23 gru 2009
21 gru 2009
Najbliższe jarmarki ekologiczne we Wrocławiu i w Toruniu
Nabywanie produktów ekologicznych bezpośrednio od rolnika nie tylko daje pewność ich pochodzenia, ale także jest najtańszym sposobem ich nabycia. Jarmarki i kiermasze są ku temu najlepszą okazją. Podajemy najbliższe terminy takich inicjatyw we Wrocławiu, Lublinie i Toruniu.
W grudniu:
Wrocław, 22 grudnia (wtorek), kawiarnia/księgarnia Falanster
W styczniu
Toruń, 6 stycznia (sobota) 10-14, Muzeum Etnograficzne
Lublin 16 stycznia (sobota) 12-15, ul.Krasińskiego 7
Serdecznie zapraszamy!
W grudniu:
Wrocław, 22 grudnia (wtorek), kawiarnia/księgarnia Falanster
W styczniu
Toruń, 6 stycznia (sobota) 10-14, Muzeum Etnograficzne
Lublin 16 stycznia (sobota) 12-15, ul.Krasińskiego 7
Serdecznie zapraszamy!
19 gru 2009
Świąteczny BioKurier dostępny ON LINE
Najnowszy numer BioKuriera można czytać już także w internecie. Mamy nadzieję, że dostarczy on przynajmniej kilku miłych chwil lektury w przedświątecznym czasie.
W numerze:
- ekologiczny chleb - zalety, porady, przepis
- ekologiczne pomarańcze
- pierogi BIO
- kącik wegetariański: Wegetariańska kuchnia rozgrzewająca
- kosmetyka naturalna
- aktualności ze świata BIO
- porady
- przepisy na świąteczne słodkości
- EKO QUIZ DLA DZIECI
Numer dostępny jest na stronie BioKurier.pl w dziale archiwum
18 gru 2009
Ekożywność na igrzyskach olimpijskich i mundialu
Żywność ekologiczna będzie stanowić istotny element cateringu najważniejszych, światowych zawodów sportowych. Organizatorzy Mistrzostw Świata 2014 (Brazylia) oraz letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 i 2016 (Londyn, Rio de Janeiro) zapowiadają, że przy okazji mega imprez będą promować zrównoważony rozwój i wykorzystywać żywność ekologiczną oraz produkty Fair Trade.
Komitet Organizacyjny Igrzysk w Londynie (LOCOG) to pierwsza organizacja tego typu, która opublikowała strategię żywnościową (Food Vision, http://www.london2012.com/documents/locog-publications/food-vision.pdf) dla igrzysk. Przesłanie dokumentu jest proste: zapewnić żywność w najwyższej jakości, na gigantyczną skalę i przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju. Produkty wykorzystywane w trakcie imprezy będą musiały spełniać określone standardy. Dla przykładu: banany, herbata, kawa czy cukier powinny pochodzić ze Sprawiedliwego Handlu (Fair Trade), a produkty mleczne, jaja i mięso, w miarę możliwości z gospodarstw ekologicznych. Standardy związane z rybami odwołują się do Standardów Postępowania wyznaczonych przez FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa).
Także Brazylijczycy, którzy w najbliższym czasie organizować będą dwie imprezy o skali światowej: Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej (2014) oraz Igrzyska Olimpijskie(2014), zamierzają zorganizować je w „zielonym” stylu. –Chcielibyśmy, aby żywność serwowana w trakcie zawodów była w 100% ekologiczna. Zdajemy sobie jednak sprawę, że to raczej niemożliwe. Jeśli uda się osiągnąć 10% udział takich produktów w cateringu mundialu będziemy usatysfakcjonowani. Mistrzostwa Świata i Igrzyska Olimpijskie postrzegamy jako dobrą okazję do promocji ekoproduktów i zrównoważonego rozwoju – tłumaczy w wywiadzie udzielonym portalowi organic-market.info Joe Carlo Viana Valle, brazylijski sekretarz stanu odpowiedzialny za naukę, technologię i sprawy społeczne.
14 gru 2009
Sprawiedliwy Handel na święta
Tych wszystkich, którzy zastanawiają się, czy warto wspierać ideę Sprawiedliwego Handlu, może przekona ten krótki wpis, który zaczerpnęliśmy z zaprzyjaźnionego serwisu "Fair Trade. Sprawiedliwy Handel w praktyce".
Do poniższych punktów można by jeszcze dodać kilka kolejnych, równie istotnych, ale to i tak dobry początek. Robiąc świąteczne zakupy, warto zarezerwować część budżetu na produkty Fair Trade.
1. Kupując produkty Sprawiedliwego Handlu możemy przyczyniać się do zmniejszania biedy i negatywnych skutków działalności człowieka. Sprawiedliwy Handel zapewnia godziwą cenę i zapłatę drobnym producentom, którzy dzięki temu wiążą koniec z końcem oraz mają stabilne źródło dochodu.
2. Sprawiedliwy Handel zapewnia pracę oraz źródło dochodu tym, którzy żyją na marginesie społeczeństwa (w krajach Globalnego Południa są to zwłaszcza kobiety, osoby niepełnosprawne oraz tubylcy).
3. Sprawiedliwy Handel zmienia warunki wymiany handlowej przez podkreślanie znaczenia praw człowieka, eliminację niewolnictwa, pracy przymusowej oraz pracy dzieci.
4. Sprawiedliwy Handel promuje pokój przez zmniejszanie biedy, która stanowi główne zarzewie konfliktów.
5. Sprawiedliwy Handel wzmacnia małe i średnie firmy oraz promuje silną gospodarkę na szczeblu lokalnym i krajowym.
6. Standardy i zasady Sprawiedliwego Handlu uwzględniają ochronę środowiska naturalnego oraz promują zrównoważony rozwój przez stosowanie metod upraw ziemi, które są przyjazne dla środowiska.
7. Sprawiedliwy Handel zmniejsza problem zmian klimatycznych dzięki zrównoważonej produkcji.
8. Sprawiedliwy Handel pomaga w użyźnianiu wyjałowionych gleb poprzez promowanie naturalnych metod upraw ziemi.
9. Sprawiedliwy Handel prowadzi do zmniejszania emisji dwutlenku węgla i promocji alternatywnych, ekologicznych rozwiązań.
10. Sprawiedliwy Handel podkreśla wagę recyklingu i czystości środowiska naturalnego.
11. Sprawiedliwy Handel zachęca rolników do stosowania organicznych metod upraw.
12. Sprawiedliwy Handel promuje etyczny styl życia. Dzięki konsumentom, którzy kupują produkty Sprawiedliwego Handlu, zmniejsza się obszar biedy, a zwiększa sprawiedliwość społeczna.
Zbigniew Szalbot
www.fairtrade.net.pl
Etykiety:
fair,
fairtrade,
fairtrade; handel,
sprawiedliwy,
trade
10 gru 2009
Ekologiczna żywność hitem gastronomii?
Serwowanie żywności ekologicznym będzie modne w 2010 roku – to wniosek płynący z ankiety przeprowadzonej przez Amerykańską Federację Kulinarną. Wyniki corocznej ankiety „What’s Hot” wskazują, że 73% szefów kuchni serwuje lub zamierza serwować BIO produkty w swojej restauracji.
Badanie przeprowadzono na 1800 szefach kuchni zrzeszonych w American Culinary Federation. A jak będzie w Polsce? Nad Wisłą gastronomia także coraz chętniej sięga po BIO. W większych aglomeracjach znaleźć można pierwsze restauracje wzbogacające o takie produkty swoje menu. Przebijają się także bio bary i kawiarnie np. Bio Way w Gdańsku, Kępa Café w Warszawie czy też Ekowiarnia w Poznaniu.
O tym jak może przebiegać współpraca między gospodarstwami ekologicznymi a przedsiębiorstwami z branży HoReCa (Hotele Restauracje Catering) przeczytać można w najnowszym numerze czasopisma Eko Arka. W artykule Magdaleny Przybylak – Zdanowicz zawarto spostrzeżenia i wiedzę zdobytą w praktyce przez Tomasa Vaclavika - czeskiego eksperta w dziedzinie marketingu i ekologicznej żywności.
Eko Arka dostępna jest w sklepie internetowym Wydawnictwa Gaj.
(kp)
8 gru 2009
Jak samemu zrobić ser?
Zapraszamy do obejrzenia, krótkiego filmu znalezionego na youtube:
Więcej na temat wytwarzania sera wkrótce na kartach książki "Wytwarzamy ekologiczny ser", która ukaże się na początku 2010 roku nakładem Wydawnictwa Gaj w ramach serii Rękodzieło Ekologiczne "Eko smak". Na razie w tej serii dostępna jest książka Pieczemy ekologiczny chleb.
Więcej na temat wytwarzania sera wkrótce na kartach książki "Wytwarzamy ekologiczny ser", która ukaże się na początku 2010 roku nakładem Wydawnictwa Gaj w ramach serii Rękodzieło Ekologiczne "Eko smak". Na razie w tej serii dostępna jest książka Pieczemy ekologiczny chleb.
Noś rzeczy dobrze szyte!
Bangladesz. Shahida Sarkar mając kilkanaście lat musiała rozpocząć pracę w fabryce w stolicy, z dala od domu. Od tamtej pory nie widziała rodziców, a zarobki nie starczają na godne życie.
Jej koleżanka z pracy Adiba Begu pracuje od 13 roku życia. Ostatnio Adiba straciła męża i została z dwójką dzieci. Obie szyją spodnie markowe, obie ledwo wiążą koniec z końcem. Wiele podobnych im pracownic spędza w fabrykach długie nadgodziny, ma problemy ze zorganizowaniem związku zawodowego, który zadbałby o ich prawa, często pracuje bez umowy lub na czasowych i zewnętrznych kontraktach nie dających podstaw do domagania się praw pracowniczych, ubezpieczenia, opieki zdrowotnej, emerytury itd. Zarabiają za mało, by móc się utrzymać, dodatkowo często mieszkają i żywią się na terenie fabryki, a koszty tego utrzymania potrącane są z ich pensji. Clean Clothes Campaign (CCC) powstała, by wspierać tysiące pracownic i pracowników w tej sytuacji. Polskie organizacje postanowiły wspomóc CCC.
Już 9 grudnia rusza Clean Clothes Polska – koalicja na rzecz ubrań „dobrze uszytych”. CCP powstała z inicjatywy Koalicji KARAT, Polskiej Akcji Humanitarnej, Polskiej Zielonej Sieci oraz Grupy eFTe Warszawa i reprezentuje polskie organizacje w platformie międzynarodowej Clean Clothes Campaign.
Kampania Clean Clothes (Clean Clothes Campaign – CCC) łączy wysiłki związków zawodowych, organizacji pozarządowych i osób indywidualnych na rzecz poprawy warunków pracy w przemyśle odzieżowym. Kampania jest w tym momencie platformą 13 europejskich koalicji krajowych. CCC opiera się w swoich działaniach na ścisłej współpracy z siecią ponad 200 partnerów z krajów producenckich. Domaga się od firm odzieżowych, by wzięły odpowiedzialność za warunki pracy w ich łańcuchach produkcji, a od konsumentów - by wspierali te żądania zarówno odpowiedzialnymi zakupami jak i udziałem w kampaniach.
CCP będzie przenosić na teren Polski międzynarodowe działania Kampanii, a także organizować własne przedsięwzięcia związane przede wszystkim z edukacją konsumencką oraz dialogiem z firmami odzieżowymi. CCP wspierać będzie również rozwój rynku etycznej mody w Polsce.
Jej koleżanka z pracy Adiba Begu pracuje od 13 roku życia. Ostatnio Adiba straciła męża i została z dwójką dzieci. Obie szyją spodnie markowe, obie ledwo wiążą koniec z końcem. Wiele podobnych im pracownic spędza w fabrykach długie nadgodziny, ma problemy ze zorganizowaniem związku zawodowego, który zadbałby o ich prawa, często pracuje bez umowy lub na czasowych i zewnętrznych kontraktach nie dających podstaw do domagania się praw pracowniczych, ubezpieczenia, opieki zdrowotnej, emerytury itd. Zarabiają za mało, by móc się utrzymać, dodatkowo często mieszkają i żywią się na terenie fabryki, a koszty tego utrzymania potrącane są z ich pensji. Clean Clothes Campaign (CCC) powstała, by wspierać tysiące pracownic i pracowników w tej sytuacji. Polskie organizacje postanowiły wspomóc CCC.
Już 9 grudnia rusza Clean Clothes Polska – koalicja na rzecz ubrań „dobrze uszytych”. CCP powstała z inicjatywy Koalicji KARAT, Polskiej Akcji Humanitarnej, Polskiej Zielonej Sieci oraz Grupy eFTe Warszawa i reprezentuje polskie organizacje w platformie międzynarodowej Clean Clothes Campaign.
Kampania Clean Clothes (Clean Clothes Campaign – CCC) łączy wysiłki związków zawodowych, organizacji pozarządowych i osób indywidualnych na rzecz poprawy warunków pracy w przemyśle odzieżowym. Kampania jest w tym momencie platformą 13 europejskich koalicji krajowych. CCC opiera się w swoich działaniach na ścisłej współpracy z siecią ponad 200 partnerów z krajów producenckich. Domaga się od firm odzieżowych, by wzięły odpowiedzialność za warunki pracy w ich łańcuchach produkcji, a od konsumentów - by wspierali te żądania zarówno odpowiedzialnymi zakupami jak i udziałem w kampaniach.
CCP będzie przenosić na teren Polski międzynarodowe działania Kampanii, a także organizować własne przedsięwzięcia związane przede wszystkim z edukacją konsumencką oraz dialogiem z firmami odzieżowymi. CCP wspierać będzie również rozwój rynku etycznej mody w Polsce.
7 gru 2009
Wybierz nowe logo produktów ekologicznych
Ponad 3400 studentów z 27 krajów członkowskich UE wzięło udział w konkursie na nowe logo rolnictwa ekologicznego UE.
W pierwszym etapie konkursu jury wybrało z wszystkich zgłoszeń 100 najlepszych propozycji.W następnym etapie wybrano trzy ostateczne propozycje. Było to trudne zadanie! Doceniając wielki wkład pracy entuzjastycznego i doświadczonego jury, Komisja Europejska prezentuje finalistów konkursu
Zapraszamy do głosowania na stronie:
http://ec.europa.eu/agriculture/organic/logo/index_en.htm
Głosowanie online jest możliwe do 31 stycznia 2010
W pierwszym etapie konkursu jury wybrało z wszystkich zgłoszeń 100 najlepszych propozycji.W następnym etapie wybrano trzy ostateczne propozycje. Było to trudne zadanie! Doceniając wielki wkład pracy entuzjastycznego i doświadczonego jury, Komisja Europejska prezentuje finalistów konkursu
Zapraszamy do głosowania na stronie:
http://ec.europa.eu/agriculture/organic/logo/index_en.htm
Głosowanie online jest możliwe do 31 stycznia 2010
Free - delikatesy wolne od GMO
4 gru 2009
Fair Trade na Mikołajki?
Podukty Fairtrade: bakalie, czekolady, herbaty, kawy i wiele innych smakołyków - zakupić będzie można w trakcie Kiermaszu produktów Sprawiedliwego Handlu.
Impreza odbędzie się w sobotę 5 grudnia w godz.11 - 22 w Kawiarni Kępa Cafe w Warszawie.
Tego samego dnia, osobom z potomstwem polecamy warsztaty robienia pacynek, misiów i innych zabawek w księgarni EFKA, którą najdziecie na dolnej kondygnacji Kępy:
11 - 13 zrób pacynkę >> warsztat dla dorosłych, prowadzenie Katarzyna Gruszczyńska
11- 19 uszyj misia, zrób zabawkę >> warsztat dla dzieci i dorosłych
Impreza pod hasłem NIE SMUĆ MISIE odbędzie się w ramach kampanii KUPUJ ODPOWIEDZIALNIE ZABAWKI.
Szczegóły na stronie ekonsument.pl
Wstęp wolny.
Namiary:
Kępa Cafe
Finlandzka 12a
Saska Kępa
www.kepacafe.blog.pl
22 616 1225
Impreza odbędzie się w sobotę 5 grudnia w godz.11 - 22 w Kawiarni Kępa Cafe w Warszawie.
Tego samego dnia, osobom z potomstwem polecamy warsztaty robienia pacynek, misiów i innych zabawek w księgarni EFKA, którą najdziecie na dolnej kondygnacji Kępy:
11 - 13 zrób pacynkę >> warsztat dla dorosłych, prowadzenie Katarzyna Gruszczyńska
11- 19 uszyj misia, zrób zabawkę >> warsztat dla dzieci i dorosłych
Impreza pod hasłem NIE SMUĆ MISIE odbędzie się w ramach kampanii KUPUJ ODPOWIEDZIALNIE ZABAWKI.
Szczegóły na stronie ekonsument.pl
Wstęp wolny.
Namiary:
Kępa Cafe
Finlandzka 12a
Saska Kępa
www.kepacafe.blog.pl
22 616 1225
3 gru 2009
Kto konsumuje bio?
Aby pomóc studentce SGGW piszącej pracę magisterską na temat żywności ekologicznej zamieszczamy poniższe ogłoszenie:
Poszukuję mężczyzn w wieku: 26-40, którzy spożywają regularnie organic food, do wypełnienia ankiety, która pozwoli zdobyć informacje na temat tego kim są konsumenci ekologicznej żywności.
Wszyscy zainteresowani mogą kontaktować się z redakcją BioKuriera - my zgłosimy chęć udziału w badaniu studentom.
Poszukuję mężczyzn w wieku: 26-40, którzy spożywają regularnie organic food, do wypełnienia ankiety, która pozwoli zdobyć informacje na temat tego kim są konsumenci ekologicznej żywności.
Wszyscy zainteresowani mogą kontaktować się z redakcją BioKuriera - my zgłosimy chęć udziału w badaniu studentom.
Jarmarki ekologiczne
Podajemy terminy najbliższych jarmarków ekologicznych:
5 grudnia, Toruń, Muzeum Etnograficzne, od godz 10.00 do 14.00.
12 grudnia, Wrocław, Kawiarnia Falanster, od godz 11.00 do 14.00.
19 grudnia, Lublin przy ul.Krasińskiego 7 w godz.od 12.00 do 15.00.
Zapraszamy!
5 grudnia, Toruń, Muzeum Etnograficzne, od godz 10.00 do 14.00.
12 grudnia, Wrocław, Kawiarnia Falanster, od godz 11.00 do 14.00.
19 grudnia, Lublin przy ul.Krasińskiego 7 w godz.od 12.00 do 15.00.
Zapraszamy!
2 gru 2009
Raport. GMO: z czym to się je
Bez względu na to, jaki mamy stosunek do żywności GM, jedno nie powinno budzić wątpliwości. Żywność modyfikowana genetycznie powinna być wyraźnie oznaczona. Jeżeli jest ona rzeczywiście bezpieczna, to producenci powinni przekonać do tego konsumentów wiarygodnymi badaniami i racjonalnymi argumentami.
Jeżeli jest lepsza (jak twierdzą jej zwolennicy), to znak „wyprodukowano z GMO” byłby dla takich produktów dodatkową reklamą. Z naszego punktu widzenia najważniejsze jest to, by wybór pozostawić konsumentom. Będzie to możliwe tylko poprzez znakowanie produktów. Najlepiej za pomocą jednoznacznego i wyraźnego symbolu graficznego. Jest to absolutne minimum, jakiego mogą powinni domagać się obywatele – napisał Szymon Surmacz we wstępie do Raportu: „GMO – z czym to się je”.
Pełna treść raportu, oraz inne informacje dotyczące GMO, dostępne są na stronie kampanii Naturalne Geny www.naturalnegeny.pl
1 gru 2009
Reni Jusis wybiera BIO
Skrzynka z ekologicznymi warzywami trafia co tydzień do domu znanej piosenkarki Reni Jusis.
W udzielonym niedawno dla magazynu PANI wywiadzie, gwiazda przyznała, że:
Ostatnio żyję od czwartku do czwartku, bo wtedy odbieram skrzynkę z ekologicznymi warzywami. Od dawna dużą wagę przykładam do zdrowego trybu życia, ekologii. Nie mogę się pogodzić z faktem, że naturalna żywność, według starych receptur, stała się luksusem. Cieszą mnie proste rzeczy, spokojne, domowe życie. Nie potrzebuję więcej fajerwerków, dramatycznych zwrotów akcji czy wyznaczania sobie kolejnych wysokich poprzeczek…
30 lis 2009
Kupuj odpowiedzialnie zabawki
80% wszystkich zabawek produkowanych jest w Chinach. W fabrykach często zatrudniane są dzieci między 13 a 15 lat. Pracują do 14 godzin dziennie, 6 do 7 dni w tygodniu.* Czy zgadzasz się, aby Twoje dziecko znalazło pod choinką prezent okupiony czyimś cierpieniem?
W okresie przedświątecznym sklepy sprzedają więcej zabawek niż kiedykolwiek. Okres przedświąteczny w fabrykach zabawek zaczyna się jeszcze wcześniej niż w sklepach i wcale nie jest radosny dla pracownic i pracowników azjatyckich fabryk. Są oni zmuszani do pracy w nadgodzinach do późna w nocy za głodowe płace. Zasady bezpieczeństwa są zaniedbywane, aby utrzymać szybkie tempo produkcji. Robotnice i robotnicy obsługują niebezpieczne maszyny bez odpowiedniego przeszkolenia, co często kończy się tragicznymi wypadkami. Pracodawcy nie zapewniają im też ubrań ochronnych ani nawet wentylacji, więc pracują w upale, oparach farb i rozpuszczalników.
Disney, Hasbro, Mattel i inne wielkie firmy mogą to zmienić, jeśli tylko zaczną przykładać wagę do warunków produkcji zabawek swojej marki. Zlecając produkcję zakładom w krajach azjatyckich, powinny sprawdzać panujące tam warunki, a także udostępniać informacje o swoich podwykonawcach niezależnym audytorom.
1 grudnia 2009 roku w Krakowie i Warszawie Polska Zielona Sieć zaprasza na happening NIE SMUĆ MISIE. W maskach smutnego misia wejdziemy w przestrzeń galerii handlowych uczulając kupujących na łamanie praw człowieka w przemyśle zabawkarskim.
Kraków | 1 grudnia (wtorek)| godzina 17.00 | Galeria Krakowska
Punkt mediowy Kraków | przejście pod skrzyżowaniem ulic Lubicz/Basztowa/Pawia/Westerplatte
Warszawa | 1 grudnia (wtorek) | godzina 17.00 | Złote Tarasy
Punkt mediowy Warszawa | skrzyżowanie ulicy Złotej/E.Platter
„Kupuj odpowiedzialnie zabawki” to część europejskiej kampanii na rzecz poprawy warunków pracy w przemyśle zabawkarskim. W Polsce projekt realizowany jest przez Polską Zieloną Sieć. Bierzemy przemysł zabawkarski pod lupę, z przekonaniem że żadne dziecko nie chciałoby się bawić klockami ani misiami okupionych cudzą krzywdą. Więcej informacji o kampanii: www.ekonsument.pl/zabawki
Kontakt z koordynatorami akcji:
Kraków:
Justyna Szambelan
ekspertka merytoryczna/organizatorka happeningu
Tel.: 0-604-622-339
Email: justyna@zielonasiec.pl
Warszawa:
Marlena Truszkowska
organizatorka happeningu
Tel.: 0-662-302-687
Email: marlena.truszkowska@gmail.com
W okresie przedświątecznym sklepy sprzedają więcej zabawek niż kiedykolwiek. Okres przedświąteczny w fabrykach zabawek zaczyna się jeszcze wcześniej niż w sklepach i wcale nie jest radosny dla pracownic i pracowników azjatyckich fabryk. Są oni zmuszani do pracy w nadgodzinach do późna w nocy za głodowe płace. Zasady bezpieczeństwa są zaniedbywane, aby utrzymać szybkie tempo produkcji. Robotnice i robotnicy obsługują niebezpieczne maszyny bez odpowiedniego przeszkolenia, co często kończy się tragicznymi wypadkami. Pracodawcy nie zapewniają im też ubrań ochronnych ani nawet wentylacji, więc pracują w upale, oparach farb i rozpuszczalników.
Disney, Hasbro, Mattel i inne wielkie firmy mogą to zmienić, jeśli tylko zaczną przykładać wagę do warunków produkcji zabawek swojej marki. Zlecając produkcję zakładom w krajach azjatyckich, powinny sprawdzać panujące tam warunki, a także udostępniać informacje o swoich podwykonawcach niezależnym audytorom.
1 grudnia 2009 roku w Krakowie i Warszawie Polska Zielona Sieć zaprasza na happening NIE SMUĆ MISIE. W maskach smutnego misia wejdziemy w przestrzeń galerii handlowych uczulając kupujących na łamanie praw człowieka w przemyśle zabawkarskim.
Kraków | 1 grudnia (wtorek)| godzina 17.00 | Galeria Krakowska
Punkt mediowy Kraków | przejście pod skrzyżowaniem ulic Lubicz/Basztowa/Pawia/Westerplatte
Warszawa | 1 grudnia (wtorek) | godzina 17.00 | Złote Tarasy
Punkt mediowy Warszawa | skrzyżowanie ulicy Złotej/E.Platter
„Kupuj odpowiedzialnie zabawki” to część europejskiej kampanii na rzecz poprawy warunków pracy w przemyśle zabawkarskim. W Polsce projekt realizowany jest przez Polską Zieloną Sieć. Bierzemy przemysł zabawkarski pod lupę, z przekonaniem że żadne dziecko nie chciałoby się bawić klockami ani misiami okupionych cudzą krzywdą. Więcej informacji o kampanii: www.ekonsument.pl/zabawki
Kontakt z koordynatorami akcji:
Kraków:
Justyna Szambelan
ekspertka merytoryczna/organizatorka happeningu
Tel.: 0-604-622-339
Email: justyna@zielonasiec.pl
Warszawa:
Marlena Truszkowska
organizatorka happeningu
Tel.: 0-662-302-687
Email: marlena.truszkowska@gmail.com
Dzień Dobry TVN o GMO
Polecamy krótki materiał dotyczący obecności GMO na naszych stołach i sklepowych półkach. Reportaż wyemitowany został w programie Dzień Dobry TVN.
http://dziendobrytvn.plejada.pl/29,26694,wideo,,133523,gmo,aktualnosci_detal.html
http://dziendobrytvn.plejada.pl/29,26694,wideo,,133523,gmo,aktualnosci_detal.html
25 lis 2009
Boom na żywność BIO już wkrótce...?
300-600 milionów złotych - to kwota, którą według szacunków Rzeczpospolitej Polacy wydają rocznie na produkty ekologiczne. Według Sławomira Chłonia, prezesa sieci ekomarketów Organic Farma Zdrowia wydatki Polaków na żywność ekologiczną powinny przekroczyć 1 mld zł, a za dziesięć lat powinny sięgnąć 6 mld zł.
Jak pisze Portal Spożywczy: Polacy kupują coraz chętniej ekożywność, ponieważ ich wiedza na jej temat jest coraz większa - zauważa dziennik. Ponadto przybywa sklepów i sieci handlowych oferujących ekożywność, a krajowe przetwórnie zwiększają liczbę produktów.
info: Portal Spożywczy, Rzeczpospolita
Jak pisze Portal Spożywczy: Polacy kupują coraz chętniej ekożywność, ponieważ ich wiedza na jej temat jest coraz większa - zauważa dziennik. Ponadto przybywa sklepów i sieci handlowych oferujących ekożywność, a krajowe przetwórnie zwiększają liczbę produktów.
info: Portal Spożywczy, Rzeczpospolita
Etykiety:
edukacja ekologiczna,
ekologicznej,
rynek,
żywności,
żywność
24 lis 2009
Raport. GMO zwiększa użycie pestycydów w uprawie zbóż
W ciągu ostatnich 13 lat zużycie pestycydów wzrosło o ok. 144 milionów kilogramów w porównaniu do czasów gdy w uprawach nie wykorzystywano roślin GMO – to najważniejszy wniosek z raportu amerykańskich naukowców z The Organic Center.
W 69 stronicowym raporcie „Wpływ upraw GMO na użycie pestycydów. Ostatnie trzynastolecie” naukowcy, na podstawie danych Departamentu Rolnictwa USA, porównywali średnie wykorzystywanie pestycydów zarówno na polach, na których uprawiane były rośliny GMO, jak i na konwencjonalnych uprawach bez GMO. W przypadku roślin GMO zanotowano średni wzrost o około 0,25 funta na akr. Tylko w 2008 roku na polach z odmianami genetycznie modyfikowanymi wykorzystano 26% pestycydów więcej niż w uprawach niemodyfikowanych odmian. Najczęściej uprawiane rośliny genetycznie modyfikowane to odmiany: kukurydzy, soi i bawełny. Warto wziąć to pod uwagę podczas zakupów.
Pestycydy to substancje syntetyczne lub naturalne stosowane do zwalczania organizmów szkodliwych lub niepożądanych, używane głównie do ochrony roślin uprawnych, lasów, zbiorników wodnych, ale również zwierząt, ludzi, produktów żywnościowych, a także do niszczenia żywych organizmów, uznanych za szkodliwe, w budynkach inwentarskich, mieszkalnych, szpitalnych i magazynach. Oprócz negatywnego oddziaływania na glebę i środowisko naturalne, ich pozostałości w żywności mogą być szkodliwe dla ludzi.
Raport: Impacts of Genetically Engineered Crops on Pesticide Use: The First Thirteen Year odstępny jest na stronie internetowej The Organic Center
19 lis 2009
Nie podgrzewaj atmosfery!
Zmiany klimatu spowodowane działalnością człowieka są faktem. Przełom wieków XX i XXI wieku to najcieplejszy okres w ostatnim tysiącleciu. W ciągu ostatnich 100 lat temperatura w Europie wzrosła o 0,95ºC. W dzisiejszych czasach wzrosty temperatury nabrały niespotykanej szybkości. Zdaniem klimatologów z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) takie zmiany temperatury są nienaturalne.
W czwartym raporcie IPCC stwierdza, że z 90% prawdopodobieństwem to antropogeniczna emisja gazów cieplarnianych ma bezpośredni wpływ na tempo i skalę obecnie obserwowanych zmian klimatu. Choć efekt cieplarniany jest zjawiskiem naturalnym, to człowiek, spalając węgiel, ropę i gaz efekt ten potęguje. Od czasu rewolucji przemysłowej stężenie CO2 w atmosferze wzrosło o ponad 38%.
Jeżeli radykalnie nie zmniejszymy emisji CO2, temperatura na Ziemi będzie wciąż gwałtownie rosnąć. Już dziś w efekcie globalnego ocieplenia topnieją lodowce, podnosi się poziom oceanów, coraz częściej występują coraz dotkliwsze w skutkach huragany, susze, powodzie. Ale jeszcze możemy powstrzymać zmiany klimatu. Każdy z nas może chronić klimat.
Nie podgrzewaj atmosfery! Zrób coś dla klimatu!
Oszczędzaj energię elektryczną
•Wymień żarówki na energooszczędne świetlówki lub lampy LED.
•Wyłączaj lampy oraz urządzenia z których nie korzystasz, wyłączaj stand-by
•Nie zostawiaj w gniazdku ładowarek.
•Nie przegrzewaj mieszkania, przykręć termostat.
•Oszczędzaj wodę, a oszczędzisz energię potrzebną na jej podgrzanie
Wybieraj transport przyjazny środowisku
•W mieście staraj się poruszać pieszo lub rowerem, a nie samochodem.
•Korzystaj z transportu publicznego.
•Podróżuj pociągiem zamiast samolotem.
Świadomie rób zakupy
•Wybieraj produkty lokalne i sezonowe, dzięki temu ograniczysz energochłonny transport.
•Jedz mniej mięsa lub zostań wegetarianinem. Produkcja mięsa wiąże się z intensywną emisją CO2 i metanu.
•Nie używaj jednorazowych toreb foliowych.
•Kupuj tylko to, co jest ci naprawdę potrzebne i tyle ile naprawdę potrzebujesz.
Ograniczaj powstawanie odpadów
•Kupuj tak, aby pozostawić jak najmniej śmieci.
•Dziel się z innymi: wymieniaj się książkami, zabawkami, ubraniami
•Segreguj odpady.
Chroń lasy, sadź drzewa - drzewa kumulują CO2
•Oszczędzaj papier by uratować drzewa.
•Drukuj dwustronnie.
•Zbieraj makulaturę i wybieraj papier makulaturowy.
Żródło komunikatu:
www.klimat.edu.pl
Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”
www.zrodla.org
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
18 lis 2009
Społeczna odpowiedzialność biznesu – moda, manipulacja czy strategia?
10-12 grudnia bieżącego roku na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona problematyce odpowiedzialności w biznesie pt. „Społeczna odpowiedzialność biznesu – moda, manipulacja czy strategia?”.
Konferencji towarzyszyć będzie inauguracja działalności Centrum Przywództwa i Społecznej Odpowiedzialności Biznesu utworzonego przy UMK oraz polskiego oddziału Clean Clothes - międzynarodowej platformy organizacji zajmujących się walką o poszanowanie praw pracowników w fabrykach odzieżowych oraz monitorowaniem firm odzieżowych pod względem standardów etycznych.
Udział w konferencji potwierdziło wielu znamienitych gości, m.in. Janina Ochojska - Prezes Polskiej Akcji Humanitarnej, Marcella Kraay – Koordynatorka Sekretariatu Międzynarodowego Clean Clothes Campaign oraz renomowane przedsiębiorstwa, takie jak PricewaterhouseCoopers.
Celem organizatorów, Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK oraz Polskiej Akcji Humanitarnej - jako przedstawicieli 2 sektorów, jest stworzenie platformy wymiany doświadczeń, wiedzy, wzajemnych poglądów oraz starcia opinii zarówno teoretyków, jak i praktyków. Dlatego też konferencja kierowana jest nie tylko do naukowców, ale także do przedstawicieli organizacji pozarządowych i biznesu.
Podczas trzech dni uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wysłuchać ponad 20 ciekawych wystąpień na temat odpowiedzialności w biznesie, uczestniczyć w grze symulacyjnej i warsztacie, które będą prowadzone przez trenerki CSRinfo oraz PAH. Zaplanowane zostały również debata z udziałem polityków i działaczy lokalnych oraz debata oksfordzka przedstawicieli firm polskich.
Dodatkowe informacje:
Szczegółowy program konferencji znajduje się na stronie Modnie i Etycznie.
Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o kontakt pod adresem komitet.organizacyjnyCSR@gmail.com
Etykiety:
biznesu,
corporate,
csr,
odpowiedzialność,
responsibility,
social,
społeczna
17 lis 2009
Świąteczny numer BioKuriera dostępny!
Z przyjemnością informujemy, że ukazał się nowy, świąteczny Biokurier.
W numerze przeczytać będzie można o:
- ekologicznym chlebie
- BIO pierogach
-soczystych ekologicznych pomarańczach
- zaletach zdrowotnych kasz (w nowym kąciku wegetariańskim)
- naturalnych kosmetykach
Poza tym jak zawsze przepisy na pyszne świąteczne potrawy oraz garść aktualności ze świata BIO.
Przyjemnej lektury!
BioKurier dostępny jest w sklepach z żywnością ekologiczną, barach i restauracjach ekologicznych a także marketach prowadzących sprzedaż BIO produktów. Jeśli jednak mają Państwo problemy ze znalezieniem go, zachęcamy do zamówienia prenumeraty, dzięki której pismo będzie trafiać bezpośrednio do Państwa domów.
W 2010 roku ukażą się cztery numery: w marcu, maju, wrześniu i listopadzie. Koszt prenumeraty tych 4 numerów to 15 zł. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem e-mailowym: redakcja@biokurier.pl lub nr telefonu Wydawnictwa Gaj: 52 581 52 90. Każdy numer BioKuriera w Państwa skrzynce gwarantowany.
Prosimy o kontakt także sklepy zainteresowane dystrybucją pisma.
16 lis 2009
Lokalne rozwiązania - nowa książka
Sir Julian Rose, Prezes Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi przedstawia swoją nową książkę "Zmieniając kurs na życie. Lokalne rozwiązania globalnych problemów".
- Czy stanie się ona punktem zwrotnym dla Polaków, tak jak ma to miejsce w
Wielkiej Brytanii?
Niniejszym zapraszamy na promocję polskiego wydania książki i spotkania z
autorem, które odbędą się:
1. WARSZAWA, 19 listopada 2009, początek godz.11:00 w restauracji
"Mirador" na ul. Grzybowskiej 2, na parterze w Tapas Barze
http://www.kregliccy.pl/mirador.php?action=oNas
2. KRAKÓW, 26 listopada, początek o godz. 13:00 w KLUBIE PRALNIA, ulica
Grabowskiego 8 / oficyna, przecznica z ulicy Karmelickiej,
http://www.pralniakrakow.pl/
Wydana w marcu 2009 r., w Wielkiej Brytanii, książka "Zmieniając kurs na życie. Lokalne rozwiązania globalnych problemów", to najnowsza praca brytyjskiego pisarza, rolnika i aktywisty społecznego sir Juliana Rose'a. Czołowy brytyjski magazyn ekologiczny "The Ecologist" napisał o niej: "to natchniona i dająca natchnienie wszechstronna książka".
"Zmieniając kurs na życie" skupia się na pokazaniu praktycznych, zachowujących ludzką skalę rozwiązań, dla coraz bardziej konfliktogennych problemów społeczno-ekonomicznych. Proponuje dające się zrealizować oddolne i lokalne rozwiązania, w odróżnieniu od oderwanych od rzeczywistości "odgórnych strategii", prezentuje także nowy program przezwyciężenia widocznego i nie dającego się zatrzymać globalnego kryzysu.
Poprzez swoje działania w kampaniach społecznych razem z Jadwigą Łopatą, Julian Rose jest dobrze znany tym wszystkim, którzy interesują się przyszłością polskiej wsi, żywności i rolnictwa. Jednak jego najnowsza książka idzie dalej i podejmuje wyzwanie zasadniczej "zmiany kursu" w szerokim spektrum dyscyplin takich jak: rolnictwo, nauka, sztuka, zdrowie, edukacja, duchowość i polityka. Jej celem jest nadanie nowego impulsu i wizji napędzanym przez konsumpcję, zuniformizowanym i coraz bardziej pozbawionym głosu społeczeństwom. Bezkompromisowe przekonanie autora o konieczności przeciwstawienia się niszczycielskiej sile napędzanej przez korporacje i nieuczciwe rządy w dobie globalizacji z jednej strony oraz z drugiej, pełne szlachetnej pasji, dobrze uzasadnione argumenty na rzecz odbudowy życia wspólnotowego i demokracji tworzonej przez obywateli, to dwa motywy stale obecne w książce.
"Zmieniając kurs na życie" jest potężnym uniwersalnym wezwaniem ludzkości do przebudzenia i śmiałego zmierzenia się z najbardziej zasadniczymi wyzwaniami naszych czasów. Jak wierzy Julian Rose, będzie to działanie prowadzące do odrodzenia nadziei i kreatywności, co zmieni nasz sposób życia i doprowadzi do głębszych, bardziej subtelnych relacji z naturą i innymi ludźmi.
PROSIMY O POTWIERDZENIE UDIZAŁU!
Kontakt: Jadwiga Łopata, tel./fax: 338797114, e-mail: biuro@icppc.pl
- Czy stanie się ona punktem zwrotnym dla Polaków, tak jak ma to miejsce w
Wielkiej Brytanii?
Niniejszym zapraszamy na promocję polskiego wydania książki i spotkania z
autorem, które odbędą się:
1. WARSZAWA, 19 listopada 2009, początek godz.11:00 w restauracji
"Mirador" na ul. Grzybowskiej 2, na parterze w Tapas Barze
http://www.kregliccy.pl/mirador.php?action=oNas
2. KRAKÓW, 26 listopada, początek o godz. 13:00 w KLUBIE PRALNIA, ulica
Grabowskiego 8 / oficyna, przecznica z ulicy Karmelickiej,
http://www.pralniakrakow.pl/
Wydana w marcu 2009 r., w Wielkiej Brytanii, książka "Zmieniając kurs na życie. Lokalne rozwiązania globalnych problemów", to najnowsza praca brytyjskiego pisarza, rolnika i aktywisty społecznego sir Juliana Rose'a. Czołowy brytyjski magazyn ekologiczny "The Ecologist" napisał o niej: "to natchniona i dająca natchnienie wszechstronna książka".
"Zmieniając kurs na życie" skupia się na pokazaniu praktycznych, zachowujących ludzką skalę rozwiązań, dla coraz bardziej konfliktogennych problemów społeczno-ekonomicznych. Proponuje dające się zrealizować oddolne i lokalne rozwiązania, w odróżnieniu od oderwanych od rzeczywistości "odgórnych strategii", prezentuje także nowy program przezwyciężenia widocznego i nie dającego się zatrzymać globalnego kryzysu.
Poprzez swoje działania w kampaniach społecznych razem z Jadwigą Łopatą, Julian Rose jest dobrze znany tym wszystkim, którzy interesują się przyszłością polskiej wsi, żywności i rolnictwa. Jednak jego najnowsza książka idzie dalej i podejmuje wyzwanie zasadniczej "zmiany kursu" w szerokim spektrum dyscyplin takich jak: rolnictwo, nauka, sztuka, zdrowie, edukacja, duchowość i polityka. Jej celem jest nadanie nowego impulsu i wizji napędzanym przez konsumpcję, zuniformizowanym i coraz bardziej pozbawionym głosu społeczeństwom. Bezkompromisowe przekonanie autora o konieczności przeciwstawienia się niszczycielskiej sile napędzanej przez korporacje i nieuczciwe rządy w dobie globalizacji z jednej strony oraz z drugiej, pełne szlachetnej pasji, dobrze uzasadnione argumenty na rzecz odbudowy życia wspólnotowego i demokracji tworzonej przez obywateli, to dwa motywy stale obecne w książce.
"Zmieniając kurs na życie" jest potężnym uniwersalnym wezwaniem ludzkości do przebudzenia i śmiałego zmierzenia się z najbardziej zasadniczymi wyzwaniami naszych czasów. Jak wierzy Julian Rose, będzie to działanie prowadzące do odrodzenia nadziei i kreatywności, co zmieni nasz sposób życia i doprowadzi do głębszych, bardziej subtelnych relacji z naturą i innymi ludźmi.
PROSIMY O POTWIERDZENIE UDIZAŁU!
Kontakt: Jadwiga Łopata, tel./fax: 338797114, e-mail: biuro@icppc.pl
12 lis 2009
10 lis 2009
Belgia Dobre wyniki branży BIO
Rynek produktów ekologicznych w Belgii jest warty 300 milionów Euro, co oznacza 25% przyrost w porównaniu do ubiegłego roku – informuje raport przygotowany przez Greenplanet. Wzrost ma kilka przyczyn, z których główne to: wzrastające zainteresowanie konsumentów i wzrastająca inflacja.
Belgijska branża BIO nie ucierpiała wskutek światowego kryzysu ekonomicznego, mimo iż ceny produktów ekologicznych są średnio 33% wyższe niż konwencjonalnych. Prawie 50% eko towarów sprzedawanych jest za pośrednictwem wielko powierzchniowych marketów, reszta rozchodzi się w małych wyspecjalizowanych punktach i innymi kanałami dystrybucji. Jeśli chodzi o powierzchnię upraw ekologicznych, zgodnie z danymi FiBL, 2,4% belgijskiej ziemi uprawnej objętej jest certyfikacją ekologiczną. To wciąż mało, zważywszy, że planowano aby było to 10%. Udział branży BIO w belgijskim rynku FMCG wynosi ok. 2%.
Źródło: organic-market.info
Belgijska branża BIO nie ucierpiała wskutek światowego kryzysu ekonomicznego, mimo iż ceny produktów ekologicznych są średnio 33% wyższe niż konwencjonalnych. Prawie 50% eko towarów sprzedawanych jest za pośrednictwem wielko powierzchniowych marketów, reszta rozchodzi się w małych wyspecjalizowanych punktach i innymi kanałami dystrybucji. Jeśli chodzi o powierzchnię upraw ekologicznych, zgodnie z danymi FiBL, 2,4% belgijskiej ziemi uprawnej objętej jest certyfikacją ekologiczną. To wciąż mało, zważywszy, że planowano aby było to 10%. Udział branży BIO w belgijskim rynku FMCG wynosi ok. 2%.
Źródło: organic-market.info
9 lis 2009
Włókna naturalne i rośliny energetyczne - warsztaty
Dwa zagadnienia: Czy produkcja roślin nieżywnościowych może być przyjazna dla środowiska oraz opłacalna? oraz Czy uprawy włókniste mogą być realnym, alternatywnym sposobem wykorzystania użytków rolnych oraz stanowić bazę dla rozwoju konkurencjach produktów przemysłowych – to kluczowe tematy warsztatów organizowanych przez Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich oraz Center for Renewable Energy Resources (Grecja).
W warsztatach wezmą udział eksperci, którzy podzielą się wiedzą oraz swoimi poglądami na temat uprawy i wykorzystania roślin nieżywnościowych, w tym włókien naturalnych oraz upraw energetycznych. Spodziewana jest dyskusja panelowa nastawiona na uzyskanie odpowiedzi na pytanie: jak z sukcesem dążyć do osiągnięcia/rozwoju zrównoważonych systemów nieżywnościowych i tzw. „zielonego przemysłu”.
Warsztaty odbędą się w dniach 17,18 listopada w Poznaniu.
Oto program:
Dzień 17.11.2009
Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, Poznań, ul. Wojska Polskiego 71b, godz.: 9:00 do 16:00
Workshop 1: “Can the production of non-food crops be environmentally friendly and economically viable?” Czy produkcja roślin nieżywnościowych może być przyjazna dla środowiska oraz opłacalna?
Dzień 18.11.2009
Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, ul. Wojska Polskiego 71b,
godz.: 9:00 do 15:30
Workshop 2: “Can fibre crops offer a viable alternative land use option and could they support a competitive industry?” Czy uprawy włókniste mogą być realnym, alternatywnym sposobem wykorzystania użytków rolnych oraz stanowić bazę dla rozwoju konkurencjach produktów przemysłowych
Czy uprawy włókniste mogą być realnym, alternatywnym sposobem wykorzystania użytków rolnych oraz stanowić bazę dla rozwoju konkurencjach produktów przemysłowych
Warsztaty są organizowane w ramach projektu Unijnego:
4FCROPS -Future Crops for Food, Feed, Fiber and Fuel (Przyszłościowe rośliny uprawne z przeznaczeniem na żywność, pasze, włókno i paliwo), strona internetowa: www.4fcrops.eu
Zainteresowane osoby mogą kontaktować się z: Marią Mackiewicz-Talarczyk, IWNiRZ, Poznań, www.infmp.pl,e-mail: netflax@inf.poznan.pl, tel: (061) 8 455 823, kom.: 604 16 91 15
W warsztatach wezmą udział eksperci, którzy podzielą się wiedzą oraz swoimi poglądami na temat uprawy i wykorzystania roślin nieżywnościowych, w tym włókien naturalnych oraz upraw energetycznych. Spodziewana jest dyskusja panelowa nastawiona na uzyskanie odpowiedzi na pytanie: jak z sukcesem dążyć do osiągnięcia/rozwoju zrównoważonych systemów nieżywnościowych i tzw. „zielonego przemysłu”.
Warsztaty odbędą się w dniach 17,18 listopada w Poznaniu.
Oto program:
Dzień 17.11.2009
Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, Poznań, ul. Wojska Polskiego 71b, godz.: 9:00 do 16:00
Workshop 1: “Can the production of non-food crops be environmentally friendly and economically viable?” Czy produkcja roślin nieżywnościowych może być przyjazna dla środowiska oraz opłacalna?
Dzień 18.11.2009
Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, ul. Wojska Polskiego 71b,
godz.: 9:00 do 15:30
Workshop 2: “Can fibre crops offer a viable alternative land use option and could they support a competitive industry?” Czy uprawy włókniste mogą być realnym, alternatywnym sposobem wykorzystania użytków rolnych oraz stanowić bazę dla rozwoju konkurencjach produktów przemysłowych
Czy uprawy włókniste mogą być realnym, alternatywnym sposobem wykorzystania użytków rolnych oraz stanowić bazę dla rozwoju konkurencjach produktów przemysłowych
Warsztaty są organizowane w ramach projektu Unijnego:
4FCROPS -Future Crops for Food, Feed, Fiber and Fuel (Przyszłościowe rośliny uprawne z przeznaczeniem na żywność, pasze, włókno i paliwo), strona internetowa: www.4fcrops.eu
Zainteresowane osoby mogą kontaktować się z: Marią Mackiewicz-Talarczyk, IWNiRZ, Poznań, www.infmp.pl,e-mail: netflax@inf.poznan.pl, tel: (061) 8 455 823, kom.: 604 16 91 15
6 lis 2009
Łap smak - ciekawy program w kuchnia.tv
Jedzenie kształtuje nasze życie - nasze ciała, naszą kondycję psycho-fizyczną , nasze zdrowie. "Łap smak !" to program z misją.
Prowadzący Grzegorz Łapanowski, zachęca widzów do eksperymentowania w kuchni, odkrywania nowych smaków i kulinarnych inspiracji ale przede wszystkim zmusza do refleksji nad codzienną dietą i nakłania do zmian błędnych nawyków żywieniowych. W swoim programie proponuje rozwiązania, które nie tylko są pyszne ale również czynią nasze życie lepszym. Tematem przewodnim każdego odcinka są produkty, które najczęściej wkładamy do koszyka podczas zakupów, takie jak chleb, jajka czy ziemniaki.
Grzesiek "Łapa" Łapanowski ma ambitny cel: jest nim edukacja kulinarna. Chce przekonać widzów, jak ważne są poszczególne etapy przygotowywania potraw, począwszy do świadomego wyboru składników, poprzez ich odpowiednie zestawienie, właściwą obróbkę, aż do zaskakującego, bliskiego doskonałości efektu końcowego.
W każdym odcinku, Grzegorz przedstawi trzy propozycje dań. W pierwszej części programu, będzie to prezentacja produktu-klucza w jego podstawowej formie. Prowadzący skupi się na walorach odżywczych produktu, jego wartościach zdrowotnych i podstawowym smaku. W drugiej części, sprawdzi przepis pochodzący ze starej polskiej książki kucharskiej (Monatowa, Ćwierciakowiczowa) jednak zamiast używać niezdrowych metod przyrządzania potraw promowanych w zamierzchłych czasach przez kucharzy, zaproponuje zdrowsze rozwiązanie. Puentą programu będzie przygotowanie kreacji Grzegorza inspirowanej produktem-kluczem.
Grzegorz Łapanowski - 26 letni polityk wyżywienia, kucharz z zamiłowania, od 8 lat związany z branżą gastronomiczną. Swoje umiejętności rozwijał w Akademii Kurta Schellera (przez ponad rok był asystentem mistrza), w restauracji wegetariańskiej The Sanctuary w Brighton czy w Pałacu Sobańskich w Warszawie. Na co dzień zajmuje się działaniami mającymi na celu promocję zdrowego żywienia, slow food i fair trade. Jest wolontariuszem w Banku Żywności - prowadzi zajęcia edukacyjne z dziećmi, stworzył książkę kucharską EFTE Cook Book, jest także członkiem Koalicji na rzecz Sprawiedliwego Handlu.
Daty i godziny emisji:
8 listopada, niedziela, godz. 16:40 - odc. 1
9 listopada, poniedziałek, godz. 11:00 - odc. 1
9 listopada, poniedziałek, godz. 02:15 - odc. 1
10 listopada, wtorek, godz. 21:00 - odc. 1
11 listopada, środa, godz. 07:30 - odc. 1
info: kuchnia.tv
Prowadzący Grzegorz Łapanowski, zachęca widzów do eksperymentowania w kuchni, odkrywania nowych smaków i kulinarnych inspiracji ale przede wszystkim zmusza do refleksji nad codzienną dietą i nakłania do zmian błędnych nawyków żywieniowych. W swoim programie proponuje rozwiązania, które nie tylko są pyszne ale również czynią nasze życie lepszym. Tematem przewodnim każdego odcinka są produkty, które najczęściej wkładamy do koszyka podczas zakupów, takie jak chleb, jajka czy ziemniaki.
Grzesiek "Łapa" Łapanowski ma ambitny cel: jest nim edukacja kulinarna. Chce przekonać widzów, jak ważne są poszczególne etapy przygotowywania potraw, począwszy do świadomego wyboru składników, poprzez ich odpowiednie zestawienie, właściwą obróbkę, aż do zaskakującego, bliskiego doskonałości efektu końcowego.
W każdym odcinku, Grzegorz przedstawi trzy propozycje dań. W pierwszej części programu, będzie to prezentacja produktu-klucza w jego podstawowej formie. Prowadzący skupi się na walorach odżywczych produktu, jego wartościach zdrowotnych i podstawowym smaku. W drugiej części, sprawdzi przepis pochodzący ze starej polskiej książki kucharskiej (Monatowa, Ćwierciakowiczowa) jednak zamiast używać niezdrowych metod przyrządzania potraw promowanych w zamierzchłych czasach przez kucharzy, zaproponuje zdrowsze rozwiązanie. Puentą programu będzie przygotowanie kreacji Grzegorza inspirowanej produktem-kluczem.
Grzegorz Łapanowski - 26 letni polityk wyżywienia, kucharz z zamiłowania, od 8 lat związany z branżą gastronomiczną. Swoje umiejętności rozwijał w Akademii Kurta Schellera (przez ponad rok był asystentem mistrza), w restauracji wegetariańskiej The Sanctuary w Brighton czy w Pałacu Sobańskich w Warszawie. Na co dzień zajmuje się działaniami mającymi na celu promocję zdrowego żywienia, slow food i fair trade. Jest wolontariuszem w Banku Żywności - prowadzi zajęcia edukacyjne z dziećmi, stworzył książkę kucharską EFTE Cook Book, jest także członkiem Koalicji na rzecz Sprawiedliwego Handlu.
Daty i godziny emisji:
8 listopada, niedziela, godz. 16:40 - odc. 1
9 listopada, poniedziałek, godz. 11:00 - odc. 1
9 listopada, poniedziałek, godz. 02:15 - odc. 1
10 listopada, wtorek, godz. 21:00 - odc. 1
11 listopada, środa, godz. 07:30 - odc. 1
info: kuchnia.tv
Branża eko pełna optymizmu
Wiodące światowe Targi produktów ekologicznych BioFach
(oraz towarzyszące im Targi kosmetyki naturalnej Vivaness) spodziewają się około 2500 odwiedzających więcej niż w zeszłym roku. Konsumpcja „zielonych” i „ekologicznych” towarów stała się międzynarodowym trendem.
Sektor spodziewa się dwucyfrowego wzrostu za 2009 roku i optymistycznie patrzy w przyszłość. – Co prawda wzorst sprzedaży ekologicznej żywności w 2009 zmniejszył się, wciąż jest wyraźny – zauważa Amarjit Sachota z londyńskiej jednostki badawczej Organic Monitor. – Największy wzrost odnotowywany jest w Europie i Ameryce Północnej, ale popyt wzrasta także w rejonie Azji – Pacyfiku i Ameryce Południowej.
Obszar upraw ekologicznych w Europie wzrósł w 2009 roku z 7,8 do 8,3 hektarów – mówi Helga Willer z FiBL . Sprzedaż ekologicznych produktów na starym kontynencie w 2008 roku wzrosła o 10% i wyniosła 18 mld Euro. (kp)
info: organic-market.info
(oraz towarzyszące im Targi kosmetyki naturalnej Vivaness) spodziewają się około 2500 odwiedzających więcej niż w zeszłym roku. Konsumpcja „zielonych” i „ekologicznych” towarów stała się międzynarodowym trendem.
Sektor spodziewa się dwucyfrowego wzrostu za 2009 roku i optymistycznie patrzy w przyszłość. – Co prawda wzorst sprzedaży ekologicznej żywności w 2009 zmniejszył się, wciąż jest wyraźny – zauważa Amarjit Sachota z londyńskiej jednostki badawczej Organic Monitor. – Największy wzrost odnotowywany jest w Europie i Ameryce Północnej, ale popyt wzrasta także w rejonie Azji – Pacyfiku i Ameryce Południowej.
Obszar upraw ekologicznych w Europie wzrósł w 2009 roku z 7,8 do 8,3 hektarów – mówi Helga Willer z FiBL . Sprzedaż ekologicznych produktów na starym kontynencie w 2008 roku wzrosła o 10% i wyniosła 18 mld Euro. (kp)
info: organic-market.info
5 lis 2009
Znany jest już termin Organic Marketing Forum
5. Organic Marketing Forum odbędzie się w dniach 6 – 7 maja 2010 w Warszawie.
Konferencja wraz z towarzyszącą jej wystawą oraz wycieczka na terenie Warszawy są doskonałym miejscem do rozwoju i inicjacji interesów oraz wymiany wiedzy.Pod patronatem IFOAM EU-Gruppe spotkają się krajowi i międzynarodowi działacze rynku oraz eksperci z ponad 30 krajów. Mottem spotkania będzie: Sprawiedliwie i odpowiedzialnie handlować – Ekologicznie gospodarować – Wygrać przyszłość.
Więcej informacji na stronie: www.organic-marketing-forum.org.
Biokurier objął patronat medialny nad tą imprezą.
3 lis 2009
OrganicNation.Tv
Ludzie, miejsca i produkty – czyli cały Amerykański świat żywności ekologicznej i zrównoważonej pragnie obserwować i badać projekt OrganicNation.tv.
Reporterzy stacji docierają do miejskich ogrodników, rolników, nauczycieli, właścicieli restauracji czy też zwykłych konsumentów. Rozwój tego projektu śledzić można na witrynie internetowej: organicnation.tv
Źródło: organic-market.info
Reporterzy stacji docierają do miejskich ogrodników, rolników, nauczycieli, właścicieli restauracji czy też zwykłych konsumentów. Rozwój tego projektu śledzić można na witrynie internetowej: organicnation.tv
Źródło: organic-market.info
II Forum Rolnictwa Ekologicznego na Dolnym Śląsku
4 grudnia 2009 roku w Karpaczu odbędzie się II Forum Rolnictwa Ekologicznego na Dolnym Śląsku.
Wiodącym tematem spotkania zagadnienia związane z przetwórstwem produktów ekologicznych, a w tym szczególnie przepisy prawne, wymogi weterynaryjne i sanitarne, znakowanie produktów, kontrola i finansowanie. Swoimi doświadczeniami podzielą się również rolnicy i przedsiębiorcy branży ekologicznej. Głównym celem Forum jest wymiana informacji i omówienie praktycznych zagadnień przetwórstwa ekologicznego. Patronat medialny nad sprawować będą: Eko Arka i Biokurier.
Szczegółowy program.
Wiodącym tematem spotkania zagadnienia związane z przetwórstwem produktów ekologicznych, a w tym szczególnie przepisy prawne, wymogi weterynaryjne i sanitarne, znakowanie produktów, kontrola i finansowanie. Swoimi doświadczeniami podzielą się również rolnicy i przedsiębiorcy branży ekologicznej. Głównym celem Forum jest wymiana informacji i omówienie praktycznych zagadnień przetwórstwa ekologicznego. Patronat medialny nad sprawować będą: Eko Arka i Biokurier.
Szczegółowy program.
2 lis 2009
Nie marnuj jedzenia. Wyrzuc do smieci stare przyzwyczajenia
Żywność, która nie została wykorzystana, czyli mówiąc wprost została zmarnowana wywiera wielowymiarowe, negatywne skutki społeczne, ekonomiczne i ekologiczne.
Produkt spożywczy, to nie tylko, to co konsumujemy, ale także produkcja, opakowanie, transport, energia, emisja odpadów przemysłowych.
Wyrzucone produkty spożywcze to także marnotrawstwo energii oraz wody potrzebnej do wytworzenia, transportu i dystrybucji żywności. Jednocześnie marnujemy koszty poniesione na zakup i przygotowanie posiłków oraz produkujemy więcej odpadów.
Więcej informacji na temat negatywnych skutków marnowania żywności oraz sposobów jak je zminimalizować na stronie internetowej: www.niemarnuje.pl
Produkt spożywczy, to nie tylko, to co konsumujemy, ale także produkcja, opakowanie, transport, energia, emisja odpadów przemysłowych.
Wyrzucone produkty spożywcze to także marnotrawstwo energii oraz wody potrzebnej do wytworzenia, transportu i dystrybucji żywności. Jednocześnie marnujemy koszty poniesione na zakup i przygotowanie posiłków oraz produkujemy więcej odpadów.
Więcej informacji na temat negatywnych skutków marnowania żywności oraz sposobów jak je zminimalizować na stronie internetowej: www.niemarnuje.pl
Wystawa Finnmarkslopet 2009
Biegnący Wilk i Republika Ściborska mają zaszczyt zaprosić Państwa na wystawę fotograficzną Finnmarkslopet 2009, która będzie prezentowana na targach
MeetingsPoland.pl Expo 2009 (Targi BTF-ADRENALINA) w dniach 4-5 listopada 2009 roku (od 10:00 do 17:00).
Targi odbywać się będą w Warszawskim Centrum EXPO XXI, Prądzyńskiego 12/14. Więcej informacji na temat wyprawy na stronie: www.biegnacy-wilk.pl oraz w TVP niebawem film z wyprawy "Dojechać do końca".
Jednocześnie zapraszamy na nasze stoisko - tam m.in.:
- po raz pierwszy będziemy promowali nasz nowy produkt dla firm - zielone eventy w Republice Ściborskiej
- prezentacja najbliższej wyprawy Biegnącego Wilka na wyścig
La Grande Odyssee (styczeń 2010)
- wegetariańskie, zdrowe poczęstunki organizowane przez doskonałą sieć sklepów ze zdrową żywnością Żółty Cesarz.
info: Biegnący Wilk
MeetingsPoland.pl Expo 2009 (Targi BTF-ADRENALINA) w dniach 4-5 listopada 2009 roku (od 10:00 do 17:00).
Targi odbywać się będą w Warszawskim Centrum EXPO XXI, Prądzyńskiego 12/14. Więcej informacji na temat wyprawy na stronie: www.biegnacy-wilk.pl oraz w TVP niebawem film z wyprawy "Dojechać do końca".
Jednocześnie zapraszamy na nasze stoisko - tam m.in.:
- po raz pierwszy będziemy promowali nasz nowy produkt dla firm - zielone eventy w Republice Ściborskiej
- prezentacja najbliższej wyprawy Biegnącego Wilka na wyścig
La Grande Odyssee (styczeń 2010)
- wegetariańskie, zdrowe poczęstunki organizowane przez doskonałą sieć sklepów ze zdrową żywnością Żółty Cesarz.
info: Biegnący Wilk
30 paź 2009
Złoty medal dla ekologicznego wina Aronica
Złoty medal Międzynarodowych Targów Poznańskich Polagra 2009 przyznany został firmie Jantoń za ekologiczne wino ARONICA.
Wyróżnione wino produkowane jest według starannie strzeżonej, tradycyjnej receptury zwysokiej jakości soku aroniowego uzyskanego zowoców pochodzących zcertyfikowanych upraw ekologicznych. Jurorzy docenili fakt, że ARONICA jest niezwykle delikatna inawiązuje wsmaku do tradycji polskiego winiarstwa. Dla klientów indywidualnych wino dostępne jest whurtowniach sieci Makro imarketach Carrefour na terenie całej Polski oraz wwybranych sklepach detalicznych (butelka 0,75l kosztuje około 20-25 zł). Firmy zainteresowane dystrybucją ARONICI mogą kontaktować się zproducentem: info@aronica.pl. Więcej informacji http://www.aronica.pl.
29 paź 2009
Jarmark ekologiczny w Toruniu
Zapraszamy na JARMARK ŻYWNOŚCI EKOLOGICZNEJ w Muzeum Etnograficznym w Toruniu w dniu 07.11.2009r (sobota) od godz. 10.00 do 14.00 na Jarmarku można będzie kupić bezpośrednio od rolników ekologicznych wiele produktów, m. in.: warzywa, ziemniaki, przetwory mleczne i mięsne, oleje oraz produkty z przetwórni ekologicznych: przetwory owocowo – warzywne: soki, sałatki, kiszone ogórki czy korniszony, przetwory zbożowe: mąki razowe, kasze, otręby, makarony, kawę orkiszową i wiele innych produktów dla zdrowia.
Wykaz planowanych wystawców na Jarmarku żywności ekologicznej
1. Hurtownia Żywności Ekologicznej Biohurt -
2. Rolmięs
3. EKO – BARĆ Państwo Patalas
4. Gospodarstwo ekologiczne Państwa Pilarskich
5. Gospodarstwo ekologiczne Państwa Godek –
6. Gospodarstwo ekologiczne Państwa Jachymskich -
7. Gospodarstwo ekologiczne Państwa Kloneckich –
8. Gospodarstwo ekologiczne Państwa Gawineckich -
10. EKO Piekarnia –
11. Państwo Magdziak –
12. Bio Food -
13. Gospodarstwo ekologi. Sławomira Józefowicza -
14. Wytwórnia Makaronu BIO
Wykaz planowanych wystawców na Jarmarku żywności ekologicznej
1. Hurtownia Żywności Ekologicznej Biohurt -
2. Rolmięs
3. EKO – BARĆ Państwo Patalas
4. Gospodarstwo ekologiczne Państwa Pilarskich
5. Gospodarstwo ekologiczne Państwa Godek –
6. Gospodarstwo ekologiczne Państwa Jachymskich -
7. Gospodarstwo ekologiczne Państwa Kloneckich –
8. Gospodarstwo ekologiczne Państwa Gawineckich -
10. EKO Piekarnia –
11. Państwo Magdziak –
12. Bio Food -
13. Gospodarstwo ekologi. Sławomira Józefowicza -
14. Wytwórnia Makaronu BIO
28 paź 2009
Najlepsze gospodarstwa ekologiczne wybrane
W trakcie II Dni Naturalnej Żywności Natura FOOD w Łodzi (23-25.10.2009) podsumowano wyniki II edycji konkursu dla gospodarstw ekologicznych w dwu kategoriach „ekologia i środowisko” oraz „ekologiczne gospodarstwo towarowe”.
Do konkursu zgłosiło się 176 gospodarstw, w tym 92 w kategorii „ekologia-środowisko”, a 84 w kategorii „ekologiczne gospodarstwo towarowe”.
Organizatorami było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Centrum Doradztwa Rolniczego oddział w Radomiu, Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego oraz Urzędy Marszałkowskie. Zwycięzcami finału krajowego zostali:
W kategorii „ekologiczne gospodarstwo towarowe”
I miejsce – Wencławski Alfred (woj. warmińsko-mazurskie)
II miejsce – Piasecki Wojciech (woj. łódzkie)
III miejsce - Plotta Jacek (woj. pomorskie)
Wyróżnienia:
Ordysińska Lidia (woj. zachodniopomorskie)
Ewa Smuk Stratenwerth (woj. mazowieckie)
W kategorii „ekologia i środowisko”
I miejsce – Bednarz Krzysztof (woj. świętokrzyskie)
II miejsce – Zdziarski Piotr (woj. kujawsko-pomorskie)
III miejsce – Naparła Jan (woj. podkarpackie)
Laureatom konkursu na szczeblach wojewódzkich oraz na szczeblu ogólnopolskim serdecznie gratulujemy!
Szczegółowe informacje na:
www.odr.net.pl/rolnictwo_ekologiczne/index.php
info: http://ekoarka.com.pl
27 paź 2009
Jarmark ekologiczny w Gliwicach
POLSKI KLUB EKOLOGICZNY
KOŁO MIEJSKIE W GLIWICACH
ZAPRASZA NA:
XIV ŚLĄSKI KIERMASZ ŻYWNOŚCI EKOLOGICZNEJ I TRADYCYJNEJ
W GLIWICACH
KIERMASZ ODBĘDZIE SIĘ:
7 LISTOPADA 2009 (W SOBOTĘ)
W GODZ. 10-15
W HOLU WYDZ. GÓRNICTWA I GEOLOGII
POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ
PRZY UL. AKADEMICKIEJ 2
KOŁO MIEJSKIE W GLIWICACH
ZAPRASZA NA:
XIV ŚLĄSKI KIERMASZ ŻYWNOŚCI EKOLOGICZNEJ I TRADYCYJNEJ
W GLIWICACH
KIERMASZ ODBĘDZIE SIĘ:
7 LISTOPADA 2009 (W SOBOTĘ)
W GODZ. 10-15
W HOLU WYDZ. GÓRNICTWA I GEOLOGII
POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ
PRZY UL. AKADEMICKIEJ 2
26 paź 2009
Po konferencji Żywność Ekologiczna w Twoim Sklepie
Bardzo dziękujemy wszystkim prelegentom oraz słuchaczom, którzy wzięli
udział w zorganizowanej przez Biokurier, Biohurt, Instytut Spraw
Obywatelskich i Międzynarodowe Targi Łódzkie konferencji Żywność
ekologiczna w Twoim Sklepie. Sympozjum odbyło się w ramach II Dni Naturalnej Żywności NATURA FOOD.
W kolejnych prezentacjach wykładowcy prezentowali podstawowe
informacje na temat prawa i oznakowania produktów ekologicznych,
argumenty dlaczego warto korzystać z BIO, czy też wiadomości na temat
zagrożeń związanych z GMO. Nie zabrakło także prelekcji poświęconej
merchandisingowi, czyli sposobom na najlepsze ułożenie towarów na
półce i wystrój sklepu. Wierzymy, że wiedza zdobyta w trakcie
seminariów przyda się Państwu w przyszłości. Serdecznie zapraszamy na
kolejne konferencje!
Zgodnie z obietnicą zamieszczamy, do pobrania prezentację:
K. Przybylak - Gdzie szukać informacji o produktach ekologicznych?
Poniżej jeszcze kilka fotografii z konferencji Żywność ekologiczna w Twoim sklepie i targów Natura Food
Etykiety:
banan bio,
edukacja ekologiczna,
food,
konferencja,
natura,
organic,
sklep,
zywnosc
21 paź 2009
Nowe e!stilo dostępne
Najnowsze e!stilo już w sklepach! W numerze m.in. wywiad z Magdaleną Różczką, polską aktorką, która oprócz swojego zawodu namiętnie „uprawia” bezmięsną dietę, ekologiczny dom oraz szczęśliwą rodzinę. Na rozgrzewkę natomiast felieton Moniki Mrozowskiej.
Ważny temat tego numeru porusza problem transportu koni na rzeź - fakty i zdjęcia mówią same za siebie. Jednak nie piszemy tylko o smutnych sytuacjach. Miłośnicy zwierząt będą mogli przeczytać obszerny i zabawny artykuł o jeżach, które jak się okazuje są całkiem niezłymi sprinterami, jadają skorki i uwielbiają podróżować.
Osoby zainteresowane odzieżowymi trendami jak zwykle zapoznają się z najnowszymi propozycjami etycznej mody, przedstawionej w przepięknej sesji zdjęciowej wykonanej w scenerii jednej z najładniejszych stajni w Polsce. Także specjalnie dla naszych czytelniczek przeszukaliśmy sklepy pod kątem nieskórzanych butów oraz organicznych ubrań, z certyfikatami sprawiedliwego handlu i nie tylko.
W sekcji Uroda tym razem pomocne uwagi na temat pielęgnacji włosów po lecie i oczywiście przepisy na domowy kosmetyk - tym razem odżywki regenerujące.
Zakupoholiczki odnajdą zaskakująco nowatorskie i zielone przybory biurowe w dziale dobre zakupy, a „perfekcyjne Panie domu” zapoznają się z alternatywą proszku do prania - uwaga - orzechem!
Na koniec gwarantujemy, że smakosze spróbują jesiennych przekąsek Doroty i Bogusława Białych - znanych polskich fotografików. Specjalnie dla e!stilo coś smacznego przygotował również Michał Piróg. Szybkie, smaczne i zielone…
E!stilo, cena 6,50 do kupienia w salonach Empik, Ruch, Kolporter, In Medio, Relay.
info: e!stilo
19 paź 2009
Sklep Fairtrade w Alkmaar (Holandia)
Zwiedzając Alkmaar – urokliwe, niewielkie miasto na północy Holandii udało mi się odwiedzić jeden ze sklepów „Wereld Winkel” (Sklepy Świata). Punkt zajmuje się sprzedażą produktów Sprawiedliwego Handlu.
- Idea Fair Trade jest obecna w Holandii bardzo długo, ale nie cieszyła się nigdy dużą popularnością. Sytuacja zmieniła się w ostatnich latach – zainteresowanie produktami z logo FT wyraźnie wzrosło – relacjonuje Teresa van der Loo, która wraz z mężem w l. 80 zajmowała się promocją „sprawiedliwych” produktów przy jednym z kościołów w Alkmaar. W sklepie „Wereld Winkel” znajdują się przede wszystkim towary ozdobne – wisiorki, kolczyki, obrazki, ramki, pocztówki etc. Sklep jest więc ciekawym miejscem dla osób poszukujących pomysłu na drobny prezent lub upominek - można np. zakupić specjalny koszyk z produktami FT (na zdjęciu). Tylko jeden z działów poświęcony jest żywności. Aby obniżyć koszty, w roli ekspedientów sklepu zatrudniono wolontariuszy. (kp)
- Idea Fair Trade jest obecna w Holandii bardzo długo, ale nie cieszyła się nigdy dużą popularnością. Sytuacja zmieniła się w ostatnich latach – zainteresowanie produktami z logo FT wyraźnie wzrosło – relacjonuje Teresa van der Loo, która wraz z mężem w l. 80 zajmowała się promocją „sprawiedliwych” produktów przy jednym z kościołów w Alkmaar. W sklepie „Wereld Winkel” znajdują się przede wszystkim towary ozdobne – wisiorki, kolczyki, obrazki, ramki, pocztówki etc. Sklep jest więc ciekawym miejscem dla osób poszukujących pomysłu na drobny prezent lub upominek - można np. zakupić specjalny koszyk z produktami FT (na zdjęciu). Tylko jeden z działów poświęcony jest żywności. Aby obniżyć koszty, w roli ekspedientów sklepu zatrudniono wolontariuszy. (kp)
15 paź 2009
Żywność ekologiczna w Twoim sklepie... Konferencja BioKuriera
23 października 2009 zapraszamy do Łodzi na targi NATURA FOOD i konferencję Żywność ekologiczna w Twoim sklepie.
Ostateczny grafik naszej konferencji:
ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNA W TWOIM SKLEPIE
10.30: Otwarcie konferencji
10.40: Co to jest BIO? Podstawowe informacje o żywności ekologicznej i produktach ekologicznych (oznakowanie, prawo, certyfikacja) – Dorota Metera (Bioekspert)
11.10: Dlaczego wybierać żywność ekologiczną? – argumenty dla Sprzedawców Janina Sokołowska (PKE Gliwice)
11.40: Barwy, kształty, sposoby ekspozycji i informacji wizualnej w sklepie ekologicznym (Marek Borowiński - MTŁ)
12.10: Przerwa
12.40: Prelekcja + dyskusja z udziałem publiczności „GMO – narastający problem dla producentów, konsumentów i sprzedawców ekologicznej żywności.” - Łukasz Supergan (Greenpeace)
13.10 - EKO to nie tylko żywność - kosmetyki, środki czystości i inne produkty ekologiczne, (Ireneusz Klawikowski, PRO-ECO)
13.40: Kampania Naturalne Geny - przykład potencjalnej marki wspierającej sprzedaż produktów ekologicznych. Jak korzystać ze współpracy z organizacjami pozarządowymi - Szymon Surmacz (ISO)
14.10: Gdzie szukać informacji o produktach i producentach żywności ekologicznej. (Karol Przybylak - Biokurier)
14.40: Zakończenie konferencji
Organizatorzy konferencji:
BioKurier www.biokurier.pl
Instytut Spraw Obywatelskich www.iso.edu.pl
Biohurt - właściciel sklepu internetowego http://tobio.pl
Międzynarodowe Targi Łódzkie - www.mtl.pl
Ostateczny grafik naszej konferencji:
ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNA W TWOIM SKLEPIE
10.30: Otwarcie konferencji
10.40: Co to jest BIO? Podstawowe informacje o żywności ekologicznej i produktach ekologicznych (oznakowanie, prawo, certyfikacja) – Dorota Metera (Bioekspert)
11.10: Dlaczego wybierać żywność ekologiczną? – argumenty dla Sprzedawców Janina Sokołowska (PKE Gliwice)
11.40: Barwy, kształty, sposoby ekspozycji i informacji wizualnej w sklepie ekologicznym (Marek Borowiński - MTŁ)
12.10: Przerwa
12.40: Prelekcja + dyskusja z udziałem publiczności „GMO – narastający problem dla producentów, konsumentów i sprzedawców ekologicznej żywności.” - Łukasz Supergan (Greenpeace)
13.10 - EKO to nie tylko żywność - kosmetyki, środki czystości i inne produkty ekologiczne, (Ireneusz Klawikowski, PRO-ECO)
13.40: Kampania Naturalne Geny - przykład potencjalnej marki wspierającej sprzedaż produktów ekologicznych. Jak korzystać ze współpracy z organizacjami pozarządowymi - Szymon Surmacz (ISO)
14.10: Gdzie szukać informacji o produktach i producentach żywności ekologicznej. (Karol Przybylak - Biokurier)
14.40: Zakończenie konferencji
Organizatorzy konferencji:
BioKurier www.biokurier.pl
Instytut Spraw Obywatelskich www.iso.edu.pl
Biohurt - właściciel sklepu internetowego http://tobio.pl
Międzynarodowe Targi Łódzkie - www.mtl.pl
Etykiety:
edukacja ekologiczna,
food,
konferencja,
natura,
sklep,
żywność
Ekologiczny Rzeźnik ... w Holandii
Mięso i podroby wołowe, wieprzowe, kozie a nawet owcze. Oczywiście w jakości BIO. Wszystko znakomicie zaprezentowane i na wyciągnięcie ręki. W trakcie wizyty w Holandii udało mi się odwiedzić sklep mięsny „De Groene Slager”( www.degroeneslager.nl) w Alkmaar.
- Zainteresowanie ekologicznymi wędlinami jest z roku na rok coraz większe. W 2008 roku nasze obroty wzrosły o 8%. Konsumenci przywiązują coraz większą uwagę do jakości i miejsca pochodzenia produktu. Cena nierzadko schodzi na dalszy plan. Dobrze znamy naszych dostawców i ufamy im – ich lista wywieszona jest także w sklepie, na specjalnej tablicy – wyjaśnia Ad Dekker, właściciel sklepu. – Trudno jednoznacznie określić sylwetkę klienta De Groene Slager. -Zaglądają do nas zarówno osoby zamożne jak „ideowcy” (jest ich więcej), którzy wcale nie są przesadnie bogaci. Mamy sporą grupę stałych klientów –mówi Ad Dekker. Oprócz ekologicznego mięsa, w ofercie sklepu znajdują się także ekologiczne wina i przyprawy. (kp)
- Zainteresowanie ekologicznymi wędlinami jest z roku na rok coraz większe. W 2008 roku nasze obroty wzrosły o 8%. Konsumenci przywiązują coraz większą uwagę do jakości i miejsca pochodzenia produktu. Cena nierzadko schodzi na dalszy plan. Dobrze znamy naszych dostawców i ufamy im – ich lista wywieszona jest także w sklepie, na specjalnej tablicy – wyjaśnia Ad Dekker, właściciel sklepu. – Trudno jednoznacznie określić sylwetkę klienta De Groene Slager. -Zaglądają do nas zarówno osoby zamożne jak „ideowcy” (jest ich więcej), którzy wcale nie są przesadnie bogaci. Mamy sporą grupę stałych klientów –mówi Ad Dekker. Oprócz ekologicznego mięsa, w ofercie sklepu znajdują się także ekologiczne wina i przyprawy. (kp)
13 paź 2009
Zielarska Podręczna Apteczka Domowa
„Ludzie prości biorą rzeczy po prostu: dla nich kuchnia przyrody jest zdrowsza od kuchni chemika. Organizm nie może zyskać na połykaniu martwych nieorganicznych ciał, chociażby uznanych przez „naukę” za potrzebne. Żywy ustrój ludzki powinien być zasilany żywymi, organicznymi składnikami (z roślin i zwierząt dop. zp.). Powyższymi słowami w swym „Zielniku Lekarskim” uzasadniał walory i skuteczność ziołowych kuracji oraz przyrodolecznictwa dr August Czarnowski, znany przedwojenny lekarz i propagator ziołolecznictwa. Dzisiaj również ekologiczna profilaktyka głosi podobne poglądy. Jej propagatorzy uważają bowiem ze to żywność ekologiczna, naturalna uprawiana bez chemii, również zioła powinny być naszym pierwszym lekarstwem. Dlatego warto doceniać na powrót proste domowe i ludowe kuracje pomagające usunąć wiele pospolitych dolegliwości i chorób. To zarazem stanowi wielką nadzieję dla każdego kto stara się dbać o swe zdrowie….
(ze wstępu autora)
PORADNIK ZAWIERA:
- Ponad 200 porad, przepisów, opisów stosowania wielu ziół m.in. hyzopu, jeżówki, podbiału, mniszka, dzikich owoców m. in. bzu czarnego, poziomek, produktów m.in. octu, ryżu, gryki, prosa, kawy zbożowej, zapomnianych leków ludowych m.in. gliny, węgla, żywicy, kadzidła i olejków
- Liczne kuracje na pospolite zagrożenia zdrowia i dolegliwości, od wątroby, żołądka, reumatyzmu począwszy, na dolegliwościach serca, nerwów, chorobach kobiecych, skóry, dróg oddechowych skończywszy
- Kuracje wzmacniające odporność organizmu i chroniące przed chorobami
- Proste przepisy sporządzania leków ziołowych, mikstur, maści, kompresów
Książka dostępna jest w sklepie internetowym Wydawnictwa Gaj:
http://sklep.wydawnictwogaj.pl
12 paź 2009
Warsztaty Pięć Smaków
Pracownia PIĘĆ SMAKÓW zaprasza do udziału w najbliższych warsztatach gotowania dla zdrowia:
7 listopada 2009 - "ODCHUDZANIE DLA ZDROWIA "
8 listopada 2009 - "GOTOWANIE WG PIĘCIU PRZEMINA OD PODSTAW"
5 grudnia 2009 - "ZIMOWE GOTOWANIE – ROZGRZEWA I WZMACNIA ODPORNOŚĆ”
Więcej informacji: http://www.piecsmakow.com.pl
7 listopada 2009 - "ODCHUDZANIE DLA ZDROWIA "
8 listopada 2009 - "GOTOWANIE WG PIĘCIU PRZEMINA OD PODSTAW"
5 grudnia 2009 - "ZIMOWE GOTOWANIE – ROZGRZEWA I WZMACNIA ODPORNOŚĆ”
Więcej informacji: http://www.piecsmakow.com.pl
Z wizytą w holenderskich eko-sklepach
W trakcie wizyty w Holandii udało mi się odwiedzić dwa tamtejsze sklepy z żywnością ekologiczną.
Pierwszy z nich należał do sieci Natuur Winkel (http://www.naturwinkel.nl). Klientom oferuje się tam całą gamę BIO produktów: od żywności poprzez ręczniki, kosmetyki, środki czystości, na karmie dla zwierząt skończywszy. Dostępne są także specjalne paczki, w których na życzenie klientów regularnie umieszcza się, w ramach abonamentu, określone produkty ekologiczne. Drugi sklep znajdował się w miejscowości Zwolle.
Oto kilka zdjęć:
Pierwszy z nich należał do sieci Natuur Winkel (http://www.naturwinkel.nl). Klientom oferuje się tam całą gamę BIO produktów: od żywności poprzez ręczniki, kosmetyki, środki czystości, na karmie dla zwierząt skończywszy. Dostępne są także specjalne paczki, w których na życzenie klientów regularnie umieszcza się, w ramach abonamentu, określone produkty ekologiczne. Drugi sklep znajdował się w miejscowości Zwolle.
Oto kilka zdjęć:
9 paź 2009
Wizyty w gospodarstwach ekologicznych bardzo potrzebne!
Z niedawno przeprowadzonych badań wynika, że wielu uczniów szkół podstawowych nie wie nawet, że chleb pochodzi z pszenicy, że mleko pochodzi od krów a nie z butelek. Wnioskiem płynącym z raportu naukowców Kingston University jest wezwanie do zwiększenia środków finansowych na wsparcie gospodarstw edukacyjno – promocyjnych.
Według badaczy odwiedziny gospodarstwa są niezbędne, aby rozwiać brak wiedzy o pochodzeniu i składzie żywności wśród dzieci. Pomagają także one nauczycielom w pracy edukacyjnej. Badanie, w trakcie których przeprowadzono rozmowy z rolnikami, nauczycielami i rodzicami, wykazały także, że 54% rodziców dowiedziało się czegoś od dziecka odwiedzającego gospodarstwo, przy czym 16% rodziców twierdziło, że będą bardziej skłonni do kupowania większej ilości lokalnych, sezonowych produktów ekologicznych. (kp)
Źródło: organicmarket.info
7 paź 2009
Pierwsza Międzynarodowa Nagroda Wina Biologicznego MUNDUSvini BioFach
Od 2010 r. oferta w segmencie wina Wiodących Światowych Targów Wyrobów Biologicznych poszerzona będzie o jeszcze jedno ciekawe wydarzenie: BioFach i wydawnictwo MUNDUSvini/Meininger Verlag po raz pierwszy organizują nominację do Międzynarodowej Nagrody Wina Biologicznego MUNDUSvini BioFach.
W 2009 r. łącznie 318 wystawców wina biologicznego zaprezentowało publiczności wynik swojego winiarskiego rzemiosła. Oczekuje się, że zgłoszenia do nominacji do pierwszej Międzynarodowej Nagrody Wina Biologicznego 2010 obejmą 700 win. Specjalistyczne międzynarodowe jury dokona wstępnej degustacji i oceny przedstawionych próbek win. Oficjalne nadanie medali odbędzie się podczas targów w dniach od 17 do 20 lutego 2010 w Messezentrum Nürnberg – Centrum Targów w Norymberdze.
Celem Międzynarodowej Nagrody Wina Biologicznego MUNDUSvini BioFach jest wspieranie jakości i sprzedaży rynkowej win pochodzących z upraw biologicznych. Ogłaszany konkurs w pierwszej kolejności stworzyć ma producentom, winogrodnikom, importerom oraz konsumentom forum, umożliwiające porównywanie poszczególnych win między sobą, natomiast w dalszej kolejności być cenną pomocą dla konsumenta przy podejmo-waniu decyzji i wspierać jego orientację przy zakupie wina.
źródło: Biofach
30 wrz 2009
Korzenie Codex Alimentarius a współczesny świat - seminarium
Ten kto kontroluje produkcję żywności, rządzi ludźmi - Henry Kissinger
Cykl seminariów. Więcej: http://www.kodeks-a-zdrowie.pl
WARSZAWA 27.10.09
Miejsce: Arena Ursynów ul.Pileckiego 122
WROCŁAW 28.10.09
Miejsce: WKRÓTCE
POZNAŃ 29.10.09
I.C.B. PAN ul. Z. Noskowskiego 12/14
źródło: ICPPC
Cykl seminariów. Więcej: http://www.kodeks-a-zdrowie.pl
WARSZAWA 27.10.09
Miejsce: Arena Ursynów ul.Pileckiego 122
WROCŁAW 28.10.09
Miejsce: WKRÓTCE
POZNAŃ 29.10.09
I.C.B. PAN ul. Z. Noskowskiego 12/14
źródło: ICPPC
Giełda Zdrowej Żywności i Produktów Naturalnych ORGANIC
Do Szczecina przyjadą producenci, dystrybutorzy i handlowcy z całej Polski, aby zaprezentować swoje najnowsze produkty i usługi. To już 5 impreza z tego cyklu.
Giełda ORGANIC odbywa się równocześnie z Targami Wykończenia i Wyposażenia Wnętrz WSZYSTKO DLA DOMU, tworząc wspólnie jedno w większych wydarzeń targowych w tej części kraju. Wystawcy wciąż jeszcze mogą się zgłaszać. Więcej informacji o targach: mts.pl/index.php (kp)
info: Międzynarodowe Targi Szczecińskie
Giełda ORGANIC odbywa się równocześnie z Targami Wykończenia i Wyposażenia Wnętrz WSZYSTKO DLA DOMU, tworząc wspólnie jedno w większych wydarzeń targowych w tej części kraju. Wystawcy wciąż jeszcze mogą się zgłaszać. Więcej informacji o targach: mts.pl/index.php (kp)
info: Międzynarodowe Targi Szczecińskie
29 wrz 2009
10 numer BioKuriera dostępny on line
Jesienny (10) numer BioKuriera można już pobrać w postaci pliku pdf. Zapraszamy na http://biokurier.pl do działu archiwum.
W numerze:
- kuchnia francuska w stylu eko
- ekologiczne sery
- ekologiczne musztardy
- zioła prowansalskie
- o ekologicznych brzoskwiniach i morelach
- aktualności ze świata BIO
- porady
- KONKURS (do wygrania ekologiczna kawa Fairtrade, gadżety, książki)
Przyjemnej lektury!
W numerze:
- kuchnia francuska w stylu eko
- ekologiczne sery
- ekologiczne musztardy
- zioła prowansalskie
- o ekologicznych brzoskwiniach i morelach
- aktualności ze świata BIO
- porady
- KONKURS (do wygrania ekologiczna kawa Fairtrade, gadżety, książki)
Przyjemnej lektury!
Etykiety:
biokurier,
jesień,
musztarda bio,
nr 10,
zioła prowansalskie
28 wrz 2009
Żywność ekologiczna w Twoim sklepie... Konferencja BioKuriera
Redakcja BioKuriera, firma Biohurt, Instytut Spraw Obywatelskich oraz Międzynarodowe Targi Łódzkie mają zaszczyt zaprosić na II konferencję BioKuriera pt. "Żywność ekologiczna w Twoim sklepie".
Konferencja odbędzie się 23 października, w trakcie Targów NATURA FOOD w Łodzi (http://www.mtl.lodz.pl/fair/web/index/id/96)
Oto program:
ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNA W TWOIM SKLEPIE
11.00 Otwarcie konferencji
11.10- Co to jest BIO? Podstawowe informacje o żywności ekologicznej i produktach ekologicznych (oznakowanie, prawo, certyfikacja) – Dorota Metera (Bioekspert)
11.40 Dlaczego wybierać żywność ekologiczną? argumenty dla Sprzedawców Janina Sokołowska (PKE Gliwice)
12.10 - Barwy, kształty, sposoby ekspozycji i informacji wizualnej w sklepie ekologicznym (Marek Borowiński - MTŁ Targi Łódzkie)
12.40 – Tradycyjny i internetowy sklep z żywnością ekologiczną - doświadczenia i porady - przedstawiciel sieci Żółty Cesarz.
13.10 - - Prelekcja + dyskusja z udziałem publiczności GMO; narastający problem dla producentów ekologicznej żywności. - Łukasz Supergan (Greenpeace)
14.00 - EKO to nie tylko żywność - kosmetyki, środki czystości i inne produkty ekologiczne, (Ireneusz Klawikowski, PRO-ECO)
14.30 - Kampania Naturalne Geny - przykład potencjalnej marki wspierającej sprzedaż produktów ekologicznych. Jak korzystać ze współpracy z organizacjami pozarządowymi - Szymon Surmacz (Instytut Spraw Obywatelskich)
15.00 - Gdzie szukać informacji o produktach i producentach żywności ekologicznej. (Karol Przybylak - Biokurier)
15.30 – Zakończenie konferencji
Możliwe są jeszcze zmiany w ramówce.
Serdecznie zapraszamy!
Konferencja odbędzie się 23 października, w trakcie Targów NATURA FOOD w Łodzi (http://www.mtl.lodz.pl/fair/web/index/id/96)
Oto program:
ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNA W TWOIM SKLEPIE
11.00 Otwarcie konferencji
11.10- Co to jest BIO? Podstawowe informacje o żywności ekologicznej i produktach ekologicznych (oznakowanie, prawo, certyfikacja) – Dorota Metera (Bioekspert)
11.40 Dlaczego wybierać żywność ekologiczną? argumenty dla Sprzedawców Janina Sokołowska (PKE Gliwice)
12.10 - Barwy, kształty, sposoby ekspozycji i informacji wizualnej w sklepie ekologicznym (Marek Borowiński - MTŁ Targi Łódzkie)
12.40 – Tradycyjny i internetowy sklep z żywnością ekologiczną - doświadczenia i porady - przedstawiciel sieci Żółty Cesarz.
13.10 - - Prelekcja + dyskusja z udziałem publiczności GMO; narastający problem dla producentów ekologicznej żywności. - Łukasz Supergan (Greenpeace)
14.00 - EKO to nie tylko żywność - kosmetyki, środki czystości i inne produkty ekologiczne, (Ireneusz Klawikowski, PRO-ECO)
14.30 - Kampania Naturalne Geny - przykład potencjalnej marki wspierającej sprzedaż produktów ekologicznych. Jak korzystać ze współpracy z organizacjami pozarządowymi - Szymon Surmacz (Instytut Spraw Obywatelskich)
15.00 - Gdzie szukać informacji o produktach i producentach żywności ekologicznej. (Karol Przybylak - Biokurier)
15.30 – Zakończenie konferencji
Możliwe są jeszcze zmiany w ramówce.
Serdecznie zapraszamy!
Jarmark z żywnością ekologiczną w Toruniu
10 października (sobota), w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, odbędzie się Jarmark z żywnością ekologiczną. Kiermasz potrwa od godz. 10 do 14.
Na Jarmarku można będzie kupić bezpośrednio od rolników ekologicznych wiele produktów, m.in.: warzywa, ziemniaki, przetwory mleczne i mięsne, oleje oraz produkty z przetwórni ekologicznych: przetwory owocowo – warzywne: soki, sałatki, kiszone ogórki czy korniszony, przetwory zbożowe: mąki razowe, kasze, otręby, makarony, kawę orkiszową i wiele innych produktów dla zdrowia.
Wykaz planowanych wystawców na Jarmarku żywności ekologicznej:
1.Hurtownia Żywności Ekologicznej Biohurt biohurt.pl
2. Rolmięs rolmies.pl
3. EKO – BARĆ Państwo Patalas
4. Gospodarstwo ekologiczne Państwa Pilarskich ekopilarscy.republika.pl
5. Gospodarstwo ekologiczne Państwa Godek
6. Gospodarstwo ekologiczne Państwa Jachymskich
7. Gospodarstwo ekologiczne Państwa Kloneckich
8. Gospodarstwo ekologiczne Państwa Gawineckich
9. EKO Piekarnia www.ekopiekarnia.republika.pl
10. Państwo Magdziak
11. Bio Food biofood.pl
12.Gospodarstwo ekologiczne Sławomira Józefowicza -
13.Wytwórnia Makaronu BIO biobabalscy.pl
info: Ekoland, oddział kujawsko - pomorski
Na Jarmarku można będzie kupić bezpośrednio od rolników ekologicznych wiele produktów, m.in.: warzywa, ziemniaki, przetwory mleczne i mięsne, oleje oraz produkty z przetwórni ekologicznych: przetwory owocowo – warzywne: soki, sałatki, kiszone ogórki czy korniszony, przetwory zbożowe: mąki razowe, kasze, otręby, makarony, kawę orkiszową i wiele innych produktów dla zdrowia.
Wykaz planowanych wystawców na Jarmarku żywności ekologicznej:
1.Hurtownia Żywności Ekologicznej Biohurt biohurt.pl
2. Rolmięs rolmies.pl
3. EKO – BARĆ Państwo Patalas
4. Gospodarstwo ekologiczne Państwa Pilarskich ekopilarscy.republika.pl
5. Gospodarstwo ekologiczne Państwa Godek
6. Gospodarstwo ekologiczne Państwa Jachymskich
7. Gospodarstwo ekologiczne Państwa Kloneckich
8. Gospodarstwo ekologiczne Państwa Gawineckich
9. EKO Piekarnia www.ekopiekarnia.republika.pl
10. Państwo Magdziak
11. Bio Food biofood.pl
12.Gospodarstwo ekologiczne Sławomira Józefowicza -
13.Wytwórnia Makaronu BIO biobabalscy.pl
info: Ekoland, oddział kujawsko - pomorski
Sprawiedliwy Handel w Polsce
Przybliżenie zasad funkcjonowania Sprawiedliwego Handlu (ang. Fair Trade) oraz dyskusja na temat szans rozwoju ruchu w Polsce to główny cel konferencji „Co Sprawiedliwy Handel wnosi do polskiej gospodarki?”. Spotkanie, które organizuje Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu oraz Ministerstwo Gospodarki, we współpracy z partnerami biznesowymi, tj. Det Norske Veritas i PKN Orlen S.A. odbędzie się 2 października br.
Ruch Sprawiedliwego Handlu istnieje w Europie i Ameryce Północnej od prawie 50 lat. Jest on moderowany przez organizacje pozarządowe, których celem jest pomoc marginalizowanym społecznościom krajów rozwijających się poprzez budowę ich podmiotowości i potencjałów ekonomicznych oraz rozwój sprzedaży wytwarzanych przez nie produktów. W prosty sposób pozwala konsumentom na zakup towarów wysokiej jakości, a jednocześnie udzielenie pomocy i wyrażenie poparcia dla etycznych praktyk handlowych.
Certyfikat Fairtrade przyznawany jest obecnie produktom spożywczym, roślinom ozdobnym, bawełnie i piłkom sportowym. W Polsce, według szacunków organizacji pozarządowych, ok. 3 proc. konsumentów rozpoznaje logo Fairtrade. Towary Sprawiedliwego Handlu dostępne są w jednej z polskich sieci delikatesów, sklepach ze zdrową żywnością, sklepach internetowych, a także ofercie nielicznych kawiarni i restauracji.
W wielu innych krajach rozpoznawalność logo Fairtrade jest bardzo wysoka, np. w Wielkiej Brytanii odsetek ten sięga 70 proc. Oprócz dynamicznie rosnącej sprzedaży produktów poparcie dla ruchu objawia się też takimi inicjatywami, jak miasta oraz szkoły Sprawiedliwego Handlu.
Konferencja „Co sprawiedliwy Handel wnosi do polskiej gospodarki” odbędzie się 2 października br. o godz. 11:00 w Centrum Prasowym PAP przy ul. Brackiej 6/8 w Warszawie. Podczas spotkania będzie możliwość dyskusji z p. Hugo Enrique Roblero Gordillo, reprezentantem zrzeszenia spółdzielni drobnych producentów kawy z meksykańskiego stanu Chiapas, który w dniach 1-6 października br. będzie gościł w Polsce na zaproszenie Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu.
Do udziału w konferencji zaproszeni zostali reprezentanci resortów i urzędów zaangażowanych w promowanie zrównoważonego rozwoju w Polsce, a także przedstawiciele biznesu, m.in. BOMI S.A., Żółty Cesarz oraz Kępa Cafe.
źródło: Ministerstwo Gospodarki
Ruch Sprawiedliwego Handlu istnieje w Europie i Ameryce Północnej od prawie 50 lat. Jest on moderowany przez organizacje pozarządowe, których celem jest pomoc marginalizowanym społecznościom krajów rozwijających się poprzez budowę ich podmiotowości i potencjałów ekonomicznych oraz rozwój sprzedaży wytwarzanych przez nie produktów. W prosty sposób pozwala konsumentom na zakup towarów wysokiej jakości, a jednocześnie udzielenie pomocy i wyrażenie poparcia dla etycznych praktyk handlowych.
Certyfikat Fairtrade przyznawany jest obecnie produktom spożywczym, roślinom ozdobnym, bawełnie i piłkom sportowym. W Polsce, według szacunków organizacji pozarządowych, ok. 3 proc. konsumentów rozpoznaje logo Fairtrade. Towary Sprawiedliwego Handlu dostępne są w jednej z polskich sieci delikatesów, sklepach ze zdrową żywnością, sklepach internetowych, a także ofercie nielicznych kawiarni i restauracji.
W wielu innych krajach rozpoznawalność logo Fairtrade jest bardzo wysoka, np. w Wielkiej Brytanii odsetek ten sięga 70 proc. Oprócz dynamicznie rosnącej sprzedaży produktów poparcie dla ruchu objawia się też takimi inicjatywami, jak miasta oraz szkoły Sprawiedliwego Handlu.
Konferencja „Co sprawiedliwy Handel wnosi do polskiej gospodarki” odbędzie się 2 października br. o godz. 11:00 w Centrum Prasowym PAP przy ul. Brackiej 6/8 w Warszawie. Podczas spotkania będzie możliwość dyskusji z p. Hugo Enrique Roblero Gordillo, reprezentantem zrzeszenia spółdzielni drobnych producentów kawy z meksykańskiego stanu Chiapas, który w dniach 1-6 października br. będzie gościł w Polsce na zaproszenie Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu.
Do udziału w konferencji zaproszeni zostali reprezentanci resortów i urzędów zaangażowanych w promowanie zrównoważonego rozwoju w Polsce, a także przedstawiciele biznesu, m.in. BOMI S.A., Żółty Cesarz oraz Kępa Cafe.
źródło: Ministerstwo Gospodarki
25 wrz 2009
Żywność ekologiczna zdrowsza niż konwencjonalna…
Nowy raport francuskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności (AFSSA) uznał, że ekologiczna żywność jest wartościowsza od konwencjonalnej. Zawiera mniej azotanów i pestycydów, które wiążą się z szeregiem problemów zdrowotnych, m.in. cukrzycą i chorobą Alzheimera.
Raport stwierdza, że żywność ekologiczna ma wyższy poziom minerałów i przeciwutleniaczy i niesie ze sobą także inne korzyści. - To bezstronny przegląd dostępnych danych, w przeciwieństwie do innego opublikowanego niedawno przeglądu na zlecenie UK Food Standards Agency, który był szeroko relacjonowany w mediach, a który stwierdzał, że żywność ekologiczna nie przynosi znaczących korzyści – twierdzi Shane Heaton dietetyk Australijskiego Stowarzyszenia Rolników Ekologicznych.
Francuski raport porównuje znacznie więcej czynników niż jego brytyjski odpowiednik. Bierze także pod uwagę kryteria takie jak: zawartość antyoksydantów, resztek pestycydów, czy poziom azotanów. Raport dostępny jest w pliku PDF tutaj.
Podstawowe wnioski płynące z raportu Francuskiej Agencji Bezpieczeństwa Żywności:
1. Rośliny ekologiczne zawierają więcej masy suchej
2. Rośliny ekologiczne mają wyższy poziom minerałów.
3. Rośliny ekologiczne zawierają więcej przeciwutleniaczy, takich jak fenole i kwasu salicylowego (wiadomo, że przeciwutleniacze chronią przed nowotworami, chorobami serca i wielu innych problemów zdrowotnych)
4. Poziom węglowodanów, białek i witamin jest wystarczająco udokumentowany
5. W blisko 100% organiczne produkty nie zawierają żadnych pozostałości pestycydów
6. Warzywa ekologiczne zawierają około 50% mniej azotanów, (wysokie stężenie azotanów jest powiązane z szeregiem problemów zdrowotnych, m.in. cukrzycy i choroby Alzheimera)
7. Zboża ekologiczne zawierają podobny poziom mitotoksyn co konwencjonalne
8. Ekologicznie hodowane bydło zawiera więcej chudego mięsa i więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych, niż ich konwencjonalne odpowiedniki
9. Filety z kurczaków ekologicznych zawierają 2 - 3 razy mniej tłuszczu i zawierają więcej kwasów tłuszczowych Omega 3 (które działają antyrakowo i prozdrowotnie).
Źródło: organic-market.info
16 wrz 2009
Przestawiciel małych producentów ekokawy fairtrade w Polsce
Dzięki staraniom Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu, w dniach 1-6 .10.2009 będzie przebywał w Polsce Hugo Enrique Roblero Gordillo - przedstawiciel FIECH- zrzeszenia spółdzielni drobnych producentów kawy ze stanu Chiapas w Meksyku współpracującej z ruchem Sprawiedliwego Handlu.
Jest to pierwsza tego typu wizyta w naszym kraju. Ta rozpowszechniona i popularna w Europie inicjatywa stała się możliwa dzięki współpracy z austriacką organizacją Sprawiedliwego Handlu - EZA. Program obejmuje:
1-3.10: Warszawa gdzie w dniu 2.10.2009 planowana jest konferencja prasowa (informacja w terminie późniejszym) oraz wręczenie dyplomu Sprawiedliwego Handlu spółdzielni uczniowskiej „Kardamon” z I Społecznego LO w Warszawie (ul. Bednarska godz. 13:50). Spółdzielnia jako pierwsza w Polsce inicjatywa uczniowska podjęła sprzedaż produktów Sprawiedliwego Handlu.
2.10. godz: 18:30 w Kępa Cafe – Spotkanie z przedstawicielami organizacji i firm oraz osobami wspierającymi Sprawiedliwy Handel. Wszyscy chętni będą mile widziani. Koordynacja spotkania – Paweł Osipowski tel. 600373724
4-6.10 Gdańsk gdzie w dniu 5 października planowane jest spotkanie z przedstawicielami RM i Zarządu Miasta Gdańsk, spotkania w z uczniami w gdańskich szkołach. Odbędzie się także spotkanie z uczniami szkół średnich w Kwidzyniu organizowane przez Fundację Ekoinicjatywa.
Przedstawiciel Zrzeszenia FIECH w trakcie pobytu w Polsce (1-6.10.2009) będzie dzielił się wiedzą na temat uprawy i produkcji dobrej organicznej kawy z certyfikatem Fairtrade, udzieli również odpowiedzi na pytania: jak rozpoczęła się i co daje współpraca jego społeczności z organizacjami Sprawiedliwego Handlu.
Pan Girdillo, jest kierownikiem meksykańskiej federacji Federación Indígena Ecológica de Chiapas (FIECH),zrzeszającej ekologiczne spółdzielnie rolne złożone z drobnych rolników. Federacja powstała w 1996 roku w ubogim i rolniczym stanie Meksyku –Chiapas.
W niedługim czasie od powstania dzięki podjęciu współpracy z EZA- austriacką Organizacją Sprawiedliwego Handlu oraz niemiecką organizacją GEPA federacja uzyskała certyfikacje Fairtrade na swoje produkty i mogła rozpocząć ich sprzedaż na rynkach zagranicznych. Zawarcie długoterminowych umów z zagranicznymi partnerami umożliwiło zrzeszeniu uzyskanie zdolności kredytowej niezbędnej do budowy własnego potencjału produkcyjnego.
FIECH zrzesza około 2030 drobnych producentów (w tym 700 kobiet) z mniejszości etnicznych Tzotzil, Tzeltal i Mame z ponad 120 społeczności wiejskich na południu Chiapas. Ich ziemie uprawne są wciąż organizowane na zasadzie „ejidal”, co oznacza, że ziemia należy do społeczności, a członkom przysługuje „tylko” prawo jej użytkowania. Działki są mniejsze od 1 ha.
źródło: Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu "Trzeci Świat i My"
Jest to pierwsza tego typu wizyta w naszym kraju. Ta rozpowszechniona i popularna w Europie inicjatywa stała się możliwa dzięki współpracy z austriacką organizacją Sprawiedliwego Handlu - EZA. Program obejmuje:
1-3.10: Warszawa gdzie w dniu 2.10.2009 planowana jest konferencja prasowa (informacja w terminie późniejszym) oraz wręczenie dyplomu Sprawiedliwego Handlu spółdzielni uczniowskiej „Kardamon” z I Społecznego LO w Warszawie (ul. Bednarska godz. 13:50). Spółdzielnia jako pierwsza w Polsce inicjatywa uczniowska podjęła sprzedaż produktów Sprawiedliwego Handlu.
2.10. godz: 18:30 w Kępa Cafe – Spotkanie z przedstawicielami organizacji i firm oraz osobami wspierającymi Sprawiedliwy Handel. Wszyscy chętni będą mile widziani. Koordynacja spotkania – Paweł Osipowski tel. 600373724
4-6.10 Gdańsk gdzie w dniu 5 października planowane jest spotkanie z przedstawicielami RM i Zarządu Miasta Gdańsk, spotkania w z uczniami w gdańskich szkołach. Odbędzie się także spotkanie z uczniami szkół średnich w Kwidzyniu organizowane przez Fundację Ekoinicjatywa.
Przedstawiciel Zrzeszenia FIECH w trakcie pobytu w Polsce (1-6.10.2009) będzie dzielił się wiedzą na temat uprawy i produkcji dobrej organicznej kawy z certyfikatem Fairtrade, udzieli również odpowiedzi na pytania: jak rozpoczęła się i co daje współpraca jego społeczności z organizacjami Sprawiedliwego Handlu.
Pan Girdillo, jest kierownikiem meksykańskiej federacji Federación Indígena Ecológica de Chiapas (FIECH),zrzeszającej ekologiczne spółdzielnie rolne złożone z drobnych rolników. Federacja powstała w 1996 roku w ubogim i rolniczym stanie Meksyku –Chiapas.
W niedługim czasie od powstania dzięki podjęciu współpracy z EZA- austriacką Organizacją Sprawiedliwego Handlu oraz niemiecką organizacją GEPA federacja uzyskała certyfikacje Fairtrade na swoje produkty i mogła rozpocząć ich sprzedaż na rynkach zagranicznych. Zawarcie długoterminowych umów z zagranicznymi partnerami umożliwiło zrzeszeniu uzyskanie zdolności kredytowej niezbędnej do budowy własnego potencjału produkcyjnego.
FIECH zrzesza około 2030 drobnych producentów (w tym 700 kobiet) z mniejszości etnicznych Tzotzil, Tzeltal i Mame z ponad 120 społeczności wiejskich na południu Chiapas. Ich ziemie uprawne są wciąż organizowane na zasadzie „ejidal”, co oznacza, że ziemia należy do społeczności, a członkom przysługuje „tylko” prawo jej użytkowania. Działki są mniejsze od 1 ha.
źródło: Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu "Trzeci Świat i My"
Etykiety:
cafe; michel; bio; kawa,
chiapas,
ekologiczna,
fairtrade,
meksyk,
wizyta
Misja: bioróżnorodność - coraz bliżej do konferencji
Misja: Bioróżnorodność. Dawne odmiany roślin uprawnych i rasy zwierząt gospodarskich - ochrona różnorodności biologicznej w rolnictwie - to temat konferencji, która odbędzie się w Bachotku k. Brodnicy w dniach 1-3 października 2009.
Głównym celem Konferencji jest integracja środowisk naukowych i praktyków zajmujących się rolniczą różnorodnością biologiczną w naszym kraju. Ważnym aspektem jest także wymiana doświadczeń z podobnymi instytucjami z zagranicy.
Do zaprezentowania swoich doświadczeń w zakresie bioróżnorodności rolniczej zaproszone zostaną (lub już zostały) osoby z instytutów naukowych oraz organizacji pozarządowych, które są specjalistami w tej dziedzinie (m.in. Społeczny Instytut Ekologiczny, Heifer Polska, Pro Specie Rara, Kokopelli).
Poruszone zostaną tematy dotyczące poszczególnych ras zwierząt, grup roślin uprawnych oraz kilka innych zagadnień związanych z tematem Konferencji. Przygotowujemy także grupy robocze (warsztatowe), na których będzie można bardziej szczegółowo zapoznać się z interesującymi Państwa zagadnieniami. Podczas Konferencji będą obecni również zagraniczni wykładowcy z największych europejskich organizacji pozarządowych.
Jednym z punktów Konferencji jest również spotkanie i szkolenie dla lokalnej społeczności. Zorganizowane będą m.in. warsztaty cięcia i pielęgnacji drzew owocowych.
Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Dla Dawnych Odmian i Ras. Więcej informacji oraz zgłoszenia dostępne na stronie: www.misjabioroznorodnosc.ddoir.org.pl
15 wrz 2009
Kiermasz ekologiczny w Jeleniej Górze
Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu zaprasza na XXII Kiermasz Ekologiczny, który odbędzie się w sobotę 19 września o godz. 10 na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze.
W programie Kiermaszu m.in.:
* prezentacja gospodarstw ekologicznych i agroturystycznych
* wystawa prac artystów i twórców ludowych
* prezentacja roślin ozdobnych, kompozycji kwiatowych i wyrobów z surowców naturalnych.
Zadanie dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Miasta Jelenia Góra i Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze w ramach projektu „IV Euroregionalne Spotkania Ekologiczne”.
Więcej informacji na: http://www.dodr.pl/I/news/082009/4/index.shtml
W programie Kiermaszu m.in.:
* prezentacja gospodarstw ekologicznych i agroturystycznych
* wystawa prac artystów i twórców ludowych
* prezentacja roślin ozdobnych, kompozycji kwiatowych i wyrobów z surowców naturalnych.
Zadanie dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Miasta Jelenia Góra i Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze w ramach projektu „IV Euroregionalne Spotkania Ekologiczne”.
Więcej informacji na: http://www.dodr.pl/I/news/082009/4/index.shtml
14 wrz 2009
O ekologicznych dożynkach w Przysieku
Ekologiczne, gospodarskie specjały: miód, serniki, oleje, serki, makarony i inne przetwory zaprezentowane zostały podczas XV Krajowych Dożynek Ekologicznych w Przysieku. Impreza połączona została z XX rocznicą istnienia Stowarzyszenia Ekoland. Działacze stowarzyszenia wyróżnieni zostali Krzyżami Zasługi i dyplomami.
Jak co roku dożynki rozpoczęły się mszą święta. Później jej uczestnicy barwnym korowodem przybyli na plac przed Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Przysieku. Tam swoje wyroby prezentowali rolnicy oraz przetwórcy ekologiczni. Zainteresowanie produktami było duże – na festyn przybyło wiele osób z Bydgoszczy, Torunia i okolic. Obecne były także regionalne media.
Największym powodzeniem cieszyły się ekologiczne chleby i miód, ale chętnych nie brakowało także na inne specjały. Klienci często pytali rolników i przetwórców czym ekologiczne produkty różnią się od konwencjonalnych i gdzie można je znaleźć. Ekolodzy zachęcali do odwiedzania sklepów z produktami ekologicznymi, a także informowali o możliwości skorzystania ze sprzedaży bezpośredniej.
Oprócz stoisk z żywnością ekologiczną na festynie w Przysieku prezentowano także najróżniejsze wyroby lokalne i rękodzielnicze.
Imprezie towarzyszyły obchody XX lecia istnienia Ekolandu. Przedstawiciele prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej wyróżnili szczególnie zasłużonych działaczy Krzyżami Zasługi, wręczano także pamiątkowe dyplomy okolicznościowe.
Galeria zdjęć z dożynek ekologicznych: http://picasaweb.google.pl/biokurier/2009Przysiek#
Subskrybuj:
Posty (Atom)