc wprost została zmarnowana wywiera wielowymiarowe, negatywne skutki społeczne, ekonomiczne i ekologiczne.
Produkt spożywczy, to nie tylko, to co konsumujemy, ale także produkcja, opakowanie, transport, energia, emisja odpadów przemysłowych.
Wyrzucone produkty spożywcze to także marnotrawstwo energii oraz wody potrzebnej do wytworzenia, transportu i dystrybucji żywności. Jednocześnie marnujemy koszty poniesione na zakup i przygotowanie posiłków oraz produkujemy więcej odpadów.
Więcej informacji na temat negatywnych skutków marnowania żywności oraz sposobów jak je zminimalizować na stronie internetowej: www.niemarnuje.pl
Produkt spożywczy, to nie tylko, to co konsumujemy, ale także produkcja, opakowanie, transport, energia, emisja odpadów przemysłowych.
Wyrzucone produkty spożywcze to także marnotrawstwo energii oraz wody potrzebnej do wytworzenia, transportu i dystrybucji żywności. Jednocześnie marnujemy koszty poniesione na zakup i przygotowanie posiłków oraz produkujemy więcej odpadów.
Więcej informacji na temat negatywnych skutków marnowania żywności oraz sposobów jak je zminimalizować na stronie internetowej: www.niemarnuje.pl
Wystawa Finnmarkslopet 2009
Biegnący Wilk i Republika Ściborska mają zaszczyt zaprosić Państwa na wystawę fotograficzną Finnmarkslopet 2009, która będzie prezentowana na targach
MeetingsPoland.pl Expo 2009 (Targi BTF-ADRENALINA) w dniach 4-5 listopada 2009 roku (od 10:00 do 17:00).
Targi odbywać się będą w Warszawskim Centrum EXPO XXI, Prądzyńskiego 12/14. Więcej informacji na temat wyprawy na stronie: www.biegnacy-wilk.pl oraz w TVP niebawem film z wyprawy "Dojechać do końca".
Jednocześnie zapraszamy na nasze stoisko - tam m.in.:
- po raz pierwszy będziemy promowali nasz nowy produkt dla firm - zielone eventy w Republice Ściborskiej
- prezentacja najbliższej wyprawy Biegnącego Wilka na wyścig
La Grande Odyssee (styczeń 2010)
- wegetariańskie, zdrowe poczęstunki organizowane przez doskonałą sieć sklepów ze zdrową żywnością Żółty Cesarz.
info: Biegnący Wilk
MeetingsPoland.pl Expo 2009 (Targi BTF-ADRENALINA) w dniach 4-5 listopada 2009 roku (od 10:00 do 17:00).
Targi odbywać się będą w Warszawskim Centrum EXPO XXI, Prądzyńskiego 12/14. Więcej informacji na temat wyprawy na stronie: www.biegnacy-wilk.pl oraz w TVP niebawem film z wyprawy "Dojechać do końca".
Jednocześnie zapraszamy na nasze stoisko - tam m.in.:
- po raz pierwszy będziemy promowali nasz nowy produkt dla firm - zielone eventy w Republice Ściborskiej
- prezentacja najbliższej wyprawy Biegnącego Wilka na wyścig
La Grande Odyssee (styczeń 2010)
- wegetariańskie, zdrowe poczęstunki organizowane przez doskonałą sieć sklepów ze zdrową żywnością Żółty Cesarz.
info: Biegnący Wilk
Subskrybuj:
Posty (Atom)